Материалдар / ашық сабақ Мәтінді теңдеулер
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ашық сабақ Мәтінді теңдеулер

Материал туралы қысқаша түсінік
жас ұстаздарға арналған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Мамыр 2021
461
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.3A Мәтінді есептер

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Нугербекова Алия Исаинқызы

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.5.1.3 Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып, мәтінді есептер шығару(мысалы,бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және т.б.)

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар үшін:

Натурал сандарға амалдар қолдана алу;

Есептің шартын түсініп оқу;

Қолданатын формулаларды таңдай білу;

Оқушылардың басым бөлігі үшін:

Мәтінді есептерді шығару алгоритмін қолдана білу;

Кейбір оқушылар үшін:

Есептің шартына сәйкес күрделі теңдеу құру және шешу;

Жетістік критерийлері

- мәтін есептің шартын түсінеді ;

- натурал сандарға амалдар қолданады;

- формулаларды пайдаланып, мәтін есептерді шығарады;

      Сабақтың барысы

Сабақ

кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

Сабақтың басы

3 минут

Сәлемдесу. Оқушылардың назарларын сабаққа аударады Жағымды ахуал қалыптастырады.

Қима қағаздарға сөздер арасынан сөздерді теріп алу арқылы топқа бөледі.

Балалар, Ұлы Абай атамыздың175 жылдығын атап өтіп жатқанымызды бәріміз білеміз. Сендер Абай атамыздың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін жатқа білесіңдер.Осы өлеңде кездесетін сөздер арасынана бес асыл іс жазылған сөздерді алған балалар бір топқа, бес дұшпан туралы сөздер екінші топқа , қалған сөздер жазылған қима қағаз алғандарың келесі топқа бөлінесіңдер.

Бәрекелді, балалар!Ендеше Абай атамыздың осы өлеңдегі мына шумақтарын көңілге түйіп, сабағымызды бастаймыз!

«Өзің үшін үйренсең,
Жамандықтан жиренсең,
Ашыларсың жылма-жыл.
Біреу үшін үйренсең,
Біреу білмес, сен білсең,
Білгеніңнің бәрі - тұл.»

Сәлемдеседі, жағымды көңіл-күймен сабаққа назарларын аударады. Топқа бөлінеді.

І топқа: Талап, еңбек, терең ой,
қанағат, рақым, бес асыл

ІІ топқа: Өсек, өтірік, мақтаншақ,
еріншек, бекер мал шашпақ ,бес дұшпан

ІІІ топқа: Ғылым, адам, орын, мақтанба, баптанба, тілеу, өмір, шаттанба,



мадақтау

қима қағаздар

Сабақтың ортасы

Сұрақ қою және талқылау тәсілі арқылы белсенді оқуға тарту

5 мин
















"Алгоритм

дік қадам" тәсілі арқылы тапсырманы орындайды




Нұсқау беру және айту арқылы белсенді оқытуға тарту

8 мин






"Ойлан , жұптас, бөліс!" әдісі арқылы жеке,жұптық,топтық жұмыстар жүргізу

16 мин


Диалог және қолдау көрсету тәсілі арқылы саралау жүргізу





6 мин


Қорытынды тәсілі арқылы саралау жүргізу








Логикалық тапсырмалар

(оқушылардың логикалық ойлау дағдыларын дамыту) арқылы тақырыпты ашуға жетелеу)
1)
Екі қарғаның біреуі оңтүстікке, екіншісі солтүстікке қарап отыр. Олар біріне –бірі:«Достым, мен сені көріп отырмын»- дейді. Олар бір-бірін қалай көреді?
Жауабы: олар бір-біріне қарама-қарсы отыр.
2) Бір айда 5 жексенбі күні болу мүмкін бе?
(жоқ)
3)Болат пен Садықтың бойлары бірдей,Садық пен Мараттың бойлары бірдей.Марат пен Болаттың қайсысы биік?
Марат пен Болаттың бойлары бірдей

4) Қандай сан барлық санға қалдықсыз бөлінеді?(1)
Оқушыларға қайта сұрақ қойылады:

Сұрақтар түсінікті болды ма?

Қай сұрақтарға жауап беруде қиналдың?

Қандай ой түйдің?

Ойларын нақтылау мақсатында саралау «Қарқын» тәсілін қолдану арқылы тапсырма беріледі

1.Тапсырма:

Қауын мен қарбыздың массасы 8 кг. Егер қарбыз қауыннан 3 есе ауыр болса, қауын мен қарбыздың массасы қандай?

Есеп қандай түрде берілген?

- мәтін түрінде

Қандай есептерге жатады?

- мәтінді есеп

Олай болса біз бүгінгі сабағымыздың тақырыбымен,оқу мақсатымен танысайық.

Тапсырмаға қайта ораламыз.

- Есепте не берілген? 1-қадам

- Нені табу керек? 2-қадам

- Қауын мен қарбыздың әрқайсысының массасын табу үшін не істейміз? 3-қадам

-Қауын мен қарбыздың массасы қандай

4-қадам

- Қандай амалдар орындаймыз? 5-қадам

Есептің шешімі көрсетіледі.

Сұрақтарға жауап бере отырып мәтін есептерін шығару қадамдарын анықтадық ,яғни алгоритмін құрдық

Мәтін есептер шығару алгоритмін толық түсіну үшін тапсырмалар орындайық.

Оқушыларға есептің шартын жеке оқып түсініп, жұптасып талқылай отырып алгоритмін құру , топ ішінде және топтар арасында өз жауаптарымен бөлісу ұсынылды.

Ауызша алгоритмін құрып, есептерді шығарыңыз:

2-тапсырма

І топ

1-есеп.Цистернаны бензинмен бірінші насос 24 минутта толтырса, екінші насос 40 минутта толтырады. Екі насостан қатар аққан бензинмен цистерна қанша уақытта толтырылады?

ІІ- топ

2-есеп.Сал өзен жағасындағы А айлағынан В айлағына дейінгі арақашықтықты 20 сағат жүзеді. Қайық көлде осындай арақашықтықты 5 сағ жүзеді. Егер қайық өзенде ағыспен жүзсе, А айлағынан В айлағына неше сағатта барады?

Бағалау критерийлері :

- есептін шартын түсінеді;

- есептің шартына байланысты теңдеу құрады;

- белгісіз айнымалыны табады;

ҚБ «Шапалақ» әдісі

3 тапсырма (екі топқа ортақ тапсырма)

Үш учаскеден 243 т картоп жинады.Бірінші және екінші учаскеден теңдей, ал үшінші учаскеден алғашқы екеуінің әрқайсысынан 15 т артық жинады. Әр учаскеден қанша тонна картоп жинады?

Дискриптор: Білім алушы

- қысқаша шартын жазады;

- бірінші учаскеден жиналған картопты белгілейді;

- екінші учаскеден жиналған картопты белгілейді;

- үшінші учаскеден жиналған картопты белгілейді;

- теңдеу құрады;

-арифметикалық амалдар қолдана отырып,теңдеуді шешеді;

- әр учаскеден қанша картоп жиналғанын табады

Берілген критерийлерді басшылыққа алып,дескрипторға сүйене отырып орындаған жұмыстарын өздері бағалайды







Бұл сұрақтарға жауап бере отырып, ең алдымен берілген мәтіннің мағынасына аса мән беру қажеттігін түсінді.






Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.



Оқушылар сабақтың тақырыбы , оқу мақсатымен танысады.






Алгоритм бойынша сұрақтарға жауап береді





Оқушылар ауызша алгоритмдерін құрады, сұрақтар дайындап,есепті

шығарады.

Шешуі : 1-есеп.

  1. 1:24=

2) 1:40=

3) =

4) 1:15=

Жауабы: 15 мин толтырылды.

2-есеп.

1) 1:20=

2) 1:5=

3) =

4) 1:4=

Жауабы: 4 сағатта



Әр бір оқушыда бағдаршам түстеріне сәйкес карточкалар таратылған. Мұғалім олардың сабақты меңгергендеріне бай-

ланысты карточкаларды көтеруін сұрайды.

Жасыл карточка көтерген оқушылар барлығын түсінді.

- Не түсіндің?

Сары және қызыл карточка көтергендер:

- Сендерге не түсініксіз?

қошемет әдісі















«Екі жұлдыз, бір тілек»



















өзара бағалау









бағалау парағы арқылы топтық бағалау
























"Бағдаршам" әдісі








Ұ.Б.Жанасбаева,Ж.Б. Жанасбаев

Логика

лық және комбинаторикалық есептер








Математика

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!