Күні:
06.02.2018
ж
|
Мектеп: Ш. Уәлиханов атындағы
орта мектеп
|
Пәні:
Қазақ
тілі
|
Қатысқандар
саны
|
Қатыспағандар
саны
|
Сынып 3
«Г»
|
|
Сабақтың
атауы
|
Төрт жыл
мезгілі
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары.
|
Төрт жыл мезгілі туралы
ертегімен таныстыру, оқыған ертегісі туралы әңгімелей алуға үйрету,
тақырып бойынша белсенді сөздік қорды
меңгерту.
Сурет бойынша сөйлем құрап
үйрету, сауатты оқу, жазу, есте сақтау қабілетін
дамыту.
Білімді, ақылды болуға
талпыну, және қоршаған ортаны сақтауға
тәрбиелеу
|
Сабақ
мақсаттары
|
оқушылар: Ертегімен танысады.
Әңгіме құрастырады.Жаңа сөздерді
меңгереді.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
Сұрақтарға жауап береді, тапсырмаларды
орындайды.
|
Кейбір оқушылар: тақпақ айтып,
жұмбақтарды шешеді.
|
Алдыңғы
тақырып
|
|
|
Жоспар
|
|
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
( төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар,
ескертпелерді
жазыңыз)
Ресурстар
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық ахуал туғызу.
Сәттілік тілеу.
Сәлеметсіз бе,
мұғалім?
Сәлеметсің бе,
құрдасым?
Сәтті болсын бұл
күнің,
Бестік болсын
алғаның
Оқушылар шеңберде
жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік
тілейді.
Үйге берілген тапсырманы
тексеру,пысықтау.
сөздерді жаттап
келу.
Ал енді бізге жыл мезгілдері
туралы тақпақ айтып береді, тыңдайық.
Қыс
Алақай,
алақай,
Қуанды
балақай!
Күз
ауды,
Қар
жауды
Құс
кетті,
Қыс
кепті.
Дала қар
күтеді,
Жаңа жыл
жетеді.
Көктем
Қар ериді,
жаңбыр
жауады,
Найзағай жарқылдап, жел
соғады.
Гүлдер шығып, құстар
келіп,
Көктемде бәрі мәз
болады.
Жаз
Мәз
болды, балақай
Жаз
келді, алақай!
Күн
ұзақ күйдірді
Түн
аз-ақ кідірді.
Жайдары келді жаз,
Көлдерде жүзді қаз.
Күз
Алақай, алақай,
Шаттанды балақай.
Береке – салты күз
Мереке – алтын күз!
Бүгінгі сабақтың тақырыбы
«Төрт жыл мезгілі». Бүгін біздің сабаққа қарлығаш ұшып келе жатыр,
бірақ та ол бізге жете алмай отыр, біз оған көмектесеміз бе? Ол
бізге тапсырмаларымен келе жатыр, егерде біз оның
тапсырмаларын орындасақ, ол осында қалады.
Жаңа сөздермен танысу
Ерте, ерте, ертеде – давным
–давно
Жыл
ақсақал – дедушка Год
Бөліп беремін - разделю
Ериді – тает
Бәйшешек – подснежник
|
|
Ортасы
|
Бүгін бізге қонаққа Жыл
ақсақал келіп отыр
Мұғалім: Ерте, ерте, ертеде
Жыл ақсақалдың екі ұлы, екі қызы болыпты.
Бір
жылда он екі ай бар. Мен сендерге он екі айды бөліп беремін. Қыс үш
айды. Көктем үш ай алады. Жаз үш ай алады. Күз үш ай
алады.
-
Балалар бұл ертегі не туралы?
-
Ертегі қалай аталады?
-
Жыл ақсақалдың неше ұлы, неше қызы болыпты?
Енді балалар орындарына отырыңдар, сабақты
жалғастырамыз.
Қарлығаштың
бірінші тапсырмасы.
Сергіту
сәті
«Көңілді
күн»
Қарлығаштың екінші тапсырмасы
Сұрақ- жауап
«Қыс
«тобына
-
Қыс айларын
атаңдар
-
Жаз айларын
атаңдар
-
Жыл ақсақалдың неше ұлы, неше
қызы болды?
-
Көктем мезгілі неше ай
алады?
-
Қыс мезгілі неше ай
алады?
-
Көктемде күн қандай
болады?
-
Күзде күн қандай
болады?
-
Көктемде қандай мерекелер
бар?
«Күз»
тобына
-
Күз айларын
атаңдар
-
Көктем айларын
атаңдар
-
Бір жылда неше ай
бар?
-
Жаз мезгілі неше ай
алады?
-
Күз мезгілі неше ай
алады?
-
Қыста күн қандай
болады?
-
Жазда күн қандай
болады?
-
Қыста қандай мерекелер
бар?
|
|
Аяқталауы
|
Қарлығаштың үшінші
тапсырмасы
Жұмбақтар
«Қыс »
тобына
1
Шанамен зырғып желдетіп,
Шаңғы, коньки
тебетін
Аққала жасап
ойнайтын,
Қай мезгіл деп
ойлайсың?
Қыс
2
Аппақ-аппақ, ақ мамық
Жерде жатыр
тапталып
Қар
3
Қойның толы жеміске,
Көк майсалы
еңісте.
Көбелек қуып
ойнайтын,
Қай мезгіл деп
ойлайсың?
Жаз
«Күз»
тобына
4 Қолы
жоқ сурет салады
Тісі жоқ тістеп
алады
Аяз
5 Жазда да, қыста
да,
Өзгермейтін бір
түсте
Шырша
6 Қар еріп, су
ағады,
Сарқырап сайға су толады.
Күн ұзарып, жылиды,
Бұл
қай кезде
болады?
Көктем
Қарлығаштың төртінші
тапсырмасы
Сұрақтарды
жазу.
|
|
Үй
тапсырмасы
|
Ертегі туралы жазып
келу.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау- Сіз қосымша көмек
көрсетуді
қалай
жосрпарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау- оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ оқу мақсаттары шйынайы
ма?
Оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал ққандай
болды?
Мен жоспарпалаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім беЮ мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау.
Қандай екі нәрсе табысты
болды.
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алады?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім
1.
2.
|