Материалдар / Ашық сабақ. Литосфера, 9 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ. Литосфера, 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ,ҚМЖ,Литосфера бөлімі бойынша қайталау сабағы (олқылықты жою мақсатында 8 сынып мақсаттары алынды)
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Қараша 2021
1139
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім

3.1 Литосфера

Педагогтың аты-жөні

Жулдасбаева Р.Р.

Күні

22.10

Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтары. Жер бедерінің жіктелуі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.1.1- жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтарын зерттейді

8.3.1.2- жер бедері түрлерін жіктейді

8.3.1.3- жер бедері түрлерін жоспар бойынша сипаттайды

9.3.1.1 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар: Жер бедерінің қалыптасуы мен даму заңдылықтары туралы білімдерін дамытады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Қазақстанның қазіргі жер бедеріні қандай күштердің әсерінен қалыптасқанын біледі;

жаңа тектоникалық қозғалыстар дегенді түсінеді

жер сілкіну кестесі мен оның күштерін анықтайды; сейсмикалық аудандастыру картасына қарап жер сілкінудің таралған аудандарын талқылайды;

Кейбір оқушылар:

Қазіргі жер бедері қалай қалыптасқанын үйренеді

Практикалық жұмыс орындайды. Картаны оқиды, кестелермен жұмыс жүргізеді, талдайды саралайды,өз ойын жүзеге асырады,білген білімдерін өмірге жаратады.

Бағалау критерииі

Литосфералық плиталардың қозғалысына байланысты болатын жер бедерінің түрлерін анықтай алады, картада көрсетеді.

Сурет бойынша сол аймақтың жер бедерінің қалыптасуын талдап, зерттеулер жүргізеді,  профилін (қима)  бейнелей алады.

Қазақстанның қазіргі жер бедеріні қандай күштердің әсерінен қалыптасқанын біледі; жаңа тектоникалық қозғалыстар дегенді түсінеді; жер сілкіну кестесі мен оның күштерін анықтайды;

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Ұйымдастыру кезеңі.

оқушылармен амандасу

оқушыларды түгендеу

жағымды психологиялық ахуал тудыру.

«Саусақ» стратегиясын пайдалану арқылы оқушылардың көңіл күйін анықтау

қағазға жасырылған суреттер арқылы топқа бөлу

Сабақтың тақырыбын анықтау.

Интербелсенді тақтадағы суретке жетелеу сұрақтары қойылып,сабақтың тақырыбы анықталады.

қалай ойлайсыздар,суреттен нені түсінуге болады?

қандай процестер көрсетілген?

Сабақтың мақсатын анықтау.

Оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен танысады;

Жетістік критерийлерін болжайды;

Жетістік критерийлерімен танысады.

«Планета Земля» қосымшасы арқылы қосымша сұрақтар қойылады.

Оқушылар топқа бөлінеді.

Сұрақ жауап орындайды







«Кіру билеттері»






https://www.google.com/intl/ru/earth/


Ортасы

Тапсырма №1

Жұппен жұмыс

Жер бедерінің барлық пішіндерінің қалыптасуына әсер етуші күштер 2 топқа бөлінеді:

1 эндогендік

2 экзогендік


Суреттер

Тектоникалық қозғалыстың түрі

Литосфералық тақталардың түрлері

(нақты атауы мен түрі)

Осы тектоникалық қозғалыс үрдісі

1





2





3






Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл


Тектоникалық қозғалыстардың түрлерін ажыратады (коллизия, субдукция, спрединг)

тектоникалық қозғалыстың бірінші түрін анықтайды;

1

тектоникалық қозғалыстың екінші түрін анықтайды;

1

тектоникалық қозғалыстың үшінші түрін анықтайды;

1

бірінші литосфералық тақтаның түрі мен

атауын анықтайды;

1

екінші литосфералық тақтаның түрі мен

атауын анықтайды;

1

үшінші литосфералық тақтаның түрі мен

атауын анықтайды;

1

бірінші тектоникалық қозғалыстың себебін

ажыратады;

1

екінші тектоникалық қозғалыстың себебін

ажыратады;

1

үшінші тектоникалық қозғалыстың себебін

ажыратады.

1

Барлығы 9 балл


Бағалау: бір−бірін стикерлер арқылы бағалайды. Жасыл –дұрыс, қызыл –дұрыс емес.











Тапсырма №2

Жеке жұмыс. Төмендегі кестені толтырады.

Аласа таулар

Орташа таулар

Биік таулар






Дескриптор. Қазақстанның аласа, орташа, биік тауларының тізімін жазып, картадан көрсетеді.

«Рандом» әдісі арқылы дайын оқушылардың жауабы тындалады.

Бағалау: оқушылар бір бірін «Бесбармақ» әдісі арқылы бағалайды.

Тапсырма №3

Топпен жұмыс. Практикалық сабақ

І топ. «Жердің ішкі құрылысы»

ІІ топ. «Жер қыртысының құрылысы»

ІІІ топ. «Жанартау атқылауы»

Бағалау: топтар бір бірін «шапалақтау» әдісі арқылы бағалайды

Бағалау критерийі

Дескриптор

Жердің ішкі құрылысы

Жер қыртысы,мантия, ядро қабаттарын көрсетеді

Жер қыртысының құрылысы

Материктік,мұхиттық қыртыстарды көрсетеді, қабаттарын анықтап көрсетеді

Жанартау атқылауы

Жанартаудың атқылауын, лаваны көрсетеді


«Стоп кадр» әдісі. Литосфера бөлімі бойынша негізгі түйіп алатын мәліметтерді берілген қағазға жазады.





Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды



Қосымша таратылған парақшада берілген суреттер бойынша қозғалыс түрін, тақталардың түрлерін, тектоникалық қозғалыс үрдісін анықтайды.




















































Парақшаларда берілген тапсырманы орындайды

Қазақстанның физикалық картасынан тауларды көрсетеді.







Стикерлер арқылы

ҚБ жұбын бағалау










































Бағалау парақшасын толтырады.



















«Бас бармақ» әдісі арқылы

ҚБ бағалайды



Парақша



































































Парақша, Қазақстанның физикалық картасы, атлас

https://www.classtools.net/random-name-picker/7_Mi7896


Сабақтың соңы


Кері байланыс. «Облако слов» әдісі

Ватсап әлеуметтік желісіндегі сынып тобы чатына сабақтан алған әсері туралы жазады.

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!