Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
|
Мектеп: №1
мектеп-гимназия
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Бейсалиева
Д.
|
|
Сынып:
8
|
Қатысқандар:
|
Қатыспаған
дар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Жануарлардың көбею формалары. Жыныссыз
көбею типтері. Жынысты
көбею.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
8.2.1.1. Жануарлардың көбею тәсілдерін
салыстыру
|
|
Сабақтың
мақсаты
|
-Жануарлардың көбею формаларына анықтама
беру
-Жыныссыз және жынысты көбею тәсілдерін
салыстырады
|
|
Бағалау
критерийі
|
*Жыныстық жолмен көбею жолына анықтама
бере алады
*Жыныссыз жолмен көбеюге анықтама бере
алады
*«Партеногенез, өздігінен ұрықтану,
бөлшектену, бүршіктену» деген түсініктерге сипаттама бере
алады
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылардың академиялық тілдерін
дамыту
Оқылым-айтылым: оқушылар бірлесе оқиды,
пікір алмасады, диалогқа
қатысады.
Тыңдалым-жазылым: оқушылар ойларын ортаға
салады, дәлелдейді, зерттеу жұмыстарын
жүргізеді.
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер: бүршіктену, бөлшектену, партонегенез,
коньюгация, ұрықтану т.б.
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын
тіркестер:
Қос
жыныстылық.....
Өздігінен
ұрықтану.....
Айқас ұрықтану
.......т.б
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңілік ел» жалпы ұлттық идеясының
бесінші құндылығы.
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік,бейбітшілік
пен келісім
Қазақстандық патриотизм және азаматтық
жауапкершілік, құрмет , ынтымақтастық,
ашықтық.
құндылықтарға баулу өздігінен
тапсырмаларды орындау арқылы іске
асырылады
|
|
Пәнаралық
байланыс
|
Жаратылыстану,
химия
|
|
Алдыңғы
білім
|
7.2..1.1 Өсімдіктердің жынысты және
жыныссыз көбеюін сипаттау.
. Өсімдіктердің көбею типтерін
біледі.
Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз
көбеюін сипаттай алады.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
|
Психологиялық ахуал
туғызу.
Топқа бөлу.Смарт бейджик арқылы 3 топқа
бөлу.
Сабақ басында төмендегілерге назар аудару
керек:
- оқушылардың назарын
шоғырландыру;
Ой қозғау : «Көбелектің даму сатысы»
бейне таспа
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың
көбею жолдарымен танысу. Мәтінмен және басқа ақпарат
көздерімен жұмыс «Елші» әдісі арқылы топтарға тапсырмалар
беріледі:
Бағалау
критерийі:
1
топ : Жануарлардың жыныссыз жолмен көбею
формаларына анықтама береді
2-топ:
Жануарлардың жынысты жолмен көбеюіне
анықтама береді
3-топ:
Көбеюдің биологиялық маңызы туралы сипаттама
береді
Дескрипторлар:
-Жыныссыз жолмен көбею түрлерін
анықтайды
-Мысал келтіреді, (Гидраның, амебаның
көбеюі т.б.)
-Жынысты жолмен көбею формаларын
анықтайды
-Ұрықтану дегеніміз не, анықтама
береді
-Көбею дегеніміз не, анықтама
береді
-Көбеюдің биологиялық маңызына
сипаттайды
Тапсырма соңында күтілетін нәтижелерді
анықтау : Өзін –өзі, топты бағалау. (Бағдаршам, басбармақ
т.б.)
|
АКТ,
Стикер
АКТ
Кесте
суреттер
Плакат
маркер
АКТ
Стикер
|
|
Сабақтың
ортасы
|
Тапсырма:
Әр топқа «Жануарлардың көбею жолдары»
кескінделген суреттер беріледі.Суретті мұқият
қарап, «Ойлан, жұптас,
бөліс» әдісі арқылы әр топ өз идеяларын ойланып,
жұптасып, сынып оқушыларымен бөліседі.(тірек сызба, постер т.б.
қорғау)
Бағалау
критерий
- Жануарлардың көбею формаларына анықтама
береді
Жануарлардың көбею тәсілдерін
ажыратады.
Жыныссыз және жынысты көбею тәсілдерін
салыстырады
Дескриптор:
Жануарлардың көбею формаларына анықтама
бере алады.
Жануарлардың көбею тәсілдерін ажырата
алады
Жыныссыз және жынысты көбею тәсілдерін
салыстыра алады.
-
Қ/б:
Екі жұлдыз, бір тілек (топтық
бағалау)
SWOT -талдау барысында төмендегі
нәтижелер анықталады
Көбею
жолдары
|
Ішкі
фактор
|
Сыртқы
фактор
|
|
Мықты
жағы
|
Әлсіз
жағы
|
Мүмкін
діктер
|
Қауіп-қатерлер
|
Жыныстық
көбею
|
Жыныс
жасушалары
қатысады
|
Дара саны
аз
|
Қолдан
сұрыптау
|
Абиотикалық
|
Жыныссыз
Көбею
|
|
|
|
|
Қ/Б:
Өзін – өзі және өзара
бағалау
|
Плакат
Маркер
Қима
қағаз,
Кесте
|
|
Сабақтың
соңы
|
Қорытындылау
«Құндылықтар спектрі» Пікір айту,
құндылықтарды көрсету, пікірлердің әртүрлілігін
талқылау
Тапсырма:
-Көбею түрлері және белгілері бойынша
жіктеу ( ата-анасының саны, өзгергіштік дәрежесі, хромосома
жиынтығы)
- Жыныстық көбеюдің эволюциялық мәні және
артықшылығы неде?
-Өзгергіштік тұрғысынан партонегенезді
жыныссыз жолмен теңестіруге бола ма? Себебі
неде?
Мүмкін болған тұста оқушылар өз жұмысын
және сыныптастарының жұмыстарын белгілі бір критерийлер бойынша
бағалай алады.
Оқушы өзінің жеткен жетістігін немесе
кемшілігін ауызша немесе жазбаша көрсетеді. Мысалы: жақсы түсінсе
тақырыптың баламалы жақтарын көрсете
алады.
Кері
байланыс:«Менің сабақтан алған
әсерім»
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға
қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
|
*Ой
қозғау: Жеке оқушылардың ойын ортаға
салу
*Елші: Жоғары деңгейлі және орта деңгейлі
оқушылар арасында байланыс жасау. Жеке қабілеттері ескеріледі.ЖАДА
іске асырылады
*Ойлан-жұптас-бөліс:
Топтық жұмыста өз идеяларымен
бөлісу
Жұмыс барысында оқушыларда ақпаратты
өңдеп, проблемалық жағдайды шешу арқылы білім қалыптасады және
дағды дамиды.
* «SWOT -талдау»
Тақырып бойынша алған білімдерін
мысалдармен талдау.Нақты білімді қалыптастыруға және дағдыны
дамытуға
бағытталады.
«Құндылықтар
спектрі» Нақты ой түйіндеп,
жинақтайды
*БББ:
Оқушы өзінің жеткен жетістігін немесе кемшілігін ауызша немесе
жазбаша көрсетеді. Мысалы: жақсы түсінсе тақырыптың баламалы
жақтарын көрсете алады.
|
*Қ/Б
марапаттау:Қолдау
көрсету
* Бағдаршам:
Топтық және жеке
бағалау
Смайлик:
Жеке
бағалау
*
Басбармақ
: Әр тапсырмадан кейінгі
бағалау
*БББ:
сабақ соңында күтілетін нәтижелерді
анықтау
Кері байланыс орнату арқылы оқушылардың
тақырыпты қай деңгейде меңгергенін
тексеру.
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді
жұмыс түрлерін қолдану.
Осы сабақта
қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
Қайшы, клей, қаламсап,маркер т.б
құралдармен жұмыс барысында қауіпсіздік ережесін сақтау керектігін
ескерту
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары
шынайы, қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол
жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен
деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау
үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын
сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту
мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң
ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы
немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы
нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|