Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ. Коммуникация
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
КіріспеҚарым-қатынас дегеніміз – ғылым әрі
өнер. Бұл творчествалық
процесс.
Қатынас жасау
адамның өмір тәжірибесіне, біліміне, тапқырлығы мен
ақыл-
ойына
байланысты жүзеге асып отыратын тіршілік мұқтаждығы. Тіл
табысып
өзгелермен
қатынас орнату әрбір адамның өзіндік талғам-тілегін,
ықылас-
ынтасын жалпы
адамға деген адами көзқарасын жете түсінуді талап
етеді.
Қарым-қатынас
нәтижесінде адамның кісілік қасиеті, өзгелерге
деген
қамқорлығы мен
жанашырлық сезімі, гуманитарлық көзқарасы қалыптасады.
Адам
өзін өзгелердің
орнына қойып, байқап оның ішкі дүниесінің сырын да
барлап
біледі.
Басқа
адамдармен араласу нәтижесінде адам жалпы адамзаттық
тәжірибені,
тарихи
қалыптасқан әлеуметтік норманы, бағалылықтарды,
іс-әрекеттің
тәсілдері мен
білімдерін меңгереді, сонымен бірге жеке тұлға
ретінде
қалыптасады.
Яғни қарым-қатынас адамның психикалық процесі, күйі,
мінез-
құлқы туындап,
қалыптасып, дамитын әмбебап шынайылық деп анықтауға
болады.
Қарым-қатынас
баланың қалыпты психикалық дамуының бөлінбес шарты
және
маңызды
факторы. Айналадағы адамдармен қарым-қатынасқа қажеттілік
адамда
бірінші
дәрежелі мәнге ие. Бала соған байланысты адаммен сабақтас
әсерлерге
ерекше назарын
аударды деуге болады. Мектепке дейінгі жас
баланың
айналадағы
адамдармен қарым-қатынасының дамуының маңызды
кезеңі.
Кішкентай бала
ересектермен қарым-қатынасқа түсу
арқылы
адамзат
тәжірибесін игереді. Міне сондықтанда
қарым-қатынас
баланың жалпы
психикасы дамуының басты
факторы.
Мәселенің
өзектілігі: Біздің зерттеу барысында берілген
ұсыныстар
балалардың
қарым-қатынас дағдыларын меңгеріп, қалыптастыруда
тәжірибешінің
педагогикалық
практикасында сонымен қатар, отбасылық бала
тәрбиесінде
қолдануға
болады.
Зерттеу
объектісі: Шымкент қаласындағы, №86 «Алтынай»
бөбекжай
балалары.
Зерттеу құрамы:
Қарым-қатынас ол психикасының дамуымен
қарым-қатынас
типіне тәуелді,
бала психикасының маңызды процестерінің
бірі.
Мақсаты:
Баланың ересекпен қарым-қатынасының типін
анықтау
және оның
мектепке дейінгі жастағы бала психикасы дамуына
әсерін
зерттеу. Ғылыми
болжамы:
– Мектепке
дейінгі балалардың ересекпен қарым-қатынасының
бала
психикасының
дамуына әсері балабақшадағы оқу-тәрбие процесіне
байланысты.
– Ата-ана мен
отбасының басқа да мүшелерінің баламен қарым-қатынас-
ына
байланысты.
– Балардың жас
ерекшелігіне байланысты қарым-қатынас типінің
өзгеруі.
Алға қойылған
мақсатпен ғылыми болжамдарға байланысты
мынадай
міндеттер
қойылды:
Берілген мәселе
бойынша әдебиеттерге талдау жасау
негізінде,
зерттеудің
мәселелік күйін анықтау.
Әдебиеттерді
меңгеру жолымен, мақсатқа жету үшін
адекватты
әдістемелік
құралдарды таңдап алу.
Мектепке
дейінгі баланың психикасының қалыптасуы
мен
дамуын анықтау
және баланың ересектермен қарым-қатынас
типінің
психикалық
дамуға әсерін анықтау.
Мектепке
дейінгі балалардың қарым-қатынасын
меңгеріп,
қалыптастыру
үшін ата-аналар мен тәрбиешілерге
ұсыныстар
жасау.
«Еркем-ай» бөбекжай бақшасы
Ашық сабақ
Білім беру саласы: Коммуникация.
ҰОҚ: Сөйлеуді дамыту.
Тақырыбы: «Дыбысын
сал»
Тәрбиеші: Күмісова Айымгүл
Болатқызы
№1 «Тәй-Тәй» ерте жас тобы
Құлсары қаласы 2021 жыл.
Мерзімі : ІІ апта |
Тәрбиеші: |
Сейсенбі: 13.04.2021 |
Күмісова А.Б. |
Технологиялық
карта
Өтпелі тақырып: «Салттар
мен фольклор»
Апталық тақырып: «Мерекелік
дастархан»
Білім беру саласы: Коммуникация
ҰОҚ: Сөйлеуді
дамыту
Тақырыбы:
Дыбысын
сал
Мақсаты:
Бейнежазба арқылы үй жануарларының қимылдарын, сыртқы
белгілері, шығаратын дыбыстарын көріп, қайталау. Тілдік
артикуляциялық қатынастағы дыбыстарды анық айтуын
жетілдіру.
Қолданылатын көрнекі құралдар: Бейнежазба, үй жануарларының суреттері.
Сөздік жұмыс: Үй жануарлары Түйе, сиыр, ешкі, жылқы.
Билингвальді компонент: үй жануарлары- домашние животные.
Іс-әрекет кезеңдері |
Тәрбиешінің іс-әрекеті |
Балалардың іс-әрекеті |
Мотиватция-лық қозғаушы |
Шаттық шеңбері:
Қайырлы күн, достым |
Балалар шаттық шеңберін орындайды. |
Іздену ұйымдастыру |
Сұрақ-жауап:
Жұмбақ: 1.Үстінде 2 тауы бар, кезікті бір жануар. 2.Моп-момақан өзі, сүп-сүйкімді. 3.Басында екі таяғы бар, 4 аяғы бар.
«Үй жануарларының дауысын
тыңдау, табу»
Билингвальді компонент: үй жануарлары – домашние животные.
Жайлауға саяхат
Әже: Сәлеметсіңдер ме, балалар! Ауылға қош келдіңдер!
Тәрбиеші: Сәлеметсіз бе
Әже!
Тәрбиеші: Жағдайыңыз қалай? Әже балалармен бірге, сізге қоннаққа келіп қалдық.
Әже: Жақсы келдіңдер. Жүріңдер, мен сендерді үй жануарларымен таныстырайын.
Әже: Жәрайсыңдар, балалар. Үй жануарларын жақсы тани алған екенсіңдер.
Тәрбиеші: Әже, біздің балалармен бірге ойын ойнаңыз.
Әже: Жарайды балаларым, бірге ойнайын.
Тәрбиеші: Балалар, Әжемен ойын ойнаймыз ба?
Дидактикалық ойын: «Дауысын таны».
Сиыр – Мүңірейді. Жылқы – Кіснейді.
Сергіту сәті:
Әже: Балалар үй жануарларының пайдасы көп. Сиыр мен қойдың пайдасы: етін жиміз, сүтін ішеміз, майын жиміз, терісінен киім киеміз. Түйенің пайдасы: сүтінен шұбат жасайды, етінен тамақ жасап жейміз, терісінен киім жасайды. Жылқының пайдасы: етін жиміз, сүтінен қымыз жасап ішеміз.
Тәрбиеші: Әже сізге рахмет! Балалар Әжеге рахмет айтамыз. Ал біз енді балабақшаға қайтайық. Балалар, саяхат ұнады ма? |
Түйе Қозы Сиыр
Балалар дауысын тыңдап, үй жануарларының дыбысын атайды
үй жануарлары – домашние животные.
Сәлеметсіз бе, Әже!
Балалар үй жануарымен танысады.
Иә!
Тәрбиешімен бірге қайталайды.
Сергіту сәтін қайталайды
Балалар тыңдайды!
Рахмет!
Иә! |
Рефлксиялық-түзетушілік |
Балаларды мадақтау.
|
Түйе, сиыр, ешкі, жылқы, ит, мысық.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені білу керек: Үй жануарларымен төлдерін
Нені игереді: дауыстарын ажыратуды
Нені біледі: Үй жануарларына қамқорлық жасай білуді.
Мерзімі : ІІ апта |
Тәрбиеші: |
Дүйсенбі: 12.04.2021 |
Күмісова А.Б. |
Технологиялық карта Өтпелі тақырып: «Табиғат әлемі»
Апталық тақырып:
«Ағаштар»
Білім беру саласы: Денсаулық.
ҰОҚ:Дене шынықтыру.
Тақырыбы: «Негізгі
қимылдар»
Мақсаты: Бір орында тұрып
секіру. Допты алға домалатын оны қуып жетіп
ұстау..