Ашық сабақ мектепалды даярлық сыныбы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ мектепалды даярлық сыныбы

Материал туралы қысқаша түсінік
мектепалды даярлық сыныбының жетекшісі Гульден Жалбырбаевнаның сауат ашу негіздері пәнінен "Не білдік, не үйрендік?" тақырыбы бойынша ашық сабаққа дайындаған ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім: Сауат ашу негіздері


Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) Г.Ж.Шаханбаева


Күні: 03.02.2023 ж.


Сынып: 0

Қатысушылар саны:8

Қатыспағандар саны:1

Сабақтың тақырыбы: Біз нені үйрендік, нені білдік?


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: буын, дыбыстық талдау туралы алған білімдерін пысықтау. Сөздерді буындарға бөледі, олардың саны мен ретін анықтайды; берілген буынға сөз құрастырады; сөздегі буындардың санын анықтайды;

берілген сөздерден жай сөйлемдер құрастырады;


Сабақтың мақсаты: Сөзді буынға бөлу, берілген сөзге сөйлем құрай алуға, сөздерге дыбыстық талдау жасай білу дағдыларын жетілдіру және қайырымды болуға тəрбиелеу.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.Дұрыс әсерлі көңіл күй орнату.

0-2 мин.


2.Ұйымдастыру кезеңі


3-5 мин.















3. Негізгі бөлім

6-22 мин.

Оқу қызметіне балалардың назарын тарту үшін педагог жағымды атмосфера құрады.


«Қарама-қарсы іс-əрекетті айт» ойынын ойнату.

Үміт жылады, Іңкəр ... (жыламады)

Марат үндемей отыр, Таңат ... отыр. (шулап)

Ардақ жазып отыр , Асыл ... (жазбай отыр)

Қыздар биледі, ұлдар ... (билемеді)

Ақтөс үрді, Кұтжол ... (үрмеді)


«Ой қозғау әдісі»

Дыбыс деген не?

Сөйлем деген не?

Әріп деген не?

Буын деген не?


«Сұрақ-жауап» əдісі арқылы қайталау.

Дыбыстар қандай болып бөлінеді?

Дауысты дыбысты, дауыссыз дыбыстан қалай ажыратамыз?







Дауысты дыбыстарды қандай түспен белгілейміз?

Дауыссыз дыбыстарды ше?

Сөзді буынға қалай бөлеміз?

Буынды қалай белгілейміз?

«Әр дыбысты үйіне орналастыр»дидактикалық ойыны

Педагог балаларға слайд көрсетіп, дыбыстардың орның табуды сұрайды.

Мысалы: Е дыбысы дауысты жіңішке дыбыс, Қ дыбысы қатаң дауыссыз дыбыс т.б.




Дәптермен жұмыс

1-тапсырма:Суреттерді ата. Сөздерді буынға бөл.

2-тапсырма:Дыбыстық талдау жаса.

Балаларға дəптерлерінде өз беттерінше дыбыстық талдау жасауға тапсырма беріледі. Балалардың жұмысын тесеру үшін, тақтаға бір баланы шақырып, талдау жасатамын. Қалған балалар тақтадағы жұмыспен өз талдауларын салыстырып тексереді.


Сергіту жаттығуы

А. Байтұрсынұлы «Аққу, Шортан һәм Шаян» ертегісін есімізге түсірейік.

Ал, балалар, тұрайық,

Қане, қанат жазайық.

Аққу болып ұшайық,

Көлде жүзген балықтай,

Жүзіп, жүзіп алайық.

Қане, айналып, қарайық.




3-тапсырма: З дыбысы бар сөзді қатыстырып, сөйлем құра. Сызбасын сыз.

Сергіту жаттығуы

«Арқаға массаж жасау»

Оқушылар шеңбер құрып тұрады да, мұғалімнің айтуы бойынша оңға бұрылып, ілгері қарай жүреді. Әр оқушы алдында тұрған жолдасының арқасына массаж жасауы керек. Бір минуттан кейін шеңбер теріс айналып, қайтадан алдында тұрған сыныптастарына массаж жасайды.

Дәптермен жұмыс:

Қозы мен құлыншақты бастыр

4-тапсырма:Үзік сызықтарды бастыр, жалғастыр.

графикалық жұмысты бастамас бұрын үстелде отыру ережесін естеріне түсіріп қайталаймын. Дұрыс отырмаудың денсаулыққа, адам сымбатына зиян екенін айтып өтемін.


Сабақты пысықтау.

Ойын: «Дұрыс қос»

Балаларды бір-бірден тақтаға шақырып, тапсырманы орындады.

  1. Бір буыннан тұрып, тамақты білдіретін екі суретті қос

  2. Екі буыннан тұрып, төсек-орынды білдіретін екі суретті қос

  3. Үш буыннан тұрып, көгөністі білдіретін екі суретті қос






Балалар бір-бірлеріне жылы сөз айтады.

(шеңбер құрып)




Оқушылар сөйлемге қарама-қарсы сөздер айтады.









Дыбыстар біздің айналамызда, біз оларды көрмейміз бірақ естиміз, айтамыз.



Дауысты, дауыссыз.

Дауысты дыбыстар əндетіп, созылып айтылады, ал дауыссыз дыбыстар ауыз қуысында кедергіге ұшырап шығады.










Оқушылар, дауыссыз және дауысты дыбыстарды ажыратады.








Есік сөзінің дыбыстық талдауы.

Есік сөзінде 2 буын, 4 дыбыс бар.

Е – жіңішке дауысты дыбыс, қызыл түспен белгілейміз.

С – қатаң дауыссыз дыбыс, көк түспен белгілейміз.

І – жіңішке дауысты дыбыс.

К -қатаң дауысты дыбыс,

көк түспен белгілейміз.

Шкаф сөзіне дыбыстық талдау жасатылады.




















Саусақ жаттығуы:

Қолды алға созамыз,

Алақанды бұрамыз.

Алақанның сыртымен

Шапалақты ұрамыз.






(нан-қант).




(жастық, көрпе).




( асқабақ, қызанақ).
















Педагог оқушыларды топқа бөліп, дұрыс жауап берген оқушыларға смайлик таратады.



























































































суреттерді дұрыс қосқан балаларды мақтап, оларға жетістікке жету үшін еңбектену керектігін айтамын.

























Интернативті тақта
























Интернативті тақта














тақтаға есік сөзінің дыбыстық сызбасын ілемін.



































тақтаға екі қатарға суреттер іледі. Балаларға əр қайсысын атап айтқызамын.












4.Рефлексия.


23-25 мин.

Балаларды мақтап, оларға жетістікке жету үшін еңбектену керектігін айтамын.


«Бағдаршам»

Сабақтан алған әсерлерін төмендегі түстер арқылы көрсету:

Жасыл түс – сабақтан жаңа идеялар байқадым.

Сары түс – жаңа сабаққа көңілім толды.

Қызыл түс – бүгінгі сабақ сезіміме ерекше әсер етті.

















  1. Амандасу

  2. Шаттық шеңбер

  3. Сұрақ-жауап

  4. Топқа бөлу

  5. Мақсат: бүгінгі біздің мақсатымыз буын, дыбыстарды ажырату, дыбыстық талдау жасау,сөйлем құрай алу және бір-бірімізге қайырымды болу

  6. Қарама-қарсы сөздер аяқтау

  7. Сұрақ-жауап өткен тақырыптар бойынша

  8. Слайдтан дыбыстарды үйіне орналастыру

  9. Тақырыпты ашу олай болса, біз не білдік не үйрендік тақырбын өтеміз кітабымыздан 22 бетті ашамыз дәптермен жұмыс 1,2 тапсырма

  10. А.Байтырсұнұлы ертегісінен үзінді Аққу, Шотан, Һәм шаян

Қане балалалар тұрайық

Қане қанат жазайық

Аққу болып ұшайық

Көлде жүзген балықтай

Жүзіп-*жүзіп алайық

Айналаға қарайық

  1. Дәптермен жұмыс 3,4,5 тапсырмалар

  2. Ойын сергіту массаж жасау

  3. Уақыт болса, қосымша жұмыс жасату

  4. Қорытынды бағалау


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
22.02.2023
459
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі