Сабақтың
тақырыбы:
Химия
кешені
|
Мұғалімнің
аты-жөні:Абдыхадыров Ш.Ж
Күні:
06.12.2017ж
|
СЫНЫП: 9 «а»
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар
саны: 0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
Химия өнеркәсібі
туралы,өндірісінің дамыған басты салалары,ірі орталықтарын анықтау
және химия кешені құрылымын ,тақырып бойынша алған білімдерін
бекіту.
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Оқушылардың барлығы мынаны
орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың көбісі мынаны
орындай алады:
Топтық жұмысты брлесе
орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша
үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі
мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс
берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша
мәліметтер мен дәлелдер келтіре
алады.
|
Бағалау
критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын
өзіне аудара алады.
|
Тілдік
құзіреттілік
|
Химия кешені, химический
комплекс,chemical complex,
Негізгі химия, Основная химия,
Basic chemistry
Органикалық химия, Organic
Chemistry, Органическая
химия,
Кен химиясы, Кен
химии, Chemistry,
|
Ресурстар
|
Оқулық,интерактивті
тақта,электронды оқулық,суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе
қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар,
кері байланыс, стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Химия,Қазақстан
тарихы,Биология.
|
Алдыңғы
оқу
|
Дәрі-дәрмек,пластмасса,түсті
металлургия
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Оқушылармен
сәлемдесу
Психологиялық ахуал
қалыптастыру:
«Аялы
алақан»
Мақсаты: жылылық, сенімділік
деңгейін, еркіндікті дамыту.
Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер
болып отырады. «Бүгінгі сабақтан не алғыңыз, не көргіңіз келеді?» —
сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алу. Бастапқы қатысушы
жанындағы көршісінің қолын ұстайды. Тренинг шеңбер бойымен
жалғасады. (Тренинг соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын
ұстайды)
Топқа бөлу,Стикерлер арқылы 4
топқа топтастыру
І-Алтын,ІІ-Күміс,ІІІ-Платина,
ІV-Титан
|
Оқулық,Қ.Р
картасы,стикерлер
|
Үй
тапсырмасы:
Тақырыбы: Түсті
металлургия
«Кір жайылған жіп»
әдісі арқылы,әрбір топ басшы
сұрақтарды алып топқа
беріледі
Әр топ сұрақтарға топпен жауап
береді
1-топ.Түсті металлургия,кешен
ішіндегі кешен
2-топ.Ауыр металдар
географиясы
3-топ.Жеңіл металдар
металлургиясы
4-топ.Бағалы және сирек
кездесетін металдар
«Дөңгеленген дүние жүзі»
әдісі
Әрбір топ берілген мәтін
бойынша сұрақтар жасап глобусқа жабыстырып бір біріне
ұзатады.
«Сергіту
сәті»
Мұғалім әрбір топқа
смартфоннан «Астаналар» ойынынан сұрақтар қояды.Әрбір толық жауап 3
ұпай
|
Оқулық,
мәтіндер.
Глобус,стикер
«Столицы мира»
интеллектуалды ойыны
|
Ортасы
|
«Мағынаны тану»
әдісі
Жаңа сабақ «Химия
кешені»
Электронды оқулықтан
тақырыппен таныстыру
Мәтінмен жұмыс,әрбір топ
мәтінді оқып шығып берілген сұрақтарға жауап
береді.
1-топ.Кен
химиясы,түрлері,орталықтары
2-топ.Негізгі химия,
түрлері,орталықтары
3-топ.Полимер
химиясы,түрлері,орталықтары
4-топ.Химия фармацефтикасы,
түрлері,орталықтары
|
9-сыныпқа
арналған
Электронды
оқулық
Оқулық
|
Сабақтың
соңы
|
«Көкпар» әдісі
Жалпы
топтарға сабақ бойынша қорытынды сұрақтар қойылады.қай топ бірінші
жауап береді.
1.Химия
кешені неше салаға бөлінеді? /5/
2.Химия
өндірісіне тән неше ерекшелік бар?
/3/
3.Қазақстандағы жалғыз хром қосылыстары зауыты қай қалада?
/Ақтөбе/
4.Қазақстанда неше пластмасса зауыты бар?
/2/
5.Еліміздегі ең ірі химфарм зауыты қайда орналасқан?
/Шымкентте/
Үйге
тапсырма.
1.Эссе: Қазақстан химия
өнеркәсібінің
болашағы.
2.Химия өнеркәсібінің
орталықтарын жаттау.
|
Оқулық,Қ.Р
картасы
|
«Бағалау» Топбасшылар қойған бағаларымен
таныстырады
«Кері
байланыс»Әрбір оқушы сабақтан алған
әсерін стикерлерге жазып тақтаға
жапыстырады
|
Стикерлер
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
Оқушылардың жеке
қабілеттеріне қарай А, В, С деңгейіндегі
тапсырмалар;
-
“А” деңгейіндегі
оқушыларға: Мәтінмен жұмыс
жасайды,тапсырмаларды толық орындайды,термин сөздерді,ағылшын,орыс
тілінде еркін оқи
алады;
-
“В” деңгейіндегі
оқушыларға: Атлас,кескін
картамен жұмыс жасайды.Тапсырмаларды толық орындауға
тырысады.Мәтіндегі жер-су,өнеркәсіп атауларымен жұмыс
жасайды.
-
“С” деңгейіндегі
оқушыларға: Мәтіндегі
сандармен жұмыс жасап,жазып оқып береді.Картадан кейбір нысандарды
көрсетеді;
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
Мәтінмен
жұмыс;
Оқулықпен
жұмыс;
Картамен
жұмыс;
Ауызша,жазбаша сұрақтар
арқылы.
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
Байланыс
Интерактивті тақтаны
пайдалану барысында техника қауіпсіздігін
сақтау.
Іс-әрекеттердің ауысуы,
барысында шаршауды төмендету үшін мұғалімге қозғалыстар және көру
бұрышын өзгерту;
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен
жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен
берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз
жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|