Тексерілді: Ж. Абденкулов.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: Боралдай жалпы орта мектебі |
|||
|
Күні: 17.01.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні : Орынбаева А. |
|||
|
Сынып: 2а |
Барлық оқушы саны: |
|
16 |
|
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
||
|
Сабақ тақырыбы: |
Көбейту . Тиімді тамақтану. |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
2.1.2.1.Көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысын табу, бөлуді нысандарды мазмұнына қарай және тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну. |
|||
|
Сабақ: мақсаттары |
Барлық оқушылар: •көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде түсінеді Көптеген оқушылар: •көбейту амалының мəнін түсінеді жəне компоненттердің аттарын біледі. Кейбір оқушылар: көбейту компоненттерінің аттарын өрнектерді жазуда жəне оқуда қолданады. |
|||
|
Жетістік критерилері |
Ауызша санауға бірнеше бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға арналған жаттығулар жасауға машықтанады. |
|||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: •көбейту мен бөлудің орындалу мəнін түсіндіре алады. Пəндік лексика жəне терминология: Көбейту, көбейткіш, көбейтінді, көбейтіндінің мəні. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Достарының пікіріне құлақ асу, тыңдау, құрметтеу. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, жаратылыстану. |
|||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Бірдей қосылғыштарды қосу, заттарды топтап санау |
|||
|
Сабақ барысы |
|
|
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин 5мин. |
1. Ұйымдастыру.
Психологиялық
дайындық: -Балалар, сабаққа қандай көңіл-күймен келдіңдер (басбармақпен көрсетеді). Топқа бөлу: Амалдар түрімен бөліну(қосу, азайту, көбейту) Әр топ басшысы өз топтарына түсініктеме береді. №1 тапсырма. Мұғалім дұрыс тамақтану жəне тамақтанудың орныққан тəртібін сақтаудың маңыздылығы туралы əңгіме жүргізеді. Оқушылар 1-тапсырмадағы суреттерді қарап, пайдалы азық-түліктерді атайды. - қандай азық-түліктер организм үшін пайдалы емес, - қандай азық-түліктерді (тəтті, газдалған сусындар, чипси жəне т.б.) көп мөлшерде қолдану қажет емес. Топтар берілген азық –түлік суреттерін 2-ге бөліп жапсырады. 1 топ мүшесі , топтың жұмысын қорғайды.
. |
Слайд№1,2,3,4. Амалдар суреті бар бейджик. №5 слайд Слайд№6,7,8,9. №10-15 слайд |
||
|
Сабақ ортасы 4 мин 5 мин 4мин. 4мин. 3мин. Сергіту сәті. 2мин. 4мин 2мин.
|
Өзектендіру. Өткен сабақтағы тəрізді практикалық жұмыс ұсынамын. Лексикалық тақырыпты қолдау үшін алма, алмұрт, басқа жеміс-жидектерді санау материалы түрінде пайдалануға болады. Оқушылар санау таяқшаларын 4-тен, 5-тен топтап санайды. «Барлығы қанша?» деген сұраққа жауап береді. Ауызша есептеулерге бірнеше бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға берілген жаттығулар қосамын. Тақтаға өрнектер жазылған: 7 + 7 + 7 + 7; 6 + 6 + 6 + 6 + 6; 4 + 4 + 4; 3 + 3 + 3 + 3 + 3. –Біз шығарған мысал несімен қызық, қандай қосылғыштардың қосындысын табамыз? –Осындай қанша қосылғыш табамыз? –7-ден қанша рет алдық? Ауызша жаттығулар. Қорапта 5 шокалад бар. Екі, үш, бес қорапта неше шоколад бар? – Қалай санадыңдар? –Өрнектердің мəндерін табыңдар. –Олар несімен ұқсайды? (Бірдей қосылғыштарды қосады, екі өрнекте де 4 қосылғыш бар.) Бұлай жазу ыңғайлы ма? Неліктен? –Қалай ойлайсыңдар, басқаша жазуға бола ма? (Оқушыларды осылай жазу ұзақ əрі ыңғайсыз деген ойға жетелеу керек). Жаңаны ашу – Бірдей қосылғыштардан тұратын қосындыны көбейтінді түрінде жазуға болады. Көбейтуді белгілеу үшін нүкте түріндегі таңба «·» қолданылады. 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 = 5 · 6
(Қандай санды қосамыз.)
(5 санын қанша рет қосамыз.) Түсіндіре отырып алғашқы бекіту. Қосындыларды көбейту түрінде жазыңдар.
7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 7 · 5 12 + 12 + 12 + 12 = 12 · 4 9 + 9 + 9 + 9 + 9 = 9 · 5
3 · 4 = 3 + 3 + 3 + 3 5 · 2 = 5 + 5 8 · 5 = 8 + 8 + 8 + 8 + 8 2 · 9 = 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 15 · 3 = 15 + 15 + 15 11 · 4 = 11 + 11 + 11 + 11 2-тапсырманы үлгі бойынша түсіндіре отырып шығару 40*2=40+40=80 9*3=9+9+9 100*3=100+100+100 22*3=22+22+22 3*5=3+3+3+3+3 21*2=21+21 5см*2=5см+5см 7л*4=7+7+7+7 30кг*3=30+30+30 50см*2=50см+50см 22дм*3=22дм+22дм+22дм 300г*2=300г+300г
Жаңаны қолдану. Оқулықтағы 4-тапсырма жұптасып орындалады. Оқушылар өрнектердің қайсысын көбейту мен алмастыруға болатынын, қайсысын алмастыруға болмайтынын талдап, түсіндірулері керек. 4+4+4+4 9+9+9+9+9 18+8 10+10+10 25+25+25 5+5+7+6 34+4+5+34 17+17+17 14+14+14
Өзіндік жұмыс мұғалімнің ұйғарымы бойынша жүргізіледі
Рефлексия.
Балалар есімдерін жазып стикер жапсырады.
. |
№15слайд
№19слайд
№20слайд.
№21слайд
№22слайд.
№23слайд.
№24 слайд
25-слайд.
|
||
|
Сабақтың соңы 2мин. |
Үйге тапсырма №3есеп. |
№26слайд
|
||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгерудең кейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта |
||
|
Кабілеті жоғары оқушылар өз беттерімен есеп құрастырып, шығарады. |
Оқушылардың қабілеті топта жұмыс істеу барысында бақыланады, мұғалім жазбалар жүргізеді. |
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
||
|
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Көбейту" 2 сынып
Тексерілді: Ж. Абденкулов.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: Боралдай жалпы орта мектебі |
|||
|
Күні: 17.01.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні : Орынбаева А. |
|||
|
Сынып: 2а |
Барлық оқушы саны: |
|
16 |
|
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
||
|
Сабақ тақырыбы: |
Көбейту . Тиімді тамақтану. |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
2.1.2.1.Көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысын табу, бөлуді нысандарды мазмұнына қарай және тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну. |
|||
|
Сабақ: мақсаттары |
Барлық оқушылар: •көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде түсінеді Көптеген оқушылар: •көбейту амалының мəнін түсінеді жəне компоненттердің аттарын біледі. Кейбір оқушылар: көбейту компоненттерінің аттарын өрнектерді жазуда жəне оқуда қолданады. |
|||
|
Жетістік критерилері |
Ауызша санауға бірнеше бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға арналған жаттығулар жасауға машықтанады. |
|||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: •көбейту мен бөлудің орындалу мəнін түсіндіре алады. Пəндік лексика жəне терминология: Көбейту, көбейткіш, көбейтінді, көбейтіндінің мəні. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Достарының пікіріне құлақ асу, тыңдау, құрметтеу. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, жаратылыстану. |
|||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Бірдей қосылғыштарды қосу, заттарды топтап санау |
|||
|
Сабақ барысы |
|
|
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин 5мин. |
1. Ұйымдастыру.
Психологиялық
дайындық: -Балалар, сабаққа қандай көңіл-күймен келдіңдер (басбармақпен көрсетеді). Топқа бөлу: Амалдар түрімен бөліну(қосу, азайту, көбейту) Әр топ басшысы өз топтарына түсініктеме береді. №1 тапсырма. Мұғалім дұрыс тамақтану жəне тамақтанудың орныққан тəртібін сақтаудың маңыздылығы туралы əңгіме жүргізеді. Оқушылар 1-тапсырмадағы суреттерді қарап, пайдалы азық-түліктерді атайды. - қандай азық-түліктер организм үшін пайдалы емес, - қандай азық-түліктерді (тəтті, газдалған сусындар, чипси жəне т.б.) көп мөлшерде қолдану қажет емес. Топтар берілген азық –түлік суреттерін 2-ге бөліп жапсырады. 1 топ мүшесі , топтың жұмысын қорғайды.
. |
Слайд№1,2,3,4. Амалдар суреті бар бейджик. №5 слайд Слайд№6,7,8,9. №10-15 слайд |
||
|
Сабақ ортасы 4 мин 5 мин 4мин. 4мин. 3мин. Сергіту сәті. 2мин. 4мин 2мин.
|
Өзектендіру. Өткен сабақтағы тəрізді практикалық жұмыс ұсынамын. Лексикалық тақырыпты қолдау үшін алма, алмұрт, басқа жеміс-жидектерді санау материалы түрінде пайдалануға болады. Оқушылар санау таяқшаларын 4-тен, 5-тен топтап санайды. «Барлығы қанша?» деген сұраққа жауап береді. Ауызша есептеулерге бірнеше бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға берілген жаттығулар қосамын. Тақтаға өрнектер жазылған: 7 + 7 + 7 + 7; 6 + 6 + 6 + 6 + 6; 4 + 4 + 4; 3 + 3 + 3 + 3 + 3. –Біз шығарған мысал несімен қызық, қандай қосылғыштардың қосындысын табамыз? –Осындай қанша қосылғыш табамыз? –7-ден қанша рет алдық? Ауызша жаттығулар. Қорапта 5 шокалад бар. Екі, үш, бес қорапта неше шоколад бар? – Қалай санадыңдар? –Өрнектердің мəндерін табыңдар. –Олар несімен ұқсайды? (Бірдей қосылғыштарды қосады, екі өрнекте де 4 қосылғыш бар.) Бұлай жазу ыңғайлы ма? Неліктен? –Қалай ойлайсыңдар, басқаша жазуға бола ма? (Оқушыларды осылай жазу ұзақ əрі ыңғайсыз деген ойға жетелеу керек). Жаңаны ашу – Бірдей қосылғыштардан тұратын қосындыны көбейтінді түрінде жазуға болады. Көбейтуді белгілеу үшін нүкте түріндегі таңба «·» қолданылады. 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 = 5 · 6
(Қандай санды қосамыз.)
(5 санын қанша рет қосамыз.) Түсіндіре отырып алғашқы бекіту. Қосындыларды көбейту түрінде жазыңдар.
7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 7 · 5 12 + 12 + 12 + 12 = 12 · 4 9 + 9 + 9 + 9 + 9 = 9 · 5
3 · 4 = 3 + 3 + 3 + 3 5 · 2 = 5 + 5 8 · 5 = 8 + 8 + 8 + 8 + 8 2 · 9 = 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 15 · 3 = 15 + 15 + 15 11 · 4 = 11 + 11 + 11 + 11 2-тапсырманы үлгі бойынша түсіндіре отырып шығару 40*2=40+40=80 9*3=9+9+9 100*3=100+100+100 22*3=22+22+22 3*5=3+3+3+3+3 21*2=21+21 5см*2=5см+5см 7л*4=7+7+7+7 30кг*3=30+30+30 50см*2=50см+50см 22дм*3=22дм+22дм+22дм 300г*2=300г+300г
Жаңаны қолдану. Оқулықтағы 4-тапсырма жұптасып орындалады. Оқушылар өрнектердің қайсысын көбейту мен алмастыруға болатынын, қайсысын алмастыруға болмайтынын талдап, түсіндірулері керек. 4+4+4+4 9+9+9+9+9 18+8 10+10+10 25+25+25 5+5+7+6 34+4+5+34 17+17+17 14+14+14
Өзіндік жұмыс мұғалімнің ұйғарымы бойынша жүргізіледі
Рефлексия.
Балалар есімдерін жазып стикер жапсырады.
. |
№15слайд
№19слайд
№20слайд.
№21слайд
№22слайд.
№23слайд.
№24 слайд
25-слайд.
|
||
|
Сабақтың соңы 2мин. |
Үйге тапсырма №3есеп. |
№26слайд
|
||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгерудең кейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта |
||
|
Кабілеті жоғары оқушылар өз беттерімен есеп құрастырып, шығарады. |
Оқушылардың қабілеті топта жұмыс істеу барысында бақыланады, мұғалім жазбалар жүргізеді. |
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
||
|
|
||||
шағым қалдыра аласыз






