Пәні | Дүниетану | Мерзімі: | Абдрахманова Т.А. |
Сабақтың тақырыбы | Глобус — Жердің дәл үлгісі |
|
Сабақтың мақсаты | Ғарыш денелері, глобус – Жердің үлгісі деген ұғымдарын қалыптастыру, кеңейту. |
|
Тілдік міндеттер | Тақырыпқа байланысты. сөздер мен терминдер: глобус, жиһанкез, географ, полюс, меридиан, экватор | Қосымша мағлұмат беру
|
Күтілетіннәтижелер
| Сабақ соңында оқушылар ғарыш әлемі туралы алған білімдерін өзгелермен бөлісе алады. Ғарыш әлеміне сипаттау жүргізе алады. Жеке ойларын ортаға сала алады. |
|
Сабақтың барысы |
Уақытты жоспарлау | Жоспар бойынша тапсырмалар | Дереккөздер менқолданылатын ресурстар |
Психологиялық дайындық. (1 мин)
Слаид1 | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Сәлемдесу
Тренинг: Қалың қалай досым?-Бүгінгі күн күлімдеп,Терезеден тұр қарап,Сондай жақсы көңіл-күймен Басталады бұл сабақ !
Оқушылардың қалауы бойынша 3 топқа бөліну
Бағалау парақшасын тарату |
Тренингтер жинағы
Түстер арқылы бөлініп отырады
|
Қызығушылығын ояту (2 мин) | Елдері мен қаласы, Ойпаты мен даласы. Теп-тегіс тақтайдай, Өзені де ақпайды, Тоғайы мен тауы бар, Бұл не, өзің тауып ал. (Карта)
Доп сынды келбеті, Онда бар түп-түгел, Әлемнің әлпеті. (Глобус)
| Глобус, карта |
Мағынаны тану(4 мин)ДЖИГСО
| (мәтінді өздері өзара түсіндіреді)Топ ішінде 1,2,3-ке санаймыз. 1лер – І бөлім2лер – ІІ бөлім3тер – ІІІ бөлімҚосымша мәлімет: Глобусты алғаш рет неміс: географ ғалымы Мартин Бехайм 1492 жылы ойлап тапты. Ол оны «Жер алмасы» деп атаған. Бірақ оның глобусында Солтүстік пен Оңтүстік Америка жоқ еді. Өйткені олар әлі ашылған жоқ болатын.
|
оқулық
Интернеткөздерінен мәліметтер |
Флипчартпен жұмыс(9 мин) | Үш топ жұмыстарын қорғайдыІтоп - глобуспен (жалпы глобус туралы)ІІтоп – суреттерімен(жерфотосы мен глобусты салыстырып айтады)ІІІтоп – флипчартқа жазып (материктер мен мұхиттардың атауларын жазу, )
| Глобус, флипчарт, суреттер, маркерлер, желім
|
Сергіту сәті(2 мин) | «Ақ бұлақ» сергітуі. Ролик қосамын
| Ролик |
Ой- толғаныс (7 мин) | І-топ. Шарға экватор сызығын, параллель мен меридиан сызықтарын жүргізу.
ІІ-топ. Глобус сөзіне бес жолды өлең.
ІІІ-топ. «Журналист» ойыны (сұхбат алады)
| Шар, маркер
Қалам, дәптер
Микрофон
|
Бағалау (3 мин)
Слаид2 | Қалыптастырушы бағалау және әр тапсырма орындаған сайын өзара бағалату(бас бармақ)Белсенді оқушыларға қолдау көрсету, белсенділігі төмен болған оқушыларды ынталандыру
| Бағалay парағы |
Рефлексия(2 мин) | «Бір сөзбен» әдісі. Глобус-глобус- globe (глоубе)Полюс-полюс- pole (поуль)Экватор-экватор- equator (экуатоо) | Дәптер, қалам |
Үй тапсырмасы:Слаид3,4 | 105-107 бет , мазмұндау |
|