Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы: 2 Мектеп: Т.Әубәкіров атындағы
жом
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сейдалиев
А
Сынып: 5
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Материктер мен аралдар
|
Оқыту мақсаттары
|
5.2.6.1 Материктер мен
дүние бөліктерін игеру және зерттеу тарихын сипаттау
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар
материктердің пайда болып даму себептерін
түсінеді
Материктер мен дүние
бөліктердің айырмашылықтарын ажырата біледі
Оқушының басым
бөлігі зерттелу тарихын сипаттайды
|
Бағалау критерийлері
|
Материктер мен дүние
бөліктері туралы түсінеді
Материктердің орналасқан жерін біледі
Түбек, архипелаг сөздерінің
мағынасын біледі
Картадан
материктерді зерттеушілердің жолдарын көрсете
алады
|
Құндылықтарға балу
|
Достық
қамқорлық құндылықтарын дамыту
Топтық жұмыста
–ұжымшылдық,ортақ істің нәтижесіне
жауапкершілікпен қарау: жеке жұмыс-тәжірибеде қолдана алу, өзін-өзі
реттеу
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқылым матінді оқи отырып
материктер мен дүние бөліктерін зерделейді
Тыңдалым-жазылым:Ойларын ортаға
салады, дәлелдейді, зертеу жұмыстарын жүргізеді.
Зерттеу барысында туындаған қиындықтардан шығу
жолдарын қарастырады
Айтылым- суреттерді
қолдана отырып ауызша сипаттайды
|
Пәнаралық байланыс
|
Экология, Тарих,
Гидрология
|
Алдыңғы білімі
|
Оқушылар алдыңғы
білімде материктерді ажырата алады.
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығулар
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10 мин
|
Ұйымдастыру.
Сәлемдесу. Топқа бөлу. Мозайка
“Суреттер
сөйлейді” әдісі. Оқушыларға материктердің суреттері
беріледі
|
(сурет қиындылары)
|
Сабақтың ортасы
25
мин
|
Мәтінмен танысып оқуларын
ұсынады,оқушылар мәтінді оқиды.
Негізгі жаттығуларды
орындайды
1- тапсырма суретпен жұмыс
кандай материк екенін түсіндіреді Жж (3
минут)
2-тапсырма
Зерттелу тарихын ( 3
минут)
3-тапсырма
Смайликтер арқылы дауыс
беру 1минут
Сыныппен
барлық оқушылар тест жұмысын орындайды (3
минут)
|
Кітаптағы мәтін, атлас
картасы
Кітаптағы Кестелер мен суреттер, атлас
картасы.
|
Сабақтың соңы
Кері байланыс
10 мин
|
Кері
байланыс. “Бағдаршам” сабақтың соңында оқушылар нені үйренгені
туралы пайымдай алады. әліде түсініксіз мәселелерді айқындайды.
Келесі сабақтағы жұмыс бағыттарын белгілей алады. Өз жұмысын және
сыныптастарынның жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай
алады
Сабақтың мақсатына жеттік пе?
(2минут)
Үйге
тапсырма беру(1 минут)
|
|
Саралау- Сіз оқушыларға
қандай тәсілмен көмектесесіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырма бересіз?
Қабілеті орташа оқушыларға
кітаптағы суреттер мен жұмысты беруге болады.
Қабілеті жоғары оқушыларға
жеке ақпарат көздері арқылы қосымша мәліметтермен танысып келуді
ұсыну
|
Бағалау-Оқушылардың білімін қалай тексересіз?
Дескрипторлар арқылы: Материктердің қалыптасу
кезеңдерінің түсінеді
Зерттелу тарихын
біледі
Қазақстанның Еуразия материгінің
орталығында орналасқанын біледі.
|
Пәнаралық байланыс
АКТ қолдануДенсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Сабақ барысында серіктесін
бағалау,өзін-өзі бағалау, бағалау критерийлері,форматиті бағалау,ал
сабақ аяқталған кезде орындаған тапсырмасына қарай жиынтық бағаны
қою
|
Сабақ жоспарын
әзірлеу үшін тарих
пәнінің мұғалімінің
кеңесі қажет болды.
Сабақта сергіту жаттығулары мен
белсенді жұмыс түрлерін қолдану
Сабақтағы шаралар барысы оқушылардың
денсаулығымен қауіпсіздіген қатер төндірмейді
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/ оқыту
мақсаттары шынайы болдыма?
Бүгін оқушылар нені
үйренді?
Оқыту ортасы қандай
болды?
Мен
өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым
ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер
енгіздім неліктен?
|
Оқу
мақсаты шынайы болды
Материктер туралы білді.
Сыныпта
ынтымақтастық қалыптасты.
Жоспарланған саралау шаралары тиімді болды. Берілген уақыт ішінде
үлгердім.
Мен өз жоспарыма оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдерді енгіздім. Себебі пәнге деген қызығушылығы
артады.
|
Қорытынды
бағалау
Топтық
жұмыста бағалау
Оқушының аты
|
Топтық жұмыс
жасауда белсенді
болды (нақты
ақпарат ұсынды)
|
Ұсынылған
дәлелдерді
талдады- 1;
қорытынды
ұсынды - 2
|
Топтық жұмыс
жасауда селқос
болды
|
Топтық
тұжырымды
жасаудағы жалпы
ұпайы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қандай екі нәрсе табысты
болды:
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алады
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|