Қысқа мерзімді жоспар
|
Т.А.Ә. және жұмыс орыны |
Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы, «ЖББ №20 орта мектебі» КММ-нің география пәні мұғалімі Аханова Ж.Ж |
Пән: география |
Сынып: 6 |
Күні:17.11.17 ж |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Жердің құрылысы, негізгі ұғымдар» |
|||
|
Мақсаты: (SMART, орта мерзімді жоспардан алынады) |
Жердің ішкі және сыртқы қабаттарын ажырата алуға дағдыландырып, өз білімін талдап жинақтай білуін дамыту және сыни ойлауға жетелеу. |
|||
|
Күтілетін нәтижелер: |
Барлығы: Топпен жұмыс істей біледі, жауапкершілік қабілеттерін дамытады, Жердің ішкі және сыртқы қабаттарын ажырата біледі, тақырыппен жұмыс істеу тәсілдерін еркін пайдаланады, түсінеді және тапсырмаларды орындайды Көпшілігі: Өз білімдерін талдап, жинақтай білуін, іздемпаздық қабілеттерін дамытады. Кейбірі: Өздігінен жұмыс жасауға, түсініктеме беруге үйренеді, сыни ойланады, өз көзқарастарын дәлелдей алады. |
|||
|
Жетістік критерийлері: |
«А» оқушы Ашық сұрақтарға жауап береді, жер қабатының түрлерін ажырата алады, сыни ойланады, шығармашылық тапсырмалар орындайды. «В» оқушы Топтық жұмыста өз пікірін белсенді ұсынады және дәлелдейді. Өз ойын еркін жеткізе алады. «С» оқушы. Мәтінмен танысады, түсінеді. |
|||
|
Түйінді идеялар: |
Атмосфера, биосфера, гидросфера, литосфера, ядро, мантия, жер қыртысы |
|||
|
Оқулық: (ҚР ББҒМ ұсынған) |
Физикалық география Ә.Бірмағамбетов, К.Мамырова География . О.Б.Мазбаев, О.Жанәділ, С.Көбенқұлова, Ш.Айтақынова |
|||
Сабақ барысы/мұғалімнің ескертпелері:
|
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеттері |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2/ 1.Білу және түсіну 8/ Картамен жұмыс |
І. Ұйымдастыру кезеңі. а/ Амандасу, ұйымдастыру, топқа бөлу, оқушылардың назарын сабаққа аудару, ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. «Қорапшадағы сұрақтар» әдісі
Сабақтың тақырыбын айта отырып оқушылармен диалог құру. |
а/ Оқушылар амандасып, орындарына жайғасады. Топқа сурет бойынша топтасады. Сабаққа дайындық жасайды, зейіндерін аударып ден қояды.
Барлығы: Қызығады тапсырманы жарыса отырып, орындайды. |
Топбасшысы оқушылардың жауап берулеріне байланысты смайлик қойып отырады |
Сурет қиындылары
Қорапша, тапсырмалар мен сұрақтар
|
|
2.Ортасы Қолдану, талдау 7/ 1/ 7/ 2/ |
Сыни тұрғыдан ойлануды үйрету модулі бойынша «ОЖБ» Оқушылар оқулықты өз беттерімен оқиды. Жұптық жұмыс атқарады. Мәліметтерді жинақтағаның бақылау. Оқушыларға бағыт-бағдар беру. Оқушылардың өз ойларын жеткізгенде, қысқаша тізім жасағанда толықтыру. Бір-бірін тыңдату. Жұппен, топпен жұмыс жасағанды бақылау. 1.Жер неше жыл бұрын пайда болды? 2. Жердің сыртқы қабығын ата? 3.Жердің ішкі құрылысын ата?
Тақырып туралы өз идеяларына негізінде постер құру «1 сурет, 5 мысал» әдісі 1-топ Ядроға байланысты 2-топ Мантияға байланысты 3-топ Жер қыртысына байланысты.
Видео «Жердің ішкі құрылысы» Сұрақтар қою |
Оқушылар мәтінді оқиды, жеке идеяларын жазады, жұптаса отырып талдайды, топтық талдау жүргізеді. Оқушылар мәтінді оқиды Мәліметтерді жинақтайды. Жұптық (пікір алмасады), топтық жұмыс жүргізеді.Өз ойларын еркін жеткізуді үйренеді.
Оқулықты пайдалана отырып тапсырманы орындайды. Бір-бірін толықтырады, тексереді, бағалайды, қорғайды. Әр мәліметтерге түсінік береді, қорғайды. Көбісі: Өз көзқарасын білдіріп, дәлелдеме келтіреді. Жаңа ақпараттарды ажыратып сабақ тақырыбын анықтай алады. |
Топбасшысы оқушылардың жауап берулеріне байланысты смайлик қойып отырады |
Оқулық, дәптер, қалам, постер, маркер, смайликтер |
|
3. Аяғы Талдау, талқылау/бағалау 7/ 3/ 1/ 2/ |
«Жер қабаттарының тапсырмалары». Әр топқа конверт беріледі. Конверттегі тапсырмаларды орындау керек. 1-топ тапсырмалары «Ядро» қабатының тапсырмалары (білу, түсіну)
Жердің ішкі қабаттарының қайсы көрсетілген? 2. Оған сипаттама бер
Егер шахтаның тереңдігі 1700 м, ал жер қыртысының жоғарғы қабатының температурасы -200С болса, шахтадағы жер қыртысының температурасы қандай болады? 2-топ тапсырмалары І. «Ядро» қабатының тапсырмалары (білу, түсіну)
ІІ. «Мантия» тапсырмалары (талдау, жинақтау)
көрсетілген? 2. Оған сипаттама бер ІІІ. «Жер қыртысы» тапсырмалары (қолдану)
Егер үңгірдің тереңдігі 1300 м, ал жер үстінің температурасы -10С болса, үңгірдегі жер қыртысының температурасы қандай болады?
3-топ тапсырмалары І. «Ядро» қабатының тапсырмалары (білу, түсіну)
ІІ. «Мантия» тапсырмалары (талдау, жинақтау)
3
көрсетілген? Оған сипаттама бер ІІІ. «Жер қыртысы» тапсырмалары (қолдану)
|
Жауаптары:
Кейбірі: тапсырманы толығымен орындайды. |
Топбасшысы оқушылардың жауап берулеріне байланысты смайлик қойып отырады |
Үлестірме, дәптер, қалам, смайлик |
|
V.Сабақты бекіту /рефлексия/ «Синквейн» 5-жолдық өлең /тақырып бойындағы негізгі ұғымдарға байланысты/ |
Оқушылар 5-жолдық өлең құрастырады. |
|
Дәптер, қалам |
|
|
YІ. Үйге тапсырма Параграфты оқу. Өтірік әңгіме құрастыру |
Параграфты оқиды |
|
Күнделік, қалам |
|
|
YІІ. Оқушыларды бағалау |
Топбасшының бағалауы |
|
Бағалау парағы |
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Жердің құрылысы, негізгі ұғымдар" 6-сынып
Ашық сабақ "Жердің құрылысы, негізгі ұғымдар" 6-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Т.А.Ә. және жұмыс орыны |
Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы, «ЖББ №20 орта мектебі» КММ-нің география пәні мұғалімі Аханова Ж.Ж |
Пән: география |
Сынып: 6 |
Күні:17.11.17 ж |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Жердің құрылысы, негізгі ұғымдар» |
|||
|
Мақсаты: (SMART, орта мерзімді жоспардан алынады) |
Жердің ішкі және сыртқы қабаттарын ажырата алуға дағдыландырып, өз білімін талдап жинақтай білуін дамыту және сыни ойлауға жетелеу. |
|||
|
Күтілетін нәтижелер: |
Барлығы: Топпен жұмыс істей біледі, жауапкершілік қабілеттерін дамытады, Жердің ішкі және сыртқы қабаттарын ажырата біледі, тақырыппен жұмыс істеу тәсілдерін еркін пайдаланады, түсінеді және тапсырмаларды орындайды Көпшілігі: Өз білімдерін талдап, жинақтай білуін, іздемпаздық қабілеттерін дамытады. Кейбірі: Өздігінен жұмыс жасауға, түсініктеме беруге үйренеді, сыни ойланады, өз көзқарастарын дәлелдей алады. |
|||
|
Жетістік критерийлері: |
«А» оқушы Ашық сұрақтарға жауап береді, жер қабатының түрлерін ажырата алады, сыни ойланады, шығармашылық тапсырмалар орындайды. «В» оқушы Топтық жұмыста өз пікірін белсенді ұсынады және дәлелдейді. Өз ойын еркін жеткізе алады. «С» оқушы. Мәтінмен танысады, түсінеді. |
|||
|
Түйінді идеялар: |
Атмосфера, биосфера, гидросфера, литосфера, ядро, мантия, жер қыртысы |
|||
|
Оқулық: (ҚР ББҒМ ұсынған) |
Физикалық география Ә.Бірмағамбетов, К.Мамырова География . О.Б.Мазбаев, О.Жанәділ, С.Көбенқұлова, Ш.Айтақынова |
|||
Сабақ барысы/мұғалімнің ескертпелері:
|
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеттері |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2/ 1.Білу және түсіну 8/ Картамен жұмыс |
І. Ұйымдастыру кезеңі. а/ Амандасу, ұйымдастыру, топқа бөлу, оқушылардың назарын сабаққа аудару, ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. «Қорапшадағы сұрақтар» әдісі
Сабақтың тақырыбын айта отырып оқушылармен диалог құру. |
а/ Оқушылар амандасып, орындарына жайғасады. Топқа сурет бойынша топтасады. Сабаққа дайындық жасайды, зейіндерін аударып ден қояды.
Барлығы: Қызығады тапсырманы жарыса отырып, орындайды. |
Топбасшысы оқушылардың жауап берулеріне байланысты смайлик қойып отырады |
Сурет қиындылары
Қорапша, тапсырмалар мен сұрақтар
|
|
2.Ортасы Қолдану, талдау 7/ 1/ 7/ 2/ |
Сыни тұрғыдан ойлануды үйрету модулі бойынша «ОЖБ» Оқушылар оқулықты өз беттерімен оқиды. Жұптық жұмыс атқарады. Мәліметтерді жинақтағаның бақылау. Оқушыларға бағыт-бағдар беру. Оқушылардың өз ойларын жеткізгенде, қысқаша тізім жасағанда толықтыру. Бір-бірін тыңдату. Жұппен, топпен жұмыс жасағанды бақылау. 1.Жер неше жыл бұрын пайда болды? 2. Жердің сыртқы қабығын ата? 3.Жердің ішкі құрылысын ата?
Тақырып туралы өз идеяларына негізінде постер құру «1 сурет, 5 мысал» әдісі 1-топ Ядроға байланысты 2-топ Мантияға байланысты 3-топ Жер қыртысына байланысты.
Видео «Жердің ішкі құрылысы» Сұрақтар қою |
Оқушылар мәтінді оқиды, жеке идеяларын жазады, жұптаса отырып талдайды, топтық талдау жүргізеді. Оқушылар мәтінді оқиды Мәліметтерді жинақтайды. Жұптық (пікір алмасады), топтық жұмыс жүргізеді.Өз ойларын еркін жеткізуді үйренеді.
Оқулықты пайдалана отырып тапсырманы орындайды. Бір-бірін толықтырады, тексереді, бағалайды, қорғайды. Әр мәліметтерге түсінік береді, қорғайды. Көбісі: Өз көзқарасын білдіріп, дәлелдеме келтіреді. Жаңа ақпараттарды ажыратып сабақ тақырыбын анықтай алады. |
Топбасшысы оқушылардың жауап берулеріне байланысты смайлик қойып отырады |
Оқулық, дәптер, қалам, постер, маркер, смайликтер |
|
3. Аяғы Талдау, талқылау/бағалау 7/ 3/ 1/ 2/ |
«Жер қабаттарының тапсырмалары». Әр топқа конверт беріледі. Конверттегі тапсырмаларды орындау керек. 1-топ тапсырмалары «Ядро» қабатының тапсырмалары (білу, түсіну)
Жердің ішкі қабаттарының қайсы көрсетілген? 2. Оған сипаттама бер
Егер шахтаның тереңдігі 1700 м, ал жер қыртысының жоғарғы қабатының температурасы -200С болса, шахтадағы жер қыртысының температурасы қандай болады? 2-топ тапсырмалары І. «Ядро» қабатының тапсырмалары (білу, түсіну)
ІІ. «Мантия» тапсырмалары (талдау, жинақтау)
көрсетілген? 2. Оған сипаттама бер ІІІ. «Жер қыртысы» тапсырмалары (қолдану)
Егер үңгірдің тереңдігі 1300 м, ал жер үстінің температурасы -10С болса, үңгірдегі жер қыртысының температурасы қандай болады?
3-топ тапсырмалары І. «Ядро» қабатының тапсырмалары (білу, түсіну)
ІІ. «Мантия» тапсырмалары (талдау, жинақтау)
3
көрсетілген? Оған сипаттама бер ІІІ. «Жер қыртысы» тапсырмалары (қолдану)
|
Жауаптары:
Кейбірі: тапсырманы толығымен орындайды. |
Топбасшысы оқушылардың жауап берулеріне байланысты смайлик қойып отырады |
Үлестірме, дәптер, қалам, смайлик |
|
V.Сабақты бекіту /рефлексия/ «Синквейн» 5-жолдық өлең /тақырып бойындағы негізгі ұғымдарға байланысты/ |
Оқушылар 5-жолдық өлең құрастырады. |
|
Дәптер, қалам |
|
|
YІ. Үйге тапсырма Параграфты оқу. Өтірік әңгіме құрастыру |
Параграфты оқиды |
|
Күнделік, қалам |
|
|
YІІ. Оқушыларды бағалау |
Топбасшының бағалауы |
|
Бағалау парағы |
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
шағым қалдыра аласыз















