«Бекітемін»
ДОІЖО:
Таксымбаева Э.С.
Рубежин ЖОББМ –
балабақшасы
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Кальций және оның
қосылыстары»
Өткізген:химия пәнінің мұғалімі
Мурзагалиева Ж.И.
2016 – 2017 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: Кальций және қосылыстары.
Қазақстандағы кальций қосылыстарының маңызды кен
орындары.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Периодтық жүйедегі орны
бойынша кальций атомының құрылысы, қасиеттері, оның
қосылыстары, күнделікті өмірде қолдану салаларымен таныстыра
отырып, алған білімдерін жадында сақтау,
ойлау қабілетін дамыту, білімге құштарлығын, дүниетанымдық
көзқарасын арттыру.
Дамытушылық: Өмірде көрген деректерді пайдалана білуге, яғни
қолданыстағы заттардың пайдасын зерттеуге,оқушылардың тіл байлығын
дамыту, тез ойлауға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Өз бетімен еңбектену іскерліктерін арттыра отырып
оқушылардың танымдық белсенділіктерімен ой - өрісін дамытып,
шығармашылыққа, ізденімпаздыққа, тиянақтылыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Әдіс - тәсілдері: тест жұмысы, сөз көрнекі, сұрақ - жауап,
деңгейлік тапсырмалар.
Көрнекі құралдар: Са, СаО, НСl, Н2О, фенолфталеин, Са(ОН)2, сынауықтар, стакандар,интерактивті тақта.
Пәнаралық байланыс: география, биология, әдебиет, физика,
математика. Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
- сынып оқушыларымен амандасу;
-кезекшімен сұхбат.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
a) Өткен сабақты қайталау «Химиялық ой жинау»
.
Тест жұмысы
№
|
Сұрақтар
|
А
|
Ә
|
Б
|
1.
|
Металдар периодтық жүйеде қалай
орналасқан?
|
Сол жағы төменгі бөлігінде
|
Оң жағы жоғары бөлігінде
|
Оң жағы төменгі бөлігінде
|
2.
|
Металдар арасындағы химиялық
байланыс пен кристалл торы
|
Металдық байланыс металдық
кр.торы
|
Металдық байланыс иондық
кр.торы
|
Иондық байланыс металдық
кр.торы
|
3.
|
Металдар қандай қасиет
көрсетеді
|
Тотықтырғыш
|
Тотықсыздандырғыш
|
Екеуінде
|
4.
|
Қосымша топшада тек ...
орналасқан
|
Металдар
|
Бейметалдар
|
Металдар, бейметалдар
|
5.
|
Металдардың сыртқы энергетикалық
деңгейінде .... –ке дейін электрон ғана болады
|
4 - 8
|
1-8
|
1-3
|
6.
|
Электрохимиялық кернеу қатарында
тотықсыздандырғыштық қасиеті
|
Кемиді
|
Артады
|
Артады, сосын кемиді
|
7.
|
Металдардың активтік қатарын
жасаған ғалым
|
Бекетов Н.Н.
|
Ломоносов М.В.
|
Менделеев Д.И.
|
8.
|
Металдардың активтің қатары қай
жылы ашылды
|
1785
|
1682
|
1865 ж
|
9.
|
Сумен әрекеттеспейтін металдар
|
Алтын, күміс, сынап
|
Калий, нарий, литий
|
Алюминий, мырыш,темір
|
10.
|
Табиғатта қосылыс түрінде де, бос
күйінде де кездеседі
|
Калий, нарий, литий
|
Алтын, күміс, сынап
|
Алюминий, мырыш,темір
|
11.
|
Қыздырғанда тотығады
|
Алтын, күміс, сынап
|
Калий, нарий, литий
|
Алюминий, мырыш,темір
|
12
|
Сумен қыздырғанда әрекеттеседі
|
Калий, нарий, литий
|
Алтын, күміс, сынап
|
Алюминий, мырыш,темір
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
а
|
а
|
ә
|
а
|
б
|
а
|
а
|
б
|
а
|
б
|
а
|
б
|
ә) «Кім көп біледі?»
(сандармен
берілген элемент таңбаларын орналастыру)
Ауыр Ме
|
Сирек - жер
Ме
|
Жеңіл Ме
|
Сирек кездесетін Ме
|
Шашыранды Ме
|
Бағалы
Ме
|
Радио-
активті
Ме
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
6.(Au,Ag,Pt,Pd,Rh,Ir,Ru,Os)
1.( Cu,Zn,Pb,Hg
) 3. (K,Na,Mg,AI) 4.( Li,Rb
Cs,Вe,Mo,W,Ta) 5.(Ga,In,TI,Ge)
7.(Ra,Th,U,Ac,
актиноидтар)2.(Sc,V,La,лантаноидтар)
б) Металдардың химиялық қасиеттері
қышқылмен әрекеттесуі:
Zn + HCl =
C u + HCl =
орынбасу реакциясы:
CuSO4 + Zn = ZnSО4
+ Сu
F eCl2 + Cu =
(демонстрациялық тәжірибе)
(Н.Н.Бекетов жасаған металдардың
электрохимиялық кернеу қатарының мәнін түсіндіру.)
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Кальцийдің периодтық жүйедегі орны. Атом
құрылысы. 8-сыныптағы «Д. И. Менделеевтің заңы мен жүйесі» тақырыбынан
алған теориялық білімдеріңізге сүйеніп, кальций элементіне
сипаттама беріңіздер (периодтық жүйе пайдаланылады).
Ca – 4 период, ІІ топтың негізгі топшасының
элементі,
сілтілік жер
металы, s элемент.
Реттік
нөмірі 20, 20
протон, 20 нейтрон, ядро заряды +20,
электрондар
саны – 20. Ar – 40.
Электрондық
формуласы: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2
Валенттілігі: ІІ
Тотығу
дәрежесі: 0,
+2
(Электрондық құрылысы, графиктік формуласын
жазу)
2. Табиғаттағы қосылыстары.
Кальций табиғатта тек
қосылыс түрінде көп таралған. Жер қыртысындағы мөлшері бойынша 5 –
ші орында, массасы бойынша 3,6%. Оның қосылыстарын кез келген
жерден кездестіруге болады. Ол теңіз бен өзен суларында да
кездеседі. Өсімдік пен жануар организмінің құрамына кіреді. Адам
организмінде 1 кг-ға дейін Са бар, ол сүйектің, тіс эмалінің,
қанның құрамында да болады. Табиғатта ең көп таралған
қосылыстарының бірі – СаСО3.
Сыныптан бір шықпайды,
Тимесең
жұқпайды.
Жәрдемінсіз бұл заттың
Оқушы сабақ ұқпайды (әктас формуласын
жазу).
Жаңбыр және басқа табиғи сулар ауадағы көмір
қышқыл газын ерітіп, көмір қышқылын түзеді.
H2O+CO2→H2CO3
Қышқылдың ерітіндісі топыраққа сіңіп, жолындағы
әк тас, магнезит, доломит шөгінділерін ерітіп , карбонаттарға және
гидрокарбонаттарға айналдырады. Гидрокарбонаттар шайылып
нәтижесінде тау жыныстарының қабатында ірі бос орын (карст
үңгірлер) түзіледі. Кальций және магний гидрокарбонаттарының
ерітінділері баяу ыдырайды, ал қыздырғанда бұл процес
күшейеді:
Ca(HCO3)2→CaCO3↓+H2O+CO2↑
Түзілген карбонаттардан үңгір ішінде тұздардың
ірі кристалдары ерекше әдемі болып қалыптасады. Бағана, ине ,
сүңгі, сүңгі түрінде төбеден сталактиттер, ал еденнен сталакмиттер
өсіп шығады.
Са → ізбес. Ол жасуша құрамына еніп сүйек
құрауға, жүрек және бұлшық еттерінің жұмысына қатысады, қанның ұюын
қамтамасыз етеді. Ересек адамға тәулігіне 0,5 г Са жеткілікті.
Ағзаға бір тәулікке қажет кальций алу үшін 100г сүтсірне немесе
жарты литр сүт жетеді. Иондалған кальций жүйке жүйесінде, бұлшық ет
жиырылуында белсенді қызмет атқарады.
Кестені толтыру.
Формуласы
|
Аталуы
|
Қазақстанның қай
аймағында кездеседі (карта пайдалану)
|
СаSO4*H2O
|
|
|
СаСО3*MgCO3
|
|
|
Са3(РО4)2
|
|
|
СаСО3
|
|
|
Са5(РО4)2F
|
|
|
СаF2
|
|
|
3.Физикалық қасиеттері.
4.Алынуы (реакция теңдеуін жазу) 1808ж ағылшын ғалымы
Г.Деви
СаСl2→ Са +
Сl2↑ (электролиз
әдісі)
5.Химиялық қасиеттері (оқулықпен
жұмыс).
Кальций атомдары металдық байланыс түзеді.
Кристалл торы – металдық. Кәдімгі жағдайда химиялық белсенді
элемент болып келеді. Күшті тотықсыздандырғыш.
Са0 – 2е- → Са +2
Ауада қыздырғанда тұтанады, ал таза оттекте ашық
жалынмен жанады:
2Са0 + О20 → 2 Са+2 О-2
А) Жай заттармен әрекеттесуі
(тақтаға теңдеулерді аяқтап
жазу.)
Н2
C N2 Ca +
Н2 =
Ca+
N2 =
Ca
Са +
S =
Ca +
Cl2 =
CI2 S
Са + С =
Ә) Күрделі заттармен:
(тақтаға теңдеулерді аяқтап
жазу)
Са
НОН Са + НОН=
(демонстрациялық
тәжірибе)
НСІ
Са + НСІ =
(демонстрациялық
тәжірибе)
НNO3
(сұйық ) 4Са+ 10НNO3(сұйық)= 4Ca(NO3)2+N2O+ 5H2O
6. Кальций қосылыстары:
CaО - кальций оксиді –ақ түсті, қиын балқитын зат. Техникада
оны «сөндірілмеген
әк» деп те
атайды. Оны әктасты жоғары температурада қатты қыздыру арқылы
алады:
СаСО3 → СаО + СО2 ↑
Кальций оксиді – негіздік оксид. Ол сілтілік жер
металл болғандықтан, оның оксиді сумен оңай әрекеттесіп, кальций
гидроксидін түзеді.
СаО + Н2О→ Са(ОН)2
Бұл реакция өте тез және қуатты жүреді.
Нәтижесінде сөндірілген әк деп аталатын көпсіген кеуек - ақ ұнтақ
алынады.
Ca(ОН)2
- кальций гидроксиді суда аз ериді. Оның қанық
ерітіндісі зертханада әк суы деп аталады. Ол ерітіндіде толық иондарға
диссоциацияланады:
Са(ОН)2→ Са 2+ + 2ОН-
Индикатор түсін өзгертеді. Фенолфталейннің
түсін таңқурай түске бояйды. Кальций гидроксиді
қышқылдармен және қышқылдық оксидтермен әрекеттеседі.
а) Қышқылдармен:
Са(ОН)2 + 2НСl → СаСl2 + 2Н2О
ә) Қышқылдық оксидтермен:
Са(ОН)2 + СО2 → СаСО3↓ + Н2О
Тәжірибе «Дем шығару».
Сынауықта
Са(ОН)2 оқушы партасында, түтікше арқылы үрлеген
кезде, ерітіндіде тұнба пайда болады. Бұл реакция зертханада
көмірқышқыл газын анықтау үшін қолданылады.
7. Қолданылуы.
ІV. Бекіту.
«С»
№1. 1 моль СаCO3 қыздырғанда СО2 (қ.ж) қандай көлемі түзіледі?
№2. 15% қоспасы бар 200г СаСО3 ыдырағанда (қ.ж.) неше литр
СО2
бөлінеді?
«В»
№1. Өзгерісті жүзеге асырыңыз
Са → СаО → СаСО3 → СaO →СaCl2
№2. Адам тыныс алғанда сағатына 54 г
СО2
шығарады. Көмірқышқыл
газының көлемі (қ.ж.) қанша болады?
«А»
№1. Кальций оксидіндегі кальцийдің массалық үлесі
қандай?
№ 2. Металл күйіндегі кальций ауада
қалса,біртіндеп ақ түсті ұнтаққа айналады. Жүретін реакция теңдеуін
жазу.
V.Үй тапсырмасы: § 32,33 оқу, A, B, C деңгейлік есептерін
шығару.
VІ. Қорытынды жасау. Бағалау.
«Бағдаршам» әдісімен
рефлексия. Сіздерге сабақ қызықты болды ма? Білгендеріңнің
маңызы қандай?
Қызыл – маған сабақ ұнамады, уақытым текке
кетті.
Сары – сабақ өз деңгейінде өтті, бірақ мен әлі де өз
білімімді көрсетуім керек.
Жасыл – сабақ жақсы өтті, өз білімімді көрсеттім,
білгенім мен үйренгенім көп.
(Қолдарындағы түсті қағаздарын
көтереді).