Материалдар / Ашық сабақ "Жаратылыстану пәнін жаңа форматта оқыту "
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ "Жаратылыстану пәнін жаңа форматта оқыту "

Материал туралы қысқаша түсінік
Зерттеулер негізінде өз өңірінде туындауы мүмкін табиғи апаттарға болжам жасау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Қаңтар 2021
342
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтіңаты-жөні:


Күні:


Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

«Катаклизм кезіндегі менің қауіпсіздігім»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.2.3.2 зерттеулер негізінде өз өңірінде туындауы мүмкін табиғи апаттарға болжам жасау

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Катаклизм кезіндегі қауіпсіздікті сақтау шараларын біле алады;

Көптеген оқушылар:Зерттеулер негізінде өз өңірінде туындауы мүмкін табиғи апаттарға болжам жасай алады;

Кейбір оқушылар:Зерттеулер негізінде өз өңірінде туындауы мүмкін табиғи апаттарға болжам жасай алады және катаклизм кезінде қауіпсіздік шараларын қолдана алады;

Сабақ барысы

Сабақтыңкезеңдері

уақыт

Педагогтіңәрекеті

Оқушыныңәрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

І. Ұйымдастыру кезеңі

2 минут







ІІ. Үй тапсырмасын тексеру/ қайталау

5 минут

Психологиялық дайындық.

«Ақ тілек. Әсем күлкі!» әдісі

-Қазір бізде дүниетану сабағы. Сабағымызды бастамас бұрын, менің сұрақтарыма жауап беріңдерші.

  • Көңіл – күйлерің қалай?

  • Сабаққа дайындықтарың қалай?

  • Сабаққа ынталарын қалай?

Жарайсыңдар.Осындай көңіл-күймен сабағымызды жалғастырамыз.


Үй тапсырмасын тексеру.

«Ауызша жауапқа пікір айту» әдісі

- Өткен сабақта қандай тақырыппен таныстық?

-Иә, «Түбірлес сөздер» тақырыбын өткен болатынбыз, сендерге үй тапсырмасына оқулықтың 75 бетіндегі 2 жағдайды талқылау және өздерің тұратын аймақта болатын табиғат апатының тізімін жазып келу берілген еді.

Барлығымыз орындап, ізденіп келдік деген сенімдемін.

-Үй тапсырмасын мен кез келген бір оқушыдан сұраймын, оқушының жауабын тыңдап болғаннан кейін, сендер пікір айтып, толықтырулар еңгізесіңдер.


Дескриптор

балл

1.

Жағдайды талқылайды

2

2.

Өздері тұртын аймақта болатын табиғат апатының тізімін жазады

2

3

Қосымша пікір білдіреді

1

Критериалды бағалау.

-Жарайсыңдар балалар!

-Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді.








-Сұраққа жауап береді

-Бір оқушы үй тапсырмасын айтады, толықтырулар енгізу керек болса қалған оқушылар пікір айтып, толықтырулар енгізеді.

-Жағдайды талқылайды

-Өздері тұратын аймақта болатын табиғат апатының тізімін жазады


Қалыптастырушы бағалау: (мадақтау сөздер жарайсың, керемет, өте жақсы, тамаша т.б)




Критериалды бағалау

Сұрақтар












Сабақтың ортасы

ІІІ.Жаңа сабақ

21 минут










































































































































IV. Бекіту
7 минут



Қызығушылығын ояту.

«Айқын мақсат қоя отырып» әдісі

-Оқушылар бәріміз ақылды тақтадағы берілген сөздерді дауыстап оқимыз, 1..2..3.

-«Катаклизм кезіндегі қауіпсіздік шараларымен білемін»

-Жарайсыңдар

-Катаклизм дегеніміз не? Есімізге түсірейік

-Катаклизмнің қандай түрлерін білесіңдер?

-Өте керемет!

-Қалай ойлайсыңдар бүгін біз қандай тақырыппен танысамыз?

-Бүгін біз «Катаклизм кезіндегі менің қауіпсіздігім» тақырыбын өтеміз.

-Бұл сабақта сендер қандай катаклизмдер болатынын есіне түсіресіңдер, катаклизм кезіндегі қауіпсіздік шараларымен танысасыңдар.


Жұптық жұмыс.

Суретпен жұмыс.

Сызбаны пайдаланып,қыста,көктемде,жаз бен күз мезгілінде сендер тұратын аймақта қандай катаклизмдер болуы мүмкін екенін айтып беріңдер.


Дескриптор

балл

1.

Қосымша пікір білдіреді

1

2.

Сызбаны пайдаланып, қыста, көктемде, жаз бен күз мезгілінде сендер тұратын аймақта қандай катаклизмдер болуы мүмкін екенін айтып береді

2

Критериалды бағалау


Жеке жұмыс.

Оқылым.

-Түсіндірме сөздіктен «тасқын» ұғымына берілген анықтаманы қараңдар.

-Тасқынның пайда болу себептері туралы төменде берілген мәтінді оқыңдар.

Shape1

Жалпы катаклизм табиғи факторларға байланысты. Оны алдын ала болжап, күні бұрын дайындалуға болады.Су тасқыны да сондай апаттардың қатарына жатады.

Әдетте,су тасқынының орын алуына жауын-шашынның мол өсуітүсуі себеп болады. Жауын суы жерге сіңіп, ағып үлгермесе, сол маңайдағы алқапты су басады.

Кей жылдары көктемде күн ерте жылиды. Соның салдарынан қыс бойы жауған қар жылдам ериді. Егер қар қалың жауса,

су басу қаупі артады.

Сондай кезде суқоймасындағы судың деңгейі ернеуінен асып, елді мекендерге қауіп төндіруі мүмкін. Мұндай жағдай алапат су тасқынына әкеліп соғады.






















-Су тасқынының алдын алуға болады ма?


-Бұлардың қайсысы табиғи факторларға, қайсысы адамның іс-әрекетіне байланысты екенін айтып беріңдер.

Табиғи факторлар

Адамның іс-әрекеті



Критериалды бағалау.


Дескриптор

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!