Іле ауданы №40 орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Көркемдік жазбаны орындау. Сәндеу. Безендіру
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім |
ІІ бөлім: Сәндік-қолданбалы өнер |
|
Педагогтің аты -жөні |
Акжолова Гульназ Нурданбековна |
|
Күні: |
21.12.2023ж |
|
Сынып: Көркем еңбек пәні |
7 «Е» |
|
Сабақтың тақырыбы |
Көркемдік жазбаны орындау. Сәндеу. Безендіру |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.6.4-Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі (заманауи) технологиялар мен өнер материалдарын анықтау, таңдау және біріктіру |
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармашылық жұмыстарды жасайды,(заманауи) технологиялар мен өнер материалдарын анықтайды, таңдайды, біріктіреді. |
|
Ойлау деңгейі |
Қолдану |
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс
|
|||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Сәлемдеседі Оқушыларды түгендейді. Жағымды ахуал қалыптастырады. Гуашьтың түрлі-түсті бояулары білім алушыларға таратады. Алдыңғы білімді еске түсіру негізінде «Жылдам жауап» әдісімен 5-сұраққа жауап береді: 1.Батик деген ұғымды қалай түсінесіз? 2.Батик түрлерін атаңыз? 3.Суық батикті айтып өтсеңіз? 4.Ыстық батик дегеніміз не? 5. Түйінді батик дегеніміз не? Дескриптор Сұрақтарға толық жауап береді «Әдемі бұйым» әдісімен жаңа сабақтың тақырыбын ашу барысында білім алушыларға екі бұйымның түр-түсын ажырату арқылы сабақтың тақырыбын ашу Сабақ мақсатымен,бағалау критерийлерімен таныстырады. |
Мұғаліммен амандасады. Гуаштың түрлі-түсті бояуларын таңдап алып, келесі білім алушыға бояудың түсінің алғашқы әріпіне байланысты жағымды пікір айтады. Білім алушылар сұрақтарға болжамды жауап береді:1.Матаға қолмен сурет салу.2.Суық, ыстық, түйінді. 3. Суреттердің жиегіне арнайы қылқаламмен сурет салу тәсілі 4.Мата бетіне арнайы балауызбен сурет салу тәсілі. 5.Матаны бүктеп немесе түйіндеп сурет салу техникасы. Оқушылар екі бұйымды салыстырып, сабақ тақырыбы мен мақсатқа сәйкес ой қосады. |
ҚБ Өзін өзі бағалау «Қылқалам» әдісі арқылы Ынталандыру сөздері «Жарайсың, керемет», т.б Сұрақтарға толық жауап Ынталандыру сөздері айтылады
«Жарайсың»., «керемет».,
«жақсы»., «талпын»т.б |
Түрлі-түсті бояулар Оқулық 36-37 беттер
Қыл қалам суреті Слайд 1-2
|
|||
|
Сабақтың ортасы 5 минут
|
Жаңа сабақты түсіндіру Батикте штамппен бояу тәсілі жиі қолданылады.Дайын штамптарды (металдан,ағаштан т.б. ) боялған штамппен матаның бетіне бастырады.Үндістанда бұл тәсіл каламкари деп аталады. Батикпен жұмыс жасағанда жиек сызықтарын салу өте қызық.Бұл сызықтар батигімізді айрықша сәнді етеді.Сонымен бүгінгі сабақта батикті аяқтап, бұйымды үтіктеп ,сәндеп, безендіреміз.
|
||||||
|
6 минут |
Ж.Ж. (Жеке жұмыс) 1-тапсырма «Сурет сал» әдісі арқылы бұйымның ішіне арнайы картон салып, карандашпен оюдың сурет саламыз.Арнайы қима қағазға салынған оюларды салуға немесе өз идеяларымен сурет салуға болады.
Дескриптор Бұйымдағы суреттің орнын анықтайды. Карандашпен сурет салады. |
«Сурет сал» әдісі арқылы білім алушылар бұйымға карандашпен сурет салады. Қауіпсіздік ережесін сақтайды. |
Дескриптор: -Бұйымдағы суреттің орнын анықтайды; -карандашпен сурет салады. |
Слайд №4 Түрлі-түсті карандаш,батик бояуы,түрлі-түсті қаламм. |
|||
|
15 минут |
Ж.Ж. (Жеке жұмыс) 2-тапсырма «Қанық бояу» әдісі бойынша салынған суретімізді батик бояумен бояймыз.Штамппен әртүрлі фигуралардың көмегімен батигімізді сәндейміз.Бояудан кейін ,батигімізді кептіреміз, үтікпен үтіктейміз. Дескриптор Көркемөнер материалдарын таңдайды. Түс үйлесілімдігін табады. Қауіпсіздік ережесін сақтайды. Бұйымды өңдейді ЕБҚ мұғалімнің көмегімен орындайды |
«Қанық бояу» әдісі бойынша салынған суретімізді батик бояумен бояйды. Штамппен әртүрлі фигуралардың көмегімен батикті сәндейді. Бояудан кейін ,батикті кептіреді, үтікпен үтіктейді. Үтікпен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережесі сақтайды. 1. Үтіктеу алдында өткізгіштің үзілген, желінген жерлерін тексеру керек 2. Үтікті мата түріне қарай қыздыру керек 3. Үтікті тек тұтқасынан ұстаған дұрыс. |
Дескриптор: -Көркемөнер материалдарын таңдайды; -түс үйлесілімдігін табады; -қауіпсіздік ережесін сақтайды; -бұйымды өңдейді. |
Слайд №5-6 Қайшы, жіп, тігін машинасы. Слайд №7-8
|
|||
|
5 минут |
Сабақты қорытындылау мақсатында Wordwall платформасында 3 сұраққа жауап беріңіздері. 1.Каламкари дегеніміз не? 2. Батиктің түрле? 3.Ылғалды жылумен өңдеу дегеніміз ?
Дескриптор Тест сұрақтарына жауап береді. |
Сабақты қорытындылау мақсатында Wordwall платформасында 3 сұраққа жауап береді. Болжамды жауаптар: 1.Штамппен бояу жұмысы 2.3 түрі болады. 3.Үтікпен өңдеу |
Тест сұрақтарына жауап береді. Ынталандыру сөздері айтылады «Жарайсың»., «керемет»., «жақсы»., «талпын»т.б |
Слайд № 9
https://wordwall.net/ru/resource/52084925 |
|||
|
Сабақ-тың соңы 4 минут
|
Рефлексия «3 Қ» әдісі арқылы жүргізіледі. 1.«Қ» құнды ақпарат..... 2.«Қ» қызықты тапсырма ... 3.«Қ» қиындық туғызған тапсырма... |
«3 Қ»» әдісі бойынша кері байланыс береді. Бағалау тақтайшаға артына рефлекция жазып,оқиды
|
Білім алушының жетістігі туралы пікір білдіру. |
Рефлексия парақшасы |
|||
Тексерген: ДӘІЖО___________________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Көркемдік жазбаны орындау. Сәндеу. Безендіру
Ашық сабақ Көркемдік жазбаны орындау. Сәндеу. Безендіру
Іле ауданы №40 орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Көркемдік жазбаны орындау. Сәндеу. Безендіру
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім |
ІІ бөлім: Сәндік-қолданбалы өнер |
|
Педагогтің аты -жөні |
Акжолова Гульназ Нурданбековна |
|
Күні: |
21.12.2023ж |
|
Сынып: Көркем еңбек пәні |
7 «Е» |
|
Сабақтың тақырыбы |
Көркемдік жазбаны орындау. Сәндеу. Безендіру |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.6.4-Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі (заманауи) технологиялар мен өнер материалдарын анықтау, таңдау және біріктіру |
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармашылық жұмыстарды жасайды,(заманауи) технологиялар мен өнер материалдарын анықтайды, таңдайды, біріктіреді. |
|
Ойлау деңгейі |
Қолдану |
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс
|
|||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Сәлемдеседі Оқушыларды түгендейді. Жағымды ахуал қалыптастырады. Гуашьтың түрлі-түсті бояулары білім алушыларға таратады. Алдыңғы білімді еске түсіру негізінде «Жылдам жауап» әдісімен 5-сұраққа жауап береді: 1.Батик деген ұғымды қалай түсінесіз? 2.Батик түрлерін атаңыз? 3.Суық батикті айтып өтсеңіз? 4.Ыстық батик дегеніміз не? 5. Түйінді батик дегеніміз не? Дескриптор Сұрақтарға толық жауап береді «Әдемі бұйым» әдісімен жаңа сабақтың тақырыбын ашу барысында білім алушыларға екі бұйымның түр-түсын ажырату арқылы сабақтың тақырыбын ашу Сабақ мақсатымен,бағалау критерийлерімен таныстырады. |
Мұғаліммен амандасады. Гуаштың түрлі-түсті бояуларын таңдап алып, келесі білім алушыға бояудың түсінің алғашқы әріпіне байланысты жағымды пікір айтады. Білім алушылар сұрақтарға болжамды жауап береді:1.Матаға қолмен сурет салу.2.Суық, ыстық, түйінді. 3. Суреттердің жиегіне арнайы қылқаламмен сурет салу тәсілі 4.Мата бетіне арнайы балауызбен сурет салу тәсілі. 5.Матаны бүктеп немесе түйіндеп сурет салу техникасы. Оқушылар екі бұйымды салыстырып, сабақ тақырыбы мен мақсатқа сәйкес ой қосады. |
ҚБ Өзін өзі бағалау «Қылқалам» әдісі арқылы Ынталандыру сөздері «Жарайсың, керемет», т.б Сұрақтарға толық жауап Ынталандыру сөздері айтылады
«Жарайсың»., «керемет».,
«жақсы»., «талпын»т.б |
Түрлі-түсті бояулар Оқулық 36-37 беттер
Қыл қалам суреті Слайд 1-2
|
|||
|
Сабақтың ортасы 5 минут
|
Жаңа сабақты түсіндіру Батикте штамппен бояу тәсілі жиі қолданылады.Дайын штамптарды (металдан,ағаштан т.б. ) боялған штамппен матаның бетіне бастырады.Үндістанда бұл тәсіл каламкари деп аталады. Батикпен жұмыс жасағанда жиек сызықтарын салу өте қызық.Бұл сызықтар батигімізді айрықша сәнді етеді.Сонымен бүгінгі сабақта батикті аяқтап, бұйымды үтіктеп ,сәндеп, безендіреміз.
|
||||||
|
6 минут |
Ж.Ж. (Жеке жұмыс) 1-тапсырма «Сурет сал» әдісі арқылы бұйымның ішіне арнайы картон салып, карандашпен оюдың сурет саламыз.Арнайы қима қағазға салынған оюларды салуға немесе өз идеяларымен сурет салуға болады.
Дескриптор Бұйымдағы суреттің орнын анықтайды. Карандашпен сурет салады. |
«Сурет сал» әдісі арқылы білім алушылар бұйымға карандашпен сурет салады. Қауіпсіздік ережесін сақтайды. |
Дескриптор: -Бұйымдағы суреттің орнын анықтайды; -карандашпен сурет салады. |
Слайд №4 Түрлі-түсті карандаш,батик бояуы,түрлі-түсті қаламм. |
|||
|
15 минут |
Ж.Ж. (Жеке жұмыс) 2-тапсырма «Қанық бояу» әдісі бойынша салынған суретімізді батик бояумен бояймыз.Штамппен әртүрлі фигуралардың көмегімен батигімізді сәндейміз.Бояудан кейін ,батигімізді кептіреміз, үтікпен үтіктейміз. Дескриптор Көркемөнер материалдарын таңдайды. Түс үйлесілімдігін табады. Қауіпсіздік ережесін сақтайды. Бұйымды өңдейді ЕБҚ мұғалімнің көмегімен орындайды |
«Қанық бояу» әдісі бойынша салынған суретімізді батик бояумен бояйды. Штамппен әртүрлі фигуралардың көмегімен батикті сәндейді. Бояудан кейін ,батикті кептіреді, үтікпен үтіктейді. Үтікпен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережесі сақтайды. 1. Үтіктеу алдында өткізгіштің үзілген, желінген жерлерін тексеру керек 2. Үтікті мата түріне қарай қыздыру керек 3. Үтікті тек тұтқасынан ұстаған дұрыс. |
Дескриптор: -Көркемөнер материалдарын таңдайды; -түс үйлесілімдігін табады; -қауіпсіздік ережесін сақтайды; -бұйымды өңдейді. |
Слайд №5-6 Қайшы, жіп, тігін машинасы. Слайд №7-8
|
|||
|
5 минут |
Сабақты қорытындылау мақсатында Wordwall платформасында 3 сұраққа жауап беріңіздері. 1.Каламкари дегеніміз не? 2. Батиктің түрле? 3.Ылғалды жылумен өңдеу дегеніміз ?
Дескриптор Тест сұрақтарына жауап береді. |
Сабақты қорытындылау мақсатында Wordwall платформасында 3 сұраққа жауап береді. Болжамды жауаптар: 1.Штамппен бояу жұмысы 2.3 түрі болады. 3.Үтікпен өңдеу |
Тест сұрақтарына жауап береді. Ынталандыру сөздері айтылады «Жарайсың»., «керемет»., «жақсы»., «талпын»т.б |
Слайд № 9
https://wordwall.net/ru/resource/52084925 |
|||
|
Сабақ-тың соңы 4 минут
|
Рефлексия «3 Қ» әдісі арқылы жүргізіледі. 1.«Қ» құнды ақпарат..... 2.«Қ» қызықты тапсырма ... 3.«Қ» қиындық туғызған тапсырма... |
«3 Қ»» әдісі бойынша кері байланыс береді. Бағалау тақтайшаға артына рефлекция жазып,оқиды
|
Білім алушының жетістігі туралы пікір білдіру. |
Рефлексия парақшасы |
|||
Тексерген: ДӘІЖО___________________________
шағым қалдыра аласыз

















