Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану Мектеп:
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы | Жай бөлшектерді косу және азайту |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
|
Сабақтың оқыту мақсаты | Барлық оқушылар: Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады және азайтады.Оқушылардың басым бөлігі: Бөлшектердің бөлімдері өзара жай сандар болғанда, бөлшектердің ортақ бөлімі бөлімдерінің көбейтіндісі болатын қасиеттерін қолданады.Кейбір оқушылар: Бөлшектердің бөлімдері әртүрлі болса және өзара жай сан болмаған жағдайда, бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, бөлшектерді қосады және азайтады. |
Бағалау критерийі | -Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосуды және азайтуды қолдана алады-Бөлімдері өзара жай сан болғанда, жай бөлшектерді қосуды және азайтуды қолдана алады-Бөлімдері әртүрлі болғанда, өзара жай сан болмағанда ең кіші ортақ бөлімге келтіру арқылы жай бөлшектерді қосуды және азайтуды қолдана алады |
Тілдік мақсаттар | Тілдік дағды:- Бөлімдері бірдей бөлшектер - Бөлімдері әртүрлі бөлшектер |
| Терминология:Өзара жай санЕң кіші ортақ бөлгіштер;Бөлшектің алымы, бөлшектің бөлімі |
Құндылықтарға баулу | Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу. |
Пәнаралық байланыс | информатика |
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтада үй тапсырмасын тексеруде, жай бөлшектерді қосуда және азайтуда тапсырмалар беруде қажет болады |
Алдыңғы білім | -сандардың бөлінгіштік белгілері; -жай сан, құрама сандарды ажырата алады;-құрама сандарды көбейткіштерге жіктей алады. -ЕҮОБ, ЕКОЕ табады-жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы0 – 5
| 1.Ұйымдастыру: а) Оқушылармен амандасуә) Сыныпты топқа бөлу«Шаттық шеңбер» әдісін қолданып бір-біріне жылы лебіздерін білдіріп, ынтымақтастық орнатамын. «Қағаз қиындылары» арқылы топқа бөлемін. Бірнеше формула жазылған қағаздардың әрқайсысын топ құрамындағы оқушылар саны бойынша кесіп, оларды араластырып, оқушыларға таратып беремін. Оқушылар қиықтардан формула құрастырып, анықтамасын айтады, сол бойынша топ құрайды.б) үй тапсырмасын тексеру (интербелсінді тақтада үй тапсырмасы жауаптарымен көрсетіледі, оқушылар «Көршіңді тексер» әдісімен дәптерлерін алмастыру арқылы бірін-бірі тексереді, «+», «-» белгілерін қояды.) 4) 5) 6)
|
|
Сабақтың ортасы5-10
10-30
30-34
| 2. «Ой қозғау» қайталау сұрақтарыІ топқа1. Бөлімдері бірдей бөлщектерді қосу үшін...2. Қосудың жалпы түрінде жазу... 3.Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді азайту үшін...
ІІ топқа1.Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту үшін...2.Азайтудың жалпы түрінде жазу...3.Жай бөлшектеді қосу кезінде шыққан бөлшек бұрыс болса...
ІІІ топқа1.Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектері қосу үшін...2.Жай бөлшектеді азайту кезенде шыққан бөлшек бұрыс болса...3. Жай бөлшектерді қосу кезінде қосу және азайту кезінде шыққан бөлшекқысқартылатын болса...
«Ойлан-жұптас-бөліс» тәсілі.
Оқулықпен жұмыс. Саралауға тапсырмалар. (топ жетекшілері тексереді)
Дескриптор
«Кім жылдам?»
| Үлестірмелі қағаздар
5-сынып оқулығы, Алдамұратова Т.А.Байшоланов Е.С.
Интербелсенді тақта
|
Аяқталуы35-40 | 6. Кері байланыс. Смайликтер арқылыТақтада көрсетілген сәйкес бағанға стикер жабыстырады (аттарын жазып, өздерінің сабақты қалай түсінгенін немесе көңіл-күй деңгейін білдіреді).
| Интербелсенді тақтадағы смайликтер сызбасы |
Келесі сабаққа тапсырма | №505, 512 |
|
Саралау:Ресурстарды оқулықтан ұсынамын;Оқу материалының көлемі бойынша тапсырмаларды сараптаймын;Барлық оқушылар бөлімдері бірдей және әртүрлі жай бөлшектерді қосады, азайтады, бірақ кейбір оқушы есептегенде қателеседі, сол себепті ол оқушыларға әрбір қадамды түсінуге көмектесемін;Кейбір оқушылар есептің шешімін тез табады, мұндай оқушыларға қиындығы жоғары есептерден тапсырма беремін;
| Бағалау:Сабақ барысында қалыптастырушы бағалауды жүзеге асырамын. Ол үшін берілген деңгейлік тапсырмаға бағалау критериі мен дескрипторлар құрастырып, смайликтер беріп отырамын.
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау:Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы ережелері мен тазалық-гигиеналық талаптарды сақтайды;Жұмыс барысында олар жазатын (қаламсап) құралдарды пайдаланады; Жұмысты тек мұғалімнің рұқсатымен бастайды;Оқу-құралдарын тек қажетті жағдайда ғана пайдаланады. |
Сабақ бойынша рефлексия
| Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Жалпы бағалауҚандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1: 2:Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |