Пән: Жаратылыстану
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Күні:
Сынып:
|
Қарасаз бастауыш мектебі
Мұғалімнің аты-жөні:Байбалина
Гулшакар
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Жануарлардың қандай
түрлері болады?
|
Ортақ тақырып
|
«Менің мектебім»
|
Бөлім
|
2-бөлім. Тірі
табиғат
|
Бөлімше
|
2.2 Жануарлар
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын
ажырату;
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:-үй
және жабайы жануарларды ажырата алады.
Көптеген оқушылар:
-үй және жабайы жануарларды ажырата алады,
төлдерін атайды, қалай қамқорлық жасау керек екендігін
біледі.
Кейбір оқушылар:-
жануарларды жабайы және үй жануарларына топтай отырып, сөйлемдерді
толықтырып айтады / жазады.
|
Бағалау критерийлері
|
Жабайы жануарларды және үй жануарларын атайды.
Жануарларды жабайы және үй жануарларынатоптайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады.
Тілдік мақсаттарды,
лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз.
Оқушылар академиялық тілді пайдалана отырып,
жануарлардың негізгі белгілерін тұжырымдап
түсіндіреді.
Пәнге тән лексика мен
терминология:Жануар, өсімдік. Жабайы және үй жануары.
Қорек.
Маусым, жыл мезгілдері. Қысқы ұйқы. Миграция
(көші-қон).
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен
тіркестер:Қандай жануарларды
білесіндер? Жануарлар бізге не
береді? Адамға қандай пайдасы
бар? Жануар мен адамның арасында қандай өзара байланыс
бар? Біздің сыныптың оқушыларында қандай үй жануарлары
бар? Қандай жабайы жануарларды
көрдіңдер? Жануарлардың тіршілігі үшін не
қажет? Біздің өлкеміздің қандай жануарларын
білесіңдер? Неліктен кейбір жануарлар қыc мезгілінде ұйқыға
кетеді? Неліктен кейбір құстар күз мезгілінде оңтүстікке
қарайұшып қетеді Жазба тапсыр
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ашықтық-ойын ашық айтуға баулу.
Еңбек пен шығармашылыққа
тапсырмаларды орындату арқылы баулу. Жануарларды
таныту барысында патриоттық сезімін оятып, азаматтық жауапкершілік
баулу. Құрмет пен ашықтықты тапсырмалар орындату барысында өн
бойына сіңдіру.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Көркем еңбек-
берілген суреттерді ажыратып жапсырады.
Сауат ашу-аттарын жазады.
Музыка, дене шынықтыру-әуенді естіп, қимыл-қозғалыспен сергіту сәтін
орындайды. Дүниетану-қажеттізаттардықолданабіледі.
|
АКТ қолданудағдылары
|
Видео проектордан суреттерді көрсету. Ұялы
телефоннан жануарлардың дауыстарын естірту.
Аудио
тыңдалым
|
Бастапқы білім
|
«Түйінді шеш»
әдіс арқылы өткен сабаққа шолу
жасау
|
Сабақбарысы
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері
|
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар
|
4-
минут
5-минут
5-минут
|
Сабақбасында:
Белсенді жаттығу
«Түйінді шеш»
әдіс арқылы өткен сабаққа шолу
жасау.
(Барлық оқушылар шеңбер болып тұрады, сонша
түйін болады, 4 түйінде ғана сұрақ болады, барлығы түйіниен
сұрақтарды көреді, сұрағы бар оқушы жауап беріп, топ басшысы
болады, ал қалған оқушылар суреттеріне байланысты орындарына
отырады .)
Ширату
жаттығу
(Т)Топқа
бөлу1.Үй жануарлар 2.Жабайы жануарлар 3.Үй құстары
4.Жабайы құстары
(ОТ)1-тапсырма
«Сұрақ-жауап»әдісі
Фотосуретке қара. Жануарларды ата. Оларды
топқа бөл. Қандай топтар шықты? Неліктен?
(Белсенді оқу орындалады, топтық жұмыс болып,
тыңдалым, айтылым дағдылары жүреді, дереккөздермен саралаймын,
потриоттық сезімін оятып, азаматтық жауапкершілікке
баулу.)
Дәптермен жұмыс
(МК)2-тапсырма Венн диаграммасы
Үй жануарлары Жабайы
жануарлары
Табиғатта өз бетінше тіршілік ететін
жануарларды
Адамдар күтіп-баптайтын
жануарларды
(ОТ)Салыстырады, ұқсастығы мен айырмашылығын
айтады.Суреттерді жапсырады.
(Белсенді оқу орындалады, жеке жұмыс болып,
тыңдалым, айтылым дағдылары жүреді, дереккөздермен диологты қолдау
көсету арқылы саралаймын, потриоттық сезімін оятып, азаматтық
жауапкершілікке баулу.)
|
Суреттер
Сұрақтар
Оқулық таратпа суреттер
Видео проектор
Дәптер
Суреттер
|
Сабақтың ортасы
3-минут
3-минут
6-минут
4-минут
|
ҚБ (ОТ)(Ө)3-тапсырма
Суреттерге мұқият қараңыз. Олардың қайсысы өз
бетінше тіршілік етеді? Қайсысына адамдар қамқорлық жасайды?
Сөйлемдерді толықтырып айтыңыз / жазыңыз.
Бұлар ________жануарлар. Бұлар ______
жануарлары.
(Белсенді оқу орындалады, жеке жұмыс болып,
тыңдалым, айтылым, жазылым, оқылым дағдылары жүреді, қарқындылығын
саралаймын, ашықтық сөйлеуге дағдыланады.)
(Т)(ОТ)(Ұ)4-тапсырмаТоптық жұмыс
(Белсенді оқу орындалады, топтық жұмыс болып,
оқушы өз тәжірибесімен бөлісіп, үжымда талқылайды, осылайша сыни
тұрғысынын ойлана жауап береді, тыңдалым, айтылым, жазылым, оқылым
дағдылары жүреді, дереккөздерге сүйеніп, ашық жауап беріп, жылдам
орындайды, нәтижесін түсіндіреді.)
(Ұ)(ОТ)5-тапсырма
Зерттейік
Үй жануарлары
мен жабайы жануарларының өмір сүру дағдысы тураы не айтар
едіңдер?
Мысалы:
Проблемалық
сұрақ
-Неліктен ит
пен қасқыр бір-біріне ұқсас? –Айырмашылығы
неде?
|
Суреттер таратпалар
Виде көрсетілім
Оқулық Таратпа суреттер
Оқулық
Ұялы телефоннан дыбысын естірту
|
Сабақтың соңы
6-минут
2-минут
|
Қорытындылау
-Үй жануарларының төлдерін ата? -Үй
жануарларының аталарын не деп айтамыз? -Үй жануарларын үш тілде
атаймыз?
Түсте ріне қарай
жинақтайды
Әр тапсырмада жапырақтарды жинау арқылы
бағаланады.
|
Слайд
Үш
түрлі жапырақ тар
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет
қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
«Түйінді шеш»әдісінде қарқындылықпен, топқа
бөлгенде дереккөздерге сүйене отырып, 1-тапсырмада дереккөздер мен
диалог пен қолдау көрсете, 3-тапсырма қарқындылыққа, 4-тапсырмада
диалог пен қолдау көрсету арқылы саралаймын.
|
-өз бетінше тіршілік ететін жануарларды атайды; -
адамдардың қамқорлығындағы жануарларды атайды; - жануарларды жабайы
және үй жануарларына топтай отырып, сөйлемдерді толықтырып айтады /
жазады.
«Баспалдақ» әдісі арқылы
бағалау
|
Сергіту сәті
Жапсыру барыснда желімді ауызға
салмау.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту
туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|