Материалдар / Ашық сабақ Көлдер мен мұздықтар 8- сынып

Ашық сабақ Көлдер мен мұздықтар 8- сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Тақырыпқы байланысты мәтінді оқи отырып көлдердің шығу тегімен қалыптасуын және мұздықтардың негізгі сипаттамаларын зерделейді. Бейнематериалдарды, бір - бірінің пікірлерін тыңдайды. Географиялық карталардағы көлдер мен мұздықтарды көрсетеді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Ақпан 2019
3588
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


34 орта мектеп
















Ашық сабақ



Тақырыбы: Көлдер мен мұздықтар


Пәні: География


Сыныбы: 8


Пән мұғалімі: Едігеева Гүлдерай



















2018-2019 оқу жылы











Бекітемін:…………………….


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №34 орта мектеп

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Г.Едігеева

Сынып: 8 Қатысқандар: 15 Қатыспағандар: 1

Сабақтың тақырыбы

Көлдер мен мұздықтар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.3.3.5. Көлдер мен мұздықтарды жоспар бойынша сипаттайды;


Сабақтың мақсаты

  • Көлдердің шығу тегін, мұздықтардың қалыптасуын анықтап, Қазақстанның көлдерін картадан көрсете алады;

  • Жоспар негізінде көлдерге сипаттама бере алады.

  • Жоспар негізінде мұздықтарға сипаттама береді, маңызын анықтайды

Бағалау критерийі

  • Жоспар негізінде көлдер мен мұздықтар туралы баяндайды


Тілдік мақсаттар

Тақырыпқы байланысты мәтінді оқи отырып көлдердің шығу тегімен қалыптасуын және мұздықтардың негізгі сипаттамаларын зерделейді. Бейнематериалдарды, бір - бірінің пікірлерін тыңдайды.

Географиялық карталардағы көлдер мен мұздықтарды көрсетеді.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тектоникалық, мұздық, мұздық-тектоникалық, қалдық, жанартаулық, ағынды - ағынсыз көлдер, тау мұздықтары, қар сызығы.

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестері:

Ойыста орналасқан су айдыны......... деп атайды.

Көлдер шығу тегі мен қалыптасуына байланысты ........, ..........., ........., .............., ................

............ дегенміз – жыл бойы қардың ерімей сақталатын биіктігі.

Мұздықтың тасымалдаған жыныстарын жалпы атпен ........... деп атайды.


Құндылықтар -ға баулу

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашалық, ашықтық және өмір бойы оқып-үйрену.

Пəнаралық байланыс

Химия

Алдыңғы білім

7.3.3.1 –гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды.


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

5 минут


І. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен амандасып, түгендеу;

ә) балаларды сабаққа психологиялық дайындау;

Су- пәктік кепілі денсаулықтың

О, баста тіршілік боп судан шықтың

Бұлақ, көл, өзен, теңіз, мұхиттардың

Молдықтан, қасиетін келмейді ұққың.

Бомбаңды терең суда сынауың бар.

Сынаған сайын жаным тым ауырар.

Адамдар, әрқашанда жадыңда ұста-

«Судың да, – дейді қазақ – сұрауы бар» дегендей судың қадірін кез келген адам білуі керек. Қазақ халқы суды қадірлеумен қатар, оны тіршілік нәрі деп түсінген.

Олай болса бүгінгі сабақта сіздерді көл атаулары арқылы үш топқа біріктіремін.

1-топ: Шынар көлі

2- топ: Қаңлыбай көлі

3- топ: Берімбет көлі

(таратпа материалдар)

Топтың топ басшысын сайлап аламыз.

Топ ережерімен таныстыру.

Бағалау парақшалары таратылып, түсіндіріледі.

II.Үй тапсырмасын сұрау:

"Серпілген сауалдар" әдісі

Өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар беріледі.

  1. Өзен эрозиясы дегенімі не?

  2. Өзен аңғары дегеніміз?

  3. Дүниежүзіндегі ірі өзендерді ата?

  4. Өзендер қоректену сипатына байланысты қалай жіктеледі?

  5. Өзен қандай бөліктерден тұрады?

  6. Өзеннің ағу бағыты мен жылдамдығы неге байланысты?

  7. Арна дегеніміз не?

  8. Қазақстандағы өзендердің қоректену көзі?

  9. Өзен суының құрлықты шайып жататын бөлігі не деп аталады?

ҚБ: Мадақтау.Оқушының жауаптарына қарай мадақтап, ынталандырып отырамын.

  • Тамаша

  • Жарайсың

Шаттық шеңбер.

Суреттер беру арқылы топқа бөлінеді. Сабақтың жалпы мақсатымен және өткізу жоспарымен танысады.










Слайд №2-5




















Сабақтың ортасы

30 минут

ІІІ. Жаңа сабақ «Ой қозғау» әдісі

Мұғалім жаңа сабақты оқушыларға бастау үшін

«Көлдер мен мұздықтарға» байланысты бейнебаян көрсетеді. Бейнебаянды көріп болған соң бұл арқылы не ойлайтындығы сұралады?

  • Сіз бейнебаян арқылы не байқадыңыз?

Оқушылар сұраққа жауап бере отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды. Топпен өз ойларын бөліседі. Мұғалім оқушыларға сұрақтар қою арқылы оқу мақсаттарын анықтауға жетелейді.

ҚБ: «Ынталандыру сөздері» - мұғалім бағалауы

Бәрекелді!

Жарайсың!


1-тапсырма: «Шеңберлі ақпарат» (ТЖ)

мәтінмен танысу. (тірек сызба арқылы түсіндіреді)

1-топ Көлдер

2-топ Мұздықтар

3-топ Қар сызығы

ҚБ «екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалау




2-тапсырма: Жұптық жұмыс

Канада мен АҚШ шекарасында орналасқан Ұлы көлдер жүйесіне кіретін көлдердің аттарын жазып,қазаншұңқырының шығу тегіне сипаттама жасау. Ұлы көлдер жүйесі


Жұмыс реті: 5 көлді және Ниагара сарқырамасын, көлге құятын өзендерді, көл қазаншұңқырларының типін сипаттау

............................................................................................................................................................................................................................................................................................................

ҚБ: «Плюс + Минус –»


Жұптық жұмыс

Атласты пайдала отырып, Қазақстанның бір көліне жоспар бойынша сипаттама беріңіз./Каспий теңізі/

Жоспар:

  • Көлдің атауын жазыңыз, географиялық орны

  • Пайда болу жолын анықтаңыз.

  • Орташа және ең терең жері, тұздылығы.

  • Шаруашылықтағы маңызы

Бағалау критерийі

Дескриптор

  • Жоспар негізінде көлдер туралы баяндайды


  • Көлдің атауын жазып, сипаттайды;

  • Географиялық орнын сипаттайды;

  • Пайда болу жолын түсіндіре алады;

  • Орташа және ең терең жерін, тұздылығын анықтайды;

  • Шаруашылық маңызын анықтайды;



Жұптық жұмыс

3- топ оқушыларына

1)Төменде берілген аймақтардың қар сызығының биіктігін анықтап, себебін түсіндіріндер


Есептеп шығарыңыз

  1. Джомолунгма тау етегінде температура +25 градусқа тең, таудың шыңында температура нешеге тең болады?

  2. Ауа температурасы неше рет төмендейді?

  3. Биіктікке қарай ауа температурасы неше градусқа төмендейді?

  4. Тау шыңында ауа температурасы неше болады?

  5. Мұздық түзілетін биіктікті анықтаныз?


3-тапсырма:Жеке жұмыс

«Сәйкестендіру» көлдерді материк бойынша сәйкестендіру

Көл атауы

Материк

Байкал


Балқаш


Каспий


Эйр


Чад


Жоғары көл


Титикака



Дескриптор:

Көлдерді материктер бойынша сәйкестендіреді

BilimLand" сайтынан тақырыпқа сай ресурс.

https://bilimland.kz/kk/courses/geografiya-kk/gidrosfera/lesson/kolder-men-batpaqtar



Оқулық.-Әбілмәжінова С., Каймулдинова К., -Алматы: Мектеп, 2018. 109–114 б.б.

Оқулық. 1-бөлім.-Р.Ә.Қаратабанов, Г.А.Куанышева, Ж.Р.Байметова.-Алматы:

Алматыкітап баспасы, 2018. -201-205 б.б.




Қ.физикалық картасы




























Ғаламтор материалдарын пайдалану















Сабақтың соңы

5 минут













Қорытынды:

«Саралау сұрақтары» әдісі

  1. Көлділік деңгейінің жоғары немесе төмен болуының себебі

  2. Мұздықтар жер шарының қандай аймақтарында таралады?

  3. Қар сызығы дегеніміз не?

  4. Қазақстандағы тау мұздықтары қандай тауларда таралған?


Үйге тапсырма;

Дүниежүзінің ірі көлдеріне презентация жасау.


«Білім қоржыны» арқылы сабақты аяқтаймын.


Саралау – Сіз оқушыларға қандай тəсілмен көмектесесіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Пəнаралық байланыстар.

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық- коммуникациялық технологияларды қолдану

Жаңа сабақ бойынша оқушылар көлдердің шығу тегін, мұздықтардың қалыптасуын анықтап, Қазақстанның көлдерін картадан көрсетеді. Берілген жоғарғы деңгейдегі тапсырмалар бойынша жоспар негізінде көлдерге, мұздықтарға сипаттама бере алады, шаруашылық маңызын анықтайды. Сабақтың барысында «Шеңберлі ақпарат», «Жұптық жұмыстар», «жеке жұмыс», орындау арқылы сабақ мақсатына жету үшін жұмыстар жүргізілді.

Тапсырма барысында сабақ мақсатына сай құрылғын бағалау критерийлерін ұсынамын.

«Ынталандыру сөздері», «Смайлик» арқылы

«Екі жұлдыз, бір тілек», «Бағалау парағы»бағалау әдістері арқылы материалды игеру деңгейін анықтап қорытындылауға мүмкіндік болды.

Оқушылар сараланған тапсырмаларды орындағанда қәуіпсіздік ережелері ескертіледі.

  1. Бөлменің тазалығына назар аудару.

  2. АКТ-ыны тиімді пайдалану.


Қорытынды бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:




Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:




Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?




























Бағалау парағы Топ аты.....................................


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ

Аты жөні

Үй тапсырмасы

Топтық жұмыс

Жұптық жұмыс

Жеке жұмыс

Балл

1






2






3