Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
(ОБсілтеме)
|
2.2.2.4 жануарлардың көбею тәсілдерін
түсіндіру;
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:Кейбір жануарлар дүниеге тірі
төл әкелсе, кейбірі жұмыртқалайтынын
біледі.
Оқушылардың басым
бөлігі: Жануарларды себепсіз өлтіруге
болмайтынын түсінеді.
Кейбір
оқушылар: Бақылауларды салыстыру және
олардың арасындағы айырмашылықты түсіндіру, (мысалы, үй жануарлары
мен жабайы аңдар арасындағы
айырмашылықтар)
|
Бағалау
критерийлері
|
кей жануарлардың төлін тірі
төлдейтінін, кейбірінің жұмыртқалайтынын
біледі;
жұмыртқалау және тірі төл
әкелу арқылы көбейетін жануарларды ажырата
алады.
|
Сөздік
қор
|
Жануарлар, қорек, жаңғақ,шөп,
жәндіктер, сүтқоректілер, балықтар, құстар, қосмекенділер және
бауырмен жорғалаушылар, тасбақа, қолтрауын, бақа, балық, уылдырық,
жұмыртқа сөздерін пайдалана отырып
әңгімелейді.
|
Құндылықтардыдарыту
|
Оқушылардың табиғатқа,
жануарларға деген сүйіспеншіліктерін дамыту,оларға қамқорлықпен
қарауға үйрету және баулу.
|
Пәнаралықбайланыстар
|
Дүниетану пәнімен
байланыс,мәтін оқу арқылы қазақ тілі және әдебиет пәнімен байланыс
орнайды.
|
Алдыңғы меңгерілген
білім
|
Оқушылар өткен сабақта
жануарларды топтарға жіктеп танысқан.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Сабақ барысында берілген
тақырыпқа байланысты таныстырылым,жануарлардың тіршілігі және
төлдері жайлы бейнефильмдер көру.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
(
Ұ)Ұйымдастыру
кезеңі.Оқушылар орындарынан тұрып,
төмендегі өлең жолдарын бірге айтады.
Мейірімді жүрекпен Ақ
пейілді тілекпен Амандасып алайық Бір жадырап қалайық
Топқа бөлу (түстер
арқылы) Бұл қай жануар? ойыны. Топтық жұмыс Алдыңғы меңгерілген
білімдерін қайталау. Оқушылар қиылған қағаздарды «Мозайка
әдісі»арқылы құрастыру арқылы жасырылған жануарды табады.
Жануарлардың қай тобына жататынын сұрау. 1 топ
Түйе (Сүтқоректілер
тобы) 2
топ Жылан (Бауырмен жоғалаушылар тобы)
3 топ
Балық (Суда мекендейтін
жануарлар тобы) 4 топ Тауық (Құстар) Зымыран сұрақтарын қою.
1. Неліктен сүтқоректілер деп аталады? Оларға тағы басқа қандай
жануарларды жатқызуға болады? 2. Неліктен бауырмен жорғалаушылар
деп атаймыз? Оларға басқа қандай жануарлар жатады? 3. Суда тіршілік
ететін жануарлардың басқа жануарлардан айырмашылығы қандай? 4.
Құстар туралы не білеміз?
|
Түрлі түсті
қағаздар.
Жануарлар бейнеленген қима
қағаздар.
|
Сабақ
ортасы
|
(Ұ,МК) Суретпен
жұмыс
Оқушылардан суретке қарап
жануарлардың қалай көбейетінін сұрау.
Бейнеролик
көрсету.Жануарлардың төлдері.
Тапсырма (Т) Топпен
жұмыс.
Әр топқа жануарлардың суретін
тарату (сиыр, ат, үйректұмсық, мысық, ит, қолтырауын, түлкі), А3
пішінді парақ (екі бөлікке бөлінген, бірінші жартысында
«жұмыртқасалушылар», ал екіншісінде «төлдейтіндер» деген сөздер
жазылған)желім.
Оқушылар
кезектесіп жануарлардың суреті
бар үлестірме парақшаларды А3 пішінді парақтың тиісті жағына
орналастырады. Себебін түсіндіреді. Өз пікірін айтады, талқылайды.
Зерттеу нәтижелерін зерттеушінің дәптеріне
жазады.
Дескриптор
1.
|
Жануарлардың қалай көбейетінін
біледі
|
|
2.
|
Жануарларды көбею түріне
байланысты ажыратады
|
|
3.
|
Жұмыртқалайтын
жануарларды табады
|
|
4.
|
Уылдырық шашатын жануарларды
табады
|
|
5.
|
Тірілей төлдейтін жануарларды
дұрыс табады
|
|
Сергіту
сәті
Ойын Жануарлар үш тілде
атау.
Дәптермен
жұмыс.
Жануарларды
топтастыр.
Жұмыртқа салатын және уылдырық
шашатын жануар суретіндегі дөңгелекшені жасыл түспен, ал баласын
тірі төлдейтін жануар суретіндегі дөңгелекшені көк түспен
бояу.
Дескриптор
1.
|
Барлық тапсырмаларды
орындаймын
|
|
2.
|
Тапсырмаларды тек мұғалімнің
көмегімен орындаймын
|
|
3.
|
Тапсырмаларды мүлде орындай
алмаймын
|
|
|
Жануарлардың
суреті
АКТ
А3
форматы,
Жануарлардың
суреттері
Жануарлар топтарының
суреттері
|
Сабақтың
соңы
|
Кері
байланыс.
Өзін - өзі бағалау «Ыстық
микрафон» әдісі арқылы топ басшысы қарсы топты бағалап, ұсыныс
айтады.
|
|
Дифференциация – оқушыларға
көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін тексеру
жоспарыңыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Қабілеті жоғары оқушылар
дидактикалық материалдағы жануарлардың төлдерінің атын атап,олар ды
тиісті топқа желімдейді және таңдауын
түсіндіреді.
|
Тапсырма орындау кезінде
жауаптарын бақылау арқылы оқушылардың сабаққа қандай дәрежеде
қатысқанын және бағалау критерийлері арқылы
бағалау
|
Сергіту сәтін орындау арқылы
оқушылардың денсаулығына, сабақ барысында партада дұрыс отыру
дағдыларына көңіл бөлу.
|