Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы №51 орта
мектеп
7.3С Координация
және реттелу
Күні: 8.02.18 Мұғалімнің
аты-жөні: Қалдарбекова А.Қ.
Сынып: 7 «Ә»
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Жүйке жүйесінің құрам
бөліктері. Жүйке жүйесінің
қызметі
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.1.7.2 - жүйке
жүйесінің қызметін және құрылымдық компоненттерін
атау;
7.1.7.3 - жүйке жасушасының компоненттерін
анықтау
|
Сабақтың
мақсаты
|
-жүйке жүйесінің
қызметі мен құрылымдық компонентерін
атау.
-жүйке жасушасының құрылымдық
компоненттерін анықтау
|
Бағалау
критерийі
|
-Жүйке жасушасының
құрылымдық компоненттерін анықтайды және
сипаттайды;
-ЖЖ құрылымын сипаттайды,
қызметтерін атайды;
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен
терминология:
Жүйке жүйесі, нейрон, нейроглия, аксон,
дендрит
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер
топтамасы:
-
Жүйке жүйесі
қажет……...
2)Жүйке жүйесі құралады
...
|
Құндылықтарға
баулу
|
құрмет: топтық және жұптық
жұмыс кезінде барлық пікірмен санаса білу; өзгелердің пікірін
тыңдай білу; орынды ұсыныстар айта
білу.
ынтымақтастық: бірігіп іздену; бірге
талқылау, талдау;
жауап нұсқаларынан
дұрысын таңдауда ынтымақтастық
таныту.
ашықтық: өз ойын ашық әрі
тиянақты, түсінікті түрде жеткізе білу; ұсынған жауаптарына нақты
дәлелдемелер келтіру; қарама-қайшылықтың шешімін іздеуде ұстамдылық
тану;
|
Пәнаралық
байланыс
|
Координация және
реттелуді дене шынықтыру пәнімен байланыстыруға
болады
|
Алдыңғы
білім
|
Жүйке жүйесінің типтері туралы білімге
ие
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған
сабақ түрлері
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал. «Көңіл күйің
қандай?»
Бағалау парақшасын тарату
Сәйкестендіру тапсырмасы. Жұптық
жұмыс
1-жануарлардың жүйке жүйесін күрделенуі бойынша рет-ретімен
орналастырыңдар
2-жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін
атаңдар.
Бір-бірін тексерту, бағдаршам арқылы
бағалату
Қызыл-мүлдем жасай
алмады, сары –жартылай жасай алды, жасыл-жасай
алды
|
Суреттер, интерактивті
тақта,
|
Ортасы
|
Миға шабуыл. Кино әлемінен
үзінді.
Не көрдіңдер, не байқадыңдар? Оқушылардың бейнежазба
бойынша ойларын сұрау.
Жаңа сабақ. Электронды оқулықтан бейнежазба көрсету арқылы
тақырыпты түсіну.
Мағынаны тану. Оқулықпен
жұмыс
1 – жүйке жүйесінің қызметі
2 – нейрондар мен нейроглия
3 – аксон мен дендрит
Топтық жұмыс.
1 – сурет
бойынша жүйке жүйесінің
қызметіне мысалдар келтіру
2 – сызбанұсқа
бойынша нейрондар мен нейроглия
құрылысы, орналасуы, мөлшері,
қызметі
3 – «Т»
кестесі бойынша аксон мен
дендрит құрылысы мен қызметінің
айырмашылығы
Топтар жұмысын бағдаршам арқылы
бағалату.
Қызыл-мүлдем түсіндіре
алмады, сары –жартылай түсіндіре алды, жасыл-жақсы түсіндіре
алды
|
Бейнежазба, оқулық
|
Аяғы
|
Жеке жұмыс. Үлестірме материалдар
жұмыс
Өзін-өзі тексеру.
Бағалау парақшасына
критерий бойынша
|
Үлестірме
материалдар
|
Кері
байланыс
|
Алақан.
Бас бармақ – риза болдым
Балан үйрек – жаңа нәрсе
үйрендім
Ортан терек – таңғалдым
Шылдыр шүмек – жаңа нәрсе
үйренбедім
Кішкене бөбек – ештең
түсінбедім
|
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
Қарқын
тәсілі «сәйкестендіру »
тапсырмасын қолдануда өткен тақырыпты қаншалықты түсінгендерін
аңғаруға болады
Дереккөздер
тәсілі: бейнеүзіндіден қосымша
ақпарат алады, мәтінмен өз бетінше жұмыс
жасайды.
Диалог және
қолдану тәсілінде мәтінді өзара талқылап, оны
қорғағанда қолданады.
Қорытынды
тәсілінде жеке тапсырма орындау
барысында талантты - дарынды балалар
анықталады
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Оқушылардың
қызығушылығын арттырып сабақ барысында ынталандыру үшін өзін-өзі
бағалау парақшасы арқылы, жұптар мен топтар өзара бағдаршам арқылы
бағалайды.
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
Интербелсенді тақта
қолданғандықтан көзге арналған жаттығулар жасату.Мәтінді оқығанда
кітап пен көздің арақашық тығын сақтауды
ескеру
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы
өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете
алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім,
келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|