сыныбы
|
8-сынып
|
|
|
Пәні
|
Қазақ әдебиеті
|
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Лиро эпостық жырлыр «Қозы-Көрпеш, Баян сұлу»
жыры
|
Сабақтың мақсаты
|
Жырдың тақырыбын нақтылап, кейіпкерлерді
сипаттау,жырдың маңызын ұғынады.жырды оқу арқылы сөйлеу мәнері
жетіледі,жан-жақты ізденеді. Халқының әдет –ғұрпын қадірлей білуге
тәрбиелейді
|
Күтілетін нәтиже
|
Жырдың мазмұнын және оқиғаларын біледі. Өз
ойларын өмірмен байланыстыра өз пікірлерін айта
алады.
|
7
модульдің қолдануы
|
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа
тәсілдер”, ”, “Сыни тұрғыдан ойлауға
үйрету”,
|
Әдіс-тәсілдер
|
Миға шабуыл,Конвер- сұрақ әдісі, Ойлан
тап,Эссе
|
Қолданатын ресурстар
|
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта,
стикерлер, ноутбук
|
Кезеңдері
|
Оқу
тапсырмалары
|
Оқушы әрекеті
|
Уақыт
|
Білім
1
|
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахауал тудыру
Топқа бөлу
Үй тапсырмасын сұрау, тексеру
Миға шабуыл
1. Лиро-эпсотық жырлар дегеніміз
не?
2. Лиро-эпостық жырларына жататын қандай
шығармаларды білесіңдер?
3. Лиро-эпостық жырларды ғылыми тұрғыда зерттеп,
құнды еңбектер жазған кімдер?
Видеодан үзінді
|
-
Ерте кезде туған және күрделі оқиғаға құрылған
жырдың бір түрі лиро-эпостық жырлар деп аталады.
-
«Қыз Жібек», «Айман-Шолпан», «Мақпал қыз», «Құл
мен қыз»,т.б.
-
М.Әуезов, С.Сейфуллин, С.Мұқанов,
М.Ғабдуллин,т.б.
|
2-мин
2 мин
4мин
4
мин
|
Түсіну
2
|
Сөздік жұмыс
Буаз
марал-
Дәулет –
Тікен –
Шешеке-
ырымдау-
|
Самка марала
Богатство
Колючка
Игра
Верить в приметы
|
2
мин
|
Қолдану
3
|
К
омпозициялық құрылысына талдау
Шығарманың
басталуы-
Шығарманың байланысы -
Шығарманың дамуы -
Шығарманың шиеленісуі-
Шығарманың шарықтау шегі-
Шығарманың шешімі-
|
Сарыбай мен Қарабайдың аңға шығуы, бір-бірімен
құда болуы.
Қарабайдың өлімі
Сарыбайдың Аягөзге көшуі
Қозы Көрпештің Баянды іздеп шығуы, екуінің
бір-бірне ғашық болуы.
Қодардың қастандығы
Қозы мен Баянның трагедиясы және мазардың
тарихы.
|
4
мин
|
4
|
Жырдағы әдет-ғұрыптарға байланысты өз
пікірлерін қорғау
|
|
3
мин
|
Талдау
5
|
Жыр мазмұны бойынша кейіпкерлерге мінездеме
беру
Кейіпкерлер:
Қарабай
Сарыбай
Ай,Таңсық
Айбаз
Қозы,Баян
Қодар
|
|
3
мин
|
6
Жинақтау
7тапсырма
|
Сурет бойынша өз ойларын ортаға
салу
Сергіту сәті
Сандар сөйлейді
Мәңгілік махаббат жырын туралы
кемегер жазушы Мұхтар Әуезов: «Қозы Корпеш-Баян сұлу» дастанын
дүнижүзілік поэманың тамаша үлгісіне жатқызып, оны қазақ жеріндегі
«Ромео-Джулетто» деп атау- әділ баға»
Салыстыру
1-топ. «Қозы Көрпіш-Баян
сұлу»
2-топ «Қыз Жібек» жыры
|
Оқушылардың жауабы
1-топ
2-топ
«Қыз Жібек»
|
«Қозы Корпеш-Баян сұлу»
|
Төлеген -лирикалық кеіпкер,әке қарсылығына
қарамастан махаббат үшін күреседі.Жібекке сырттай ғашық болмайды,
өз көзімен көріп таңдайды.
|
Қозының бойында батырлық
басым, қалыңдығының ауылына жалғыз аттанып, көп қиыншылықпен
жетеді.
|
|
2
мин
2
мин
4
мин
|
8тапсырма
|
Салыстыру
Венн диаграммасы
1.Қодар мен Қозының
ерекшелігі
2.Екеуін байланыстыратын қандай
күш?
|
|
2
мин
3
мин
|
9Бағалау
|
Бүгінгі сабақтан не
білдіңіздер?
Бағалау
|
|
1
мин
|
10
|
Үй
тапсырмасы: ұнған жолдарынан үзінді жаттау.
|
|
1
мин
|