Материалдар / Ашық сабақ: Металдардың периодтық кестедегі орыны бойынша сипаттама 8 сынып

Ашық сабақ: Металдардың периодтық кестедегі орыны бойынша сипаттама 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
химия пәні мұғалімдері үшін көмек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Қараша 2020
478
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы

Мектеп:Батыс Қазақстан облысы

Теректі ауданы Подстепный ҚЖОББМ


Күні: 27.01.20

Мұғалімнің аты-жөні: Хайруллина М

СЫНЫП:8ә

Қатысқандар : 20


Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Металдар мен бейметалдар


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.1.7-химиялық элементтің периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін болжау

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

Бейметалдар мен металдар туралы алған білімдерін кеңейте отырып, өткенді пысықтау және тың мәліметтермен толықтыру. 

Оқушылардың басым бөлігі:

Периодтық кестеден сілтілік металдар, галогендер, инертті газдарға жататын элементтердің ұяластарының жіктелуін көрсете алады;

Өздерінің білімдерін бағалай алады және обективті тұжырымдар жасайды;

Сілтілік металдарды және галогендер, инертті газдарды өзара салыстыра біледі.

Кейбір оқушылар:

Химиялық элементтердің табиғи топтары бойынша қорытынды жасайды;

химиялық элементтің периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін болжауды меңгереді.

Бағалау критерийлері

Сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтерді кестеден көрсетеді;

Бейметалдар мен металдар туралы тың мәліметтермен танысады және олардың қоғамдағы, адам өміріндегі маңызы жайлы біледі.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

элементтерді жіктеу принциптерін ауызша және жазбаша түсіндіреді, сұрақтар қояды

Негізгі сөздер мен тіркестер:

- қасиеттер, топ, периодтық кесте, ядроны сипатттау, протон, атомдық нөмір, элемент, қатты заттар, сұйықтар, газдар (бей-) металдар.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Периодтық кесте элементтер тобына бөлінген


Бір топтағы элементтер бірдей қасиеттерге ие


Неге (элемент) осы топқа жатады?



Құндылықтарға баулу

Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлауын қалыптастыру, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, досымен бөлісу, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу.

Пәнаралық байланыс

Физика, 8 сынып.


Алдыңғы оқу


Атомдар. Молекулалар. Заттар . агрегаттық күйлері, балқу, қайнау, қаттылығы, туралы түсініктері бар.


Сабақ барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Басы


9 мин


























Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу.

Пайда ойлама ар ойла,ар ойла,

Талап қыл артық білуге.

Артық ғылым кітапта,

Ерінбей оқып көруге. Абай ата өлеңімен балаларды сабаққа назарын аудару,білімге шақыру

Миға шабуыл:

тірек сызба арқылы өткен сабақты қайталау

Оқушыларды жылы жүзбен

қарсы алу, амандасу.



Қасиеттерін сипатта :Метал ,бейметалл туралы түсінік беру,сабақ мақсатымен таныстыру



Пластмасса

стақан

Темір қасық

Түсі,

жылтырлығы



беріктігі



иілімділігі



Жылу өткізгіштігі



Электр өткізгіштігі



Топтастыру:«Жігіттер ,ойын арзан,күлкі қымбат»

Бір жерде бірге жүрсең басың қосып.

Біріңнің бірің сөйле сөзің тосып.

Біріңді бірің ғиззат ,құрмет етіс,

Тұрғандай бейне қорқып, жаның шошып

Абай

Өлеңнен не ұқтыңдар?Келесі топтық жұмыста оқушыларды өзара сыйластықты сақтауға шақыру.

Төрт топқа біріктіру, Білімланд видео көрсету. Метал ,бейметаллдардың ПЖорыны,қасиеттері

Топтық жұмыс 1-тапсырма:ПЖ жұмыс –периодтық жүйенің қаңқасына берілген элементтерді жазу



Бағалау дискрипторы:

-Металдар мен бейметалдардың және металлоидтардың периодтық кестедегі орынын дұрыс анықтайды

Бағалау әдісі:

Топтардың өзін-өзі «Бағдаршам» әдісімен бағалауы

2-тапсырмы:Галереяны шарлау

« Жүректе қайрат болмаса»

Жүректе қайрат болмаса

Ұйықтаған ойды кім түртпек?

Ақылға сәуле қонбаса,

Хайуанша жүріп күнелтпек. Абай

Балалар,Абай атамыз айтқандай адамның хайуаннан айырмашылығы ой-санасының болуында,білімге құмарлығында.Олай болса ізденімпаз оқушыларым,сіздерді галереяны шарлап,жаңа білім мазмұнын алуға шақырамын.

Топтық жұмыс

Бағалау дискрипторы:

-Металдарды және олардың периодтық кестедегі орыны бойынша қасиеттерін дұрыс анықтайды

- Бейметалдарды және олардың периодтық кестедегі орыны бойынша қасиеттерін дұрыс анықтайды

Бағалау әдісі:

Топтардың бірін-бірі «Бағдаршам» әдісімен бағалауы

4 топқа топтың атына байланысты сұрақтар беріледі

І-топ :

1. сыртқы электрондық қабатында ғы е саны 1-3

2. Ең электр өткізгіш Ag

3. Ең иілгіш Au

4 Ең жеңіл сілтілік металл Li

5. Периодтық кестедегі металдық қасиеті ең күшті металл Fr
ІІ-топ:

1. Ең жылтыр металл Ag,Au

2. Ең қиын балқитын металл W

3. Ең ауыр металл Os

4 Ең қатты металл Cr,Mo

5. Периодтық кестедегі 3 электрондық қабаты бар,сыртқы қабатында 3 электроны бар металл

ІІІ-топ:

1. Бейметалдардың сыртқы электрондық қабатында ғы е саны 4-7

2. Ең күшті бейметалл F

3. Ауа шарларын,дирижабльдерді толтыратын бейметалл He

4. ІV топтағы бейметалдығы ең жоғары элемент C

5. Электр тогының әсерінен түрлі-түсті сәуле шығаратын бейметалдар

Инертті газдар



ІҮ-топ:

1. Галогендердің сыртқы электрондық қабатында ғы е саны

2. Бейметалдардың агрегаттық күйі Газ,сұйық,қатты

3. Сублимация құбылысы қай бейметалға тән I2

4 V топтағы бейметалдығы ең жоғары элемент N

5. Период бойынша бейметалдар атомдарының радиусы қалай өзгереді? кемиді


Пластмасса

Стақан, Темір қасық


Қимыл-қозғалыс жасау










ХЭПЖ кестесі

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ