Сабақ : Қазақ
тілі
|
Мектеп: №
2ЖОББМ
|
Күні:
|
Мұғалім:
Сабырбаева Н.С.
|
Сынып:
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
М.Әуезов «Көксерек» әңгімесі
5-сабақ «Нәтиже сабақ»
|
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу мақсаттары:
|
7.1.1.1. Әдеби шығарма
сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау
|
Сабақ
мақсаты:
|
Барлық оқушылар орындай
алады:Шығарманың толық нұсқасын
біледі, сюжеттік негізінде дамуын
баяндайды.
Оқушылардың көпшілігі
орындай алады:Сюжеттің бөлшектерін
бір-бірінен ажыратады. Кейіпкерлерді таладай
алады.
Кейбір оқушылар
орындай алады:Әдеби шығармадағы образдарға
талдау жасай отырып,шығарманың бөлшектерін талдайды, сюжеттік
желісі бойынша ұтымды ой айтады. Шығарманың түпкі ойына талдау
жасай алады.
|
Бағалау
критерийі
|
-
Шығарма мазмұнын, идеясын
түсінеді;
-
Шығарманың сюжеттік желісіне қарай талдап, дамуы
бойынша баяндайды;
Сыни ойлауларын жеке, жұп, топ ішінде көрсете
біледі
|
Құндылықтарды
игерту:
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің
біртұтастығы.Құрмет, ашықтық, ынтымақтастық, Қазақстандық
патриотизм, және азаматтық жауапкершілік.
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Тарих
|
АКТ-ны қолдану
дағдылары:
|
Интерактивті тақта
.
|
Тілдік
мақсаттар:
|
|
Осыған дейін
меңгерілген білім
|
«Көксерек»
әңгімесінің толық мазмұны. «Көксерек» кинофильмінің толық нұсқасын
көрген. М.Әуезовтың өмірі мен шығармашылығын
біледі.
|
Жоспар
|
Жоспарланатын
уақыт
|
Жоспар бойынша орындалуы
тиіс іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақ
басы
10
мин
|
-
Оқушылармен амандасу.
М.Әуезовтың «Көксерек» әңгімесін қорытындылау бағытында өткізілетін
сабақ екенін түсіндіру. Сабақ мақсатымен таныстыру
.
-
Оқушыларды үш топқа бөлемін.
«Қасқыр», «Бөрі», «Көкжал». Топ атауларын өздері таңдайды, неліктен
таңдағанын түсіндіріп атап кетеді.
-
«Стоп - кадр» әдісі арқылы
бүгінгі сабақ тақырыбын ашады.(Бейнеролик
көрсетіледі)
ҚБ: «Отшашу» әдісі арқылы .
Оқушыларды мадақтау
«Хайуанатқа жасалған
қиянатың,
Адамзатқа жасалған опасыздығың
» Қадыр Мырза Әли . Эссе
ҚБ: Оқушыларды мадақтау .
Стикерлерін беру.
|
Фото
-суреттер
Бейнеролик
|
Сабақ
ортасы
30
мин
|
«Крестик-Нолик»
әдісі.
Мынау кім? Әңгіменің қай
бөлігінен алынған?
-Түу, мына кәпірдің екі көзі
жап-жасыл болып кетіпті-ау, тұқымын сезген екен мына жүзіқара! Қой,
балам, енді мұны өлтіріп терісін
алайық.
|
Қай сәт бейнеленген? Әңгіменің
қай бөлігінен алынған?
Көксерек гүрілдеңкіреп, маңына
көп дарытқысы келмей, әрлі-берлі ортқып , ашу шақырғысы келіп еді.
Ақ қасқыр айнала қыңсылап, бұның ізін иіскеледі. Екеуін иістері
табыстырды. Көксерек те айнала
иіскеді.
|
Мынау
кім?
-Қураған-ай, неңді алып ем?! Не
жазып ем?... Бауырына салып өсіргеннен басқа не қып еді менің
құлыным?
|
Қай сәт
бейнеленген?»
Көк шолақ бұл жолы да
жығылмады. Аққасқаны көтере жоғары шапшыды. Алғашқы алған жерден
Аққасқаның аузы босап кетті. Екеуі бетпе-бет келіп шапшып тұрып,
қаршылдасып ұстасты. Енді бірінен-бірінің босап кетуіне жол жоқ.
Бұл күй не қылса да біреуінің астына түсуімен біту
керек.
|
«Қай сәт бейнеленген? Әңгіменің
қай бөлігінен алынған?
Үстіне гүрілдеген қасқыр төніп
келгенде көзі бір ашылып, бір жұмылды. Басына таман арандай ашылып
келе жатқан ауыздың жоғарғы жағында өзіне таныс құлақ көрінді. Сол
жақтағы тілік құлақтың жартысы салпылдап тұр. Ақырғы сезген
-білгені-сол.
|
Қай сәт бейнеленген? Әңгіменің
қай бөлігінен алынған?
Ін үстіне мүйіз тұяқтылар
тасырлатып, дүбірлетіп келді, айқай-дабыр молайды. Бірінің үстіне
бірі келіп көбейді. Жерге ат үстінен тастаған ағаштар сарт-сарт
түсіп жатты. Ін аузынан екі аяқтылар жабырлады. Көргіш көздер ін
түбіне қадалды
|
Қай сәт бейнеленген? Әңгіменің
қай бөлігінен алынған?
Осыдан соң екеуінің жұбы
жазылған жоқ. Қасына серік ергеннен бері Көксерек зорайып қатты
өсті. Аяқтары жуандап, жүндерінің бәрі де қалындап ұзарып, өзі
жуан, өзі мықты көкжал болып алды. Қыс іші болса да жоны шығып,
алқымы түсіп семіріп кетті.
|
Қай сәт
бейнеленген?.
Оның есебіне, белгілі атышулы
екі қасқырдан Қараадырдың іші-тысындағы ел түгел көресіні көрді.
Даладан қойшы алдынан қой тартып жейтін, жайлаудағы сиырға шауып,
тайыншадан бастап, үлкен сиырға шейін жейтін — осы екеуі. Февраль,
март кезінде үш-төрт түйе де желінді. "Кісіден қорықпайды. Әсіресе,
бір көк шолақ бар. Қойды алып соғып жарып жатқанда, қасына
сойыл-салым жерге келгенше
қашпайды.
|
Ұры. Асырасаң да
мал болмайды. Тұқымы жау емес пе! —
десті. Кейбіреулер:
"Түнде қозының құйрығын иіскелеп жүреді. Қойды үркіте береді. Түнде
даланы жақсы көреді. Иттен қорыққаннан ғана үйде жатады" деседі.
Құрмаш бұл өсектің бәрін
елемейді.
|
Дескриптор:
ҚБ «Смайликтер
»
«Кубизм»
әдісі. Кубизм әдісі бойынша мына
кубикті үш топқа кезекпе-кезек иіремін. Қай қырының сұрағы түссе
соған жауап бересіз.
1. Суретте. Көксеректің сыртық
кескін – келбетін суреттеңіз
2. Салыстыр. Аққасқа мен
Көксеректі салыстырыңыз.
3. Зертте. Көк бөрінің қадір
қасиеті туралы әңгімелеңіз. Қандай аңыз-әңгіме
білесіз.
4. Қолдан. Көксерек туралы ел
адамдары не дейді?
5. Дәлелде. Көксеректі
жауыздыққа итермелеген де, Құрмашқа ауыз салдырған да қандай
жағдай?
6. Талда. Кейіпкерлер тағдырын
талқыға салыңыз
Дескриптор:
ҚБ«Ұпайлар жинау үшін арналған
смайликтер»
Пікір білдіріңіз
:
-
Адамдардың бөлтірікке жасаған
іс әрекеттеріне қалай қарайсыздар ?
-
Біз табиғат
перзентіміз
-
Адамзат әрекетінің
қателігі
-
Құрмаштың өліміне кім
кінәлі
-
Көксеректің айтары
бар
-
Әңгіменің басты
идеясы
ҚБ ұтымды жауап берген
оқушыларды мадақтап, ұпайларын
ұсынамын.
|
|
Сабақ
соңы
5 мин
|
«Телеграмма» әдісі . Сабақтан
алған әсерлерін жазып бір біріне береді.
Қорытынды:
Ата-бабамыз қасқырды
«Көк бөрі» деп атап қадір-қасиет тұтқан,оның атын атамай, «ұлыма»,
«итқұс», «жаманауыз» деп атаған.Оны орман санитары деп те атайды,
ол-түз тағысы , ол еш уақытта цирк ареналарына шықпайды, қолға
үйренбейді.
Әңгімедегі бейкүнә
бала Құрмаштың өлімі – табиғаттың адамға берген жауабы секілді, екі
аяқты пенделер, біздер, табиғат заңдылығын бұзуға хақымыз жоқ .
Себебі, адам мен табиғат арасында тығыз байланыс бар. Ендеше,
балалар, табиғатты зорлықпен, күшпен бағындыру мүмкін
емес!
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Дифференциация – Сіз
оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп
отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай
тексересіз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік
элемент)
|
|
|
|
|
|
Жалпы
баға
Сабақ талаптарға сай өтті.
Оқушылар сөздік қорын молайтты. Жұпта бір-біріне қолдау көрсетіп,
қарым-қатынас жасады.
Сәтті өткен екі нәрсені
атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1.
2..
Қандай екі нәрсе сабақтың
одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1.
Осы сабақ барысында сынып
немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін
қажет болуы мүмкін қандай ақпарат
алдым?
|