Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Күш
|
Бөлімі: |
Тығыздық |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Даркенбаева Эльза |
|
Күні: |
30.11.2023ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Күш |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.2.2 – күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: инерция құбылысын және күш ұғымын түсінеді; Көптеген оқушылар істей алады: Инерция құбылысын және күш ұғымына мысалдар келтіре алады, күштің белгіленуін, өлшем бірлігін біледі. Кейбір оқушылар істей алады: Күш әсерлерінің әр түрлі факторларға тәуелділігін талдай алады.(бағытына, қандай нүктеге түсірілетіндігіне, жылдамдықтың өзгеруіне) |
|
Бағалау критерийлері
|
Практикада күштің әрекет етуіне мысалдар келтіре алады. |
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамында еңбек және шығармашылық ынтымақтастықты өмір бойы білім алуға бағыттау. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Оқушыларға сабақ соңында қатысқаны үшін сыйлық берілетінін ескеру Топқа бөлу : Флиппити әдісі арқылы оқушыларды 3 топқа бөлу Топ басшысын сайлау, бағалаупарағын беру Үй тапсырмасын сөзжұмбақ арқылы сұрау
Кері байланыс: «Керемет»,»Жарайсың» Мұғалім мадақтайды |
Оқушылар 3 топқабөлініп отырады 1-топ-инерция 2-топ Күш 3-топ Ньютон Оқушылар сұраққа жауап береді
|
Дескриптор -физикалық заңдар мен терминдерді өлшем бірліктерді біледі Жалпы балл-2 |
Интербелсенді тақта Wordwoll программасы
|
|
Сабақтың ортасы. 20мин
|
Оноре де Бальзак:Барлық ғылымның кілті-сұрақ белгісі деген екен. Бүгінгі сабақта нәтижелі жұмыс жасау үшін сендерге сұрақ қояйын. -Парталарыңда ағаш білеуше жатыр. Соның жылдамдығын өзгертіп көріңдерші. Оқушылар білеушені итереді. Білеушенің қозғалысына не әсер етті? Қолмен әрекеттесу нәтижесінде білеушенің жылдамдығы өзгерді. Барлығыңда білеушенің жылдамдығы бірдей ме? Жоқ. Кейбіреуі қаттырақ итерді Керемет! Осы тәжірибеден кейін біз мынандай қорытындыға келеміз: өзара әрекеттесудің әсері күш болып табылады! Сонымен бүгінгі тақырыпты жазайық: «Күш» Оқушыларға слайд арқылы күш туралы мағлұмат беріледі. Топтық жұмыс Тақырып түсіндіріліп болғаннан кейін топтық жұмыс беріледі. 1-топ: 1) Серіппеге 1 салмақты бекітіп, серіппенің қаншалықты созылғанын байқа. 2) Серіппеге 2 салмақты бекітіп, серіппенің созылуына назар аударыңыз. 3) Күштің нәтижесі неге байланысты болатыны туралы қорытынды жасаңыз. 4) Күш әрекетінің оның шамасына тәуелділігіне мысалдар келтір 2-топ: 1) Білеушенің ілгегіне жіпті бекітіңіз. 2) Жіпті оңға, содан кейін солға, содан кейін жоғары тартыңыз, білеушенің қалай қозғалатынын байқаңыз. 3) Күштің нәтижесі неге байланысты болатыны туралы қорытынды жасаңыз. 4) Күш әрекетінің оның бағытына тәуелділігіне мысалдар келтір. 3-топ: 1) Білеушенің тік қойып бірінші жоғарғы жағынан түртіп көріңіз. 2) Білеушенің енді төменгі жағынан түртіп көріңіз, оның қалай қозғалатынын байқаңыз. 3) Күштің нәтижесі неге байланысты болатыны туралы қорытынды жасаңыз. 4) Күш әрекетінің әсер ету нүктесіне тәуелділігіне мысалдар келтір. Кері байланыс, оқушылар бірін-бірі бағалайды Әртүрлі түсті шеңбер арқылы бағалау Жұптық жұмыс «Адасқан әріптер» Кері байланыс: Оқушылар өздерін-өзі бағалайды.Тақта арқылы өзін-өзі тексереді, Мұғалім бағалайды |
Оқушылар білеушені қозғай отырып берілген сұраққа жауап береді Оқушылар сабаққа қатысты терминдерді табады |
Топ оқушылары ақылдаса отырып, жауап береді Дескриптор -оқушылар тәжірибені орындайды -тәжірибе қорытындысын тұжырымдайды Жалпы балл-3 Дескриптор -оқушылар жұбымен әріптерді табады -2
|
Білеуше, әртүрлі түсті қағаздар Білеуше,серіппе, жүктер жиынтығы, штатив,жіп Wordwoll программасы
|
|
Сабақтың соңы. 10 мин Жеке жұмыс. Резерв 7 мин Рефлекция Үй тапсырмасы |
Жеке жұмыс. «Кім жылдам?» 1.Күш өлшем бірліктерін айналдыр 20 мН=….Н 0,002 МН= ….H 0,3 кН= 2 мкН= 200 Н=...кН 400 000 Н=….МН 2000 Н=…мН 68000 Н=…..мкН Жұптар бір - бірінің дәптерін тексереді. Сурет бойынша анықтаңдар А) Қай күштер модулі бойынша тең? Б) Қай күштер модулі жағынан тең бағыттары бойынша қарама қарсы?
«Мегами» әдісі
Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау 15 параграф күнделікті өмірде күшті қолдануға мысал келтіру |
Оқушылар өлшем бірліктерді айналдырады 0,02Н 2000Н 300Н 2*10-6Н 0,2кН 0,4 МН 2мН 0,068 мкН
|
Дескриптор Жалпы балл-3 Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл
|
Дк экран Дәптер
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Күш 7-сынып
Ашық сабақ Күш 7-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Күш
|
Бөлімі: |
Тығыздық |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Даркенбаева Эльза |
|
Күні: |
30.11.2023ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Күш |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.2.2 – күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: инерция құбылысын және күш ұғымын түсінеді; Көптеген оқушылар істей алады: Инерция құбылысын және күш ұғымына мысалдар келтіре алады, күштің белгіленуін, өлшем бірлігін біледі. Кейбір оқушылар істей алады: Күш әсерлерінің әр түрлі факторларға тәуелділігін талдай алады.(бағытына, қандай нүктеге түсірілетіндігіне, жылдамдықтың өзгеруіне) |
|
Бағалау критерийлері
|
Практикада күштің әрекет етуіне мысалдар келтіре алады. |
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамында еңбек және шығармашылық ынтымақтастықты өмір бойы білім алуға бағыттау. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Оқушыларға сабақ соңында қатысқаны үшін сыйлық берілетінін ескеру Топқа бөлу : Флиппити әдісі арқылы оқушыларды 3 топқа бөлу Топ басшысын сайлау, бағалаупарағын беру Үй тапсырмасын сөзжұмбақ арқылы сұрау
Кері байланыс: «Керемет»,»Жарайсың» Мұғалім мадақтайды |
Оқушылар 3 топқабөлініп отырады 1-топ-инерция 2-топ Күш 3-топ Ньютон Оқушылар сұраққа жауап береді
|
Дескриптор -физикалық заңдар мен терминдерді өлшем бірліктерді біледі Жалпы балл-2 |
Интербелсенді тақта Wordwoll программасы
|
|
Сабақтың ортасы. 20мин
|
Оноре де Бальзак:Барлық ғылымның кілті-сұрақ белгісі деген екен. Бүгінгі сабақта нәтижелі жұмыс жасау үшін сендерге сұрақ қояйын. -Парталарыңда ағаш білеуше жатыр. Соның жылдамдығын өзгертіп көріңдерші. Оқушылар білеушені итереді. Білеушенің қозғалысына не әсер етті? Қолмен әрекеттесу нәтижесінде білеушенің жылдамдығы өзгерді. Барлығыңда білеушенің жылдамдығы бірдей ме? Жоқ. Кейбіреуі қаттырақ итерді Керемет! Осы тәжірибеден кейін біз мынандай қорытындыға келеміз: өзара әрекеттесудің әсері күш болып табылады! Сонымен бүгінгі тақырыпты жазайық: «Күш» Оқушыларға слайд арқылы күш туралы мағлұмат беріледі. Топтық жұмыс Тақырып түсіндіріліп болғаннан кейін топтық жұмыс беріледі. 1-топ: 1) Серіппеге 1 салмақты бекітіп, серіппенің қаншалықты созылғанын байқа. 2) Серіппеге 2 салмақты бекітіп, серіппенің созылуына назар аударыңыз. 3) Күштің нәтижесі неге байланысты болатыны туралы қорытынды жасаңыз. 4) Күш әрекетінің оның шамасына тәуелділігіне мысалдар келтір 2-топ: 1) Білеушенің ілгегіне жіпті бекітіңіз. 2) Жіпті оңға, содан кейін солға, содан кейін жоғары тартыңыз, білеушенің қалай қозғалатынын байқаңыз. 3) Күштің нәтижесі неге байланысты болатыны туралы қорытынды жасаңыз. 4) Күш әрекетінің оның бағытына тәуелділігіне мысалдар келтір. 3-топ: 1) Білеушенің тік қойып бірінші жоғарғы жағынан түртіп көріңіз. 2) Білеушенің енді төменгі жағынан түртіп көріңіз, оның қалай қозғалатынын байқаңыз. 3) Күштің нәтижесі неге байланысты болатыны туралы қорытынды жасаңыз. 4) Күш әрекетінің әсер ету нүктесіне тәуелділігіне мысалдар келтір. Кері байланыс, оқушылар бірін-бірі бағалайды Әртүрлі түсті шеңбер арқылы бағалау Жұптық жұмыс «Адасқан әріптер» Кері байланыс: Оқушылар өздерін-өзі бағалайды.Тақта арқылы өзін-өзі тексереді, Мұғалім бағалайды |
Оқушылар білеушені қозғай отырып берілген сұраққа жауап береді Оқушылар сабаққа қатысты терминдерді табады |
Топ оқушылары ақылдаса отырып, жауап береді Дескриптор -оқушылар тәжірибені орындайды -тәжірибе қорытындысын тұжырымдайды Жалпы балл-3 Дескриптор -оқушылар жұбымен әріптерді табады -2
|
Білеуше, әртүрлі түсті қағаздар Білеуше,серіппе, жүктер жиынтығы, штатив,жіп Wordwoll программасы
|
|
Сабақтың соңы. 10 мин Жеке жұмыс. Резерв 7 мин Рефлекция Үй тапсырмасы |
Жеке жұмыс. «Кім жылдам?» 1.Күш өлшем бірліктерін айналдыр 20 мН=….Н 0,002 МН= ….H 0,3 кН= 2 мкН= 200 Н=...кН 400 000 Н=….МН 2000 Н=…мН 68000 Н=…..мкН Жұптар бір - бірінің дәптерін тексереді. Сурет бойынша анықтаңдар А) Қай күштер модулі бойынша тең? Б) Қай күштер модулі жағынан тең бағыттары бойынша қарама қарсы?
«Мегами» әдісі
Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау 15 параграф күнделікті өмірде күшті қолдануға мысал келтіру |
Оқушылар өлшем бірліктерді айналдырады 0,02Н 2000Н 300Н 2*10-6Н 0,2кН 0,4 МН 2мН 0,068 мкН
|
Дескриптор Жалпы балл-3 Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл
|
Дк экран Дәптер
|
шағым қалдыра аласыз














