Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Қарқаралы ауданы, Жарлы ауылы
ЖББ №9 орта мектеп КММ Абиева Анипа
Мухатаевна
Пәні: «Абайтану» қолданбалы
курсы
Сыныбы: 10
Мерзімі: 24.04. 2017
жыл.
Сабақтың
тақырыбы: Абай поэмалары. «Масғұт»
поэмасы.
Жалпы
мақсат:
Бағдарламаның жеті модуль идеясын өзара
ықпалдастыра отырып, «Абай поэмалары. «Масғұт»
поэмасы» тақырыбы бойынша оқушылардың
сөйлеу әрекетінің барлық түрін меңгерту арқылы өзін-өзі реттейтін,
сыни тұрғыдан ойлайтын, сөздік қоры жетілген тұлға
дайындау;
Міндеттері:
- мәтіндегі негізгі идеяны ашу
арқылы мағынасын түсіну;
- сыни тұрғыдан ойлану арқылы
мәтінді талдау;
- топпен жұмыс жасай
отырып,ойды жинақтау, өзара
бағалау;
Күтілетін
нәтиже:
- мәтіндегі негізгі идеяны
ашады, мағынасын түсінеді;
- сыни тұрғыдан ойлану арқылы
мәтінді талдайды;
-топпен жұмыс жасай отырып,
ойды жинақтайды, өзара бағалайды;
Сабақ
типі: жаңа білімді
меңгеру
Пәнаралық
байланыс: Әдебиет, тарих,
музыка.
Қолданылатын
модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа
тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту үшін бағалау және
оқуды бағалау. Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық
технологияларды пайдалану. Талантты және дарынды балаларды оқыту.
Оқушылардың жас еркешеліктеріне сәйкес оқыту және оқу. Оқытуды
басқару және көшбасшылық.
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер: «Жылы сөз», «Әртүрлі
скрепкалар», «Стикерлер», «Жұптас, ойлан, бөліс», «Оқы, тоқта»,
«Зумба», «Нансыз өмір жоқ», «Блоб ағашы».
Сабақ кезеңі, уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Декреккөздер
|
Кіріспе
5 мин.
|
«Жылы сөз»
әдісі.
Мақсаты: ынтымақтастық атмосфера
құру.
|
Шеңберге тұрғызады.
|
Бір-біріне жылы сөз айтады.
|
Тамаша!
|
|
|
«Әр түрлі
скрепкалар» тәсілі.
Мақсаты: топқа
бөлу.
|
Скрепка таратады.
|
Топқа бөлінеді. Топқа
ат қояды.
І топ: «Табиғат
лирикасы»
ІІ топ: «Махаббат лирикасы»
|
Жарайсыңдар!
|
Әр түрлі срепкалар
|
|
Топ ұстанымы.
|
Топ ұстанымын еске
түсіреміз.
|
Топ ұстанымын қайталайды.
|
Тамаша!
|
Алтын ереже
|
«Тұсау
кесер»
8 мин.
|
Үй жұмысы.
Тақырыбы: Абай аудармалары. Абайдың М.Ю.
Лермонтовтан аударған «Тұтқындағы батыр», «Өзіңе сенбе жас ойшыл»
өлеңдерін оқу, мазмұндау,
талдау.
«Стикерлер»
тәсілі.
Мақсаты. Білімге сүйене
отырып, ой қозғау.
|
Абай Құнанбаевтың шығармашылығы бойынша тестік сұрақтарын
береді.
|
Жауап береді.
|
Бас бармақ!
|
Тест парақтары
|
Негізгі
бөлім
22 мин.
|
«Жұптас, ойлан,
бөліс!» әдісі.
Мақсаты: Сұрақ-жауап арқылы жаңа
білімді жинақтау, ойды дәлелді түрде
жеткізу.
|
Суреттер көрсетеді.
|
Жауап береді:
|
Бас бармақ!
|
АКТ
|
Сабақтың
тақырыбы: Абай поэмалары.
«Масғұт» поэмасы.
|
Жаңа тақырыпты хабарлайды.
|
Дәптерге күнді, тақырыпты
жазады.
|
Жақсы!
|
Оқулық, дәптер, қалам.
|
|
«Оқы, тоқта!»
әдісі.
Мақсаты. Мәтінді оқып,
балалардың іс-әрекетін бақылау.
|
Мәтінді бөліктерге бөліп
оқыту.
|
Оқып отырып, түсінгенін
талдайды.
|
Бас
бармақ!
Қол шапалақтау!
|
Оқулық
|
Сергіту
сәті.
«Зумба»
Мақсаты: денені
сергіту.
|
АКТ-ны іске қосады.
|
Қосылып би билейді.
|
Жақсы!
|
АКТ
|
«Фишбоун» әдісі.
Мақсаты: топпен жұмыс жасай
отырып, өз ойларын жеткізу.
|
Тапсырма: Балықтың басында мәселе тудыратын сұрақ берілген.
Мәтіндегі деректерді балықтың сүйегі сұлбасының астыңғы жағына жаз,
себептерін сұлбасының жоғарғы жағына жаз. Мәселені тудыратын
сұрақтың жауабын балықтың құйрығына
жаз.
1. Поэма тақырыбы мен
идеясы.
2. Абайдың адамгершілік
үгіті.
3. Əйел достығы.
4. Поэма тілі мен
құрылысы.
|
Топпен жұмыс жасайды, тапсырманы
орындайды.
|
Өте жақсы!
|
Оқулық
АКТ
|
Қорытынды
бөлім
10 мин.
|
Үйге тапсырма. Абай поэмалары туралы
түсінік. «Масғұт» поэмасыоқу,
мазмұндау.
|
Абай поэмалары жайлы оқуға, «Масғұт» поэмасын мазмұндауға
тапсырмалар береді.
|
Тапсырмаларды күнделікке
жазады.
|
Сұрақ-жауап
|
Күнделік, қалам
|
Рефлексия: «Блоб
ағашы» әдісі.
Мақсаты: өзінің қандай деңгейге
жеткенін білу.
|
«Блоб ағашының» суреті бар ресурс
таратылады. Топ басшыларына қима қағаздағы бағалау парағы
таратылады. (қалыптастырушы бағалау).
|
«Блоб ағашына» әркім
өзін-өзі бағалайды. Топ жұмысын топ басшысы бағалайды. Сабақтың
алғашқы кезеңінде қандай болды, қазір қандай кезеңде екенін
көрсетеді.
|
Жақсы!
|
А-4 форматтағы қағаздар,
маркер
|