|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 10.1B Деректерді ұсыну |
Мектеп: «Б. Майлин атындағы мектеп-балабақша кешені» КММ Мұғалімнің аты-жөні: Нұртаева Қ.М. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 21.10.2021 |
Пән: Информатика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Компьютердің логикалық элементтері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу программасына сілтеме) |
10.2.2.3 маңызды логикалық элементтердің мақсатын түсіндіру: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: Компьютердің логикалық негіздері туралы ақпарат біледі. Көпшілік оқушы: Логикалық элементтердің ақиқаттық кестесінде сипатталуына ақиқаттық кестесін құра алады. Кейбір оқушы: Триггер, қосындылауыш электрондық схемаларын көрсетуді, және оларды бір-бірінен ажыратуды үйренеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Логикалық элементтердің ақиқаттық кестесінде сипатталуына ақиқаттық кестесін құра алады. Триггер, қосындылауыш электрондық схемаларын көрсете алады, және оларды бір-бірінен ажырата алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, математика, ағылшын |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Практикум.Логикалық операцияларды қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут
|
Сәлемдесу, Жағымды психологиялық ахуал орнату Оқушылардың өз атының бас әрпінен келетін бір-біріне тілек айтады. Үй тапсырмасын сұрау Берілген кестені компьютерде енгізу (С VА)^В
ҚБ: Бармақпен бағалау |
Ноутбукте Excel бағдарламасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10 минут
20 минут
|
«Ой бөлісу»
Есіңізде сақтаңыз!Компьютердің логикалық элементі – қарапайым логикалық функцияны жүзеге асыратын электрондық логикалық сұлбаның бөлігі болып табылады. Компьютердің логикалық элементтері – және, немесе, емес электрондық сұлбалары. Есіңізде сақтаңызВентиль (veiltil – клапан) – электр тогының бағытына байланысты жоғары және төмен деңгейлі өткізгіштігі бар электр аспаптары. Вентиль
Компьютердің логикалық элементтері түрлеріне вентилдер деп аталатын және, немесе, емес, және-емес, немесе-емес және триггерлер жатады. Біз тек және, немесе, емес элементтерін қарастырамыз.
Компьютердің логикалық элементтерінің құрылымдық сұлбасы арқылы логикалық өрнектен схема құруды түсіндіру Есептерді шешу жолдары1-мысал. 1 немесе (0 және 1) логикалық өрнегін есептеу үшін, логикалық операциялар тізбегін көрсететін сызбаны сал. Сызбаға сәйкес логикалық өрнектің мәнін есепте. Шешуі: 1 немесе (0 және 1) = 1 немесе 0 = 1 (1-кестедегі конъюнкция бағанының 2-қатары және дизъюнкция бағанының 2-қатарындағы сызбаны пайдаландық).
2-мысал.Емес (1 және (0 немесе 1) және 1) өрнегінің логикалық элементтерінің сызбасын құрып, мәнін тап. Шешуі: Есептеу ережесі бойынша бірінші жақша ішіндегілер орындалады.
Емес (1 және (0
немесе 1) және 1) өрнегі:
«Практикалық жұмыс» А деңгейі
А)
Ә)
Б деңгейі
А) Х1= 0, Х2= 1 Ә) Х1=1, Х2=1
2 ) Дайын болған сызбаны Компьютерде MS Word редакторында бейнеле
С деңгейі Өрнекті өрнектің мәнін есепте, Сұлбасын сыз А) ЕМЕС (1 ЖӘНЕ (1 НЕМЕСЕ) ЖӘНЕ 0) Ә) 1 ЖӘНЕ (ЕМЕС (1 НЕМЕСЕ 0) ЖӘНЕ 1) Б) 1 ЖӘНЕ 1 НЕМЕСЕ 0 ЖӘНЕ 1 В) 1 ЖӘНЕ ЕМЕС (ЕМЕС (1) ЖӘНЕ 0) Сұлбаны MS Word редакторында орында ҚБ: «Ақиқат-жалған»
|
ДК, проектор, слайд
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Нұртаева Құралай МұратқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ "Компьютердің логикалық элементтері" 10 сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ "Компьютердің логикалық элементтері" 10 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
10.2.2.3 маңызды логикалық элементтердің мақсатын түсіндіру: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор
Барлық оқушы: Компьютердің логикалық негіздері туралы ақпарат біледі.
Көпшілік оқушы: Логикалық элементтердің ақиқаттық кестесінде сипатталуына ақиқаттық кестесін құра алады.
Кейбір оқушы: Триггер, қосындылауыш электрондық схемаларын көрсетуді, және оларды бір-бірінен ажыратуды үйренеді.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||






















