Қысқа мерзімді жоспар
-
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Гидросфера Мектеп: «А.Орманбетов атындағы шағын жинақты негізгі орта мектебі» КММ
Күні:
Сынып: 7 сынып Мұғалімнің аты-жөні: Бахытбекова Н.Б.
Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Мұхит суларының қозғалысы.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес)
7.3.3.6.Мұхит суларының қозғалысын жіктеп, түсіндіреді.
Сабақтың мақсаты
Оқушылар дүниежүзілік мұхит суларының қозғалысы, түрлерін, қалыптасу себептерін, таралу аймақтарын біледі. Климатқа әсерін түсінеді.
Барлығы: Мұхит суының қозғалысын, ағыстарды біледі.
Басым бөлігі: Ағыстар мен толқындардың туындау себептерін біледі. Ағыстар мен толқындарды салыстырады.
Кейбір оқушылар: Ағыстардың маңызын және климатқа әсерін біледі. Қалқыма мұздардың дрейфі туралы айтады және картадан көрсетеді.
Күтілетін нәтижелер:
Мұхит суының қозғалысын түсінеді. Ағыстардың түрлерін, туындау себептерін біледі.
Ағыстар мен толқындарды салыстырады.Ағыстардың маңызын және құрлық климатына әсерін біледі.Толқын элементтері мен ағыс ерекшеліктерін сипаттай алады; негізгі ағыстардың таралу аймақтарын анықтайды, картадан көрсете алады.
Негізгі ұғымдар мен терминдер:
Толқын қыры, табаны, биіктігі, ұзындығы, жылы ағыс, суық ағыс, бейтарап ағыс, көтерілу толқындары, толқынның маңызы. Дрейф.
Бағалау критерийі
Түсіну: Судың қозғалу себебін түсіндіреді. Толқын элементтерін көрсетеді.
Қолдану: Дүниежүзілік мұхиттағы ағыстарды картадан табады.
Жинақтау: Ағыстар мен толқындарды салыстырады.Ағыстар маңызын, құрлық климатына әсерін біледі. Қалқыма мұздардың дрейфі туралы айтады және картадан көрсетеді.
Тілдік мақсаттар
Оқылым-айтылым: Мәтіндегі негізгі ойды бірлесе оқиды,тапсырмаларды орындау барысында оқушылар топтық талқылаулар арқылы бір бірімен пікір алмасады,пікірталас, диалогқа қатысады.
Тыңдалым-жазылым:Ойларын ортаға салады, дәлелдейді, картамен жұмыстарын жүргізеді.Дәптерге терминдерді жазып алады.
Құндылықтарға баулу
«Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы». Қазақстандық патриотизм азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақ-тастық,еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы оқып үйрену. Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарауға, тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығына баулу. Əрбір нағыз патриоттың парызы – мемлекеттік тілді білу жəне отандастарымызға оны меңгеруге көмектесу.Сонымен қатар, Қазақстандағы барлық ұлттың тілдерін дамыту үшін жағдай жасау, үштілділік қағидатын енгізу демаңызды.
Пəнаралық байланыс
Физика-конвекция ұғымын қалыптастыру. Экономика- шаруашылықта пайдалану.Экология – ағыстардың ластанудың таралуына әсер етуі.
Алдыңғы білім
Мұхиттардағы судың қозғалысын біледі.
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Cабаққа қажетті ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин
|
Қалыптастырушы бағалау: геометриялық фигуралар (өзін -өзі бағалау)
(Толқындар, жылы ағыстар, суық ағыстар, цунами) Бүгін сабаққа қандай мақсатпен келдіңдер? Сабақ мақсаты туралы пікірлерін айтады. Сабақтың тақырыбы және мақсаты анықталады. |
АКТ Электронды оқулық, Геометриялық фигуралар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 24 мин |
Тапсырма: №1. (С) 1. Визуальді көру арқылы есте сақтау мақсатында bilimland.kz сайтынан бейнеролик көрсету: «Толқындар, мұхиттық ағыстар» Дескриптор:
Дескриптор:
Тапсырма: №2 (ЖЖ) 1 жұп:Мәтінді мұқият оқып шығып, толқынға және ағысқа тән белгілер мен айырмашылықтарын , таралу аймақтарын , климатқа әсерін Венн диаграммасына толтырыңдар (топтық жұмыс): Толқын Ағыс
|
Бейнеролик (bilimland.kz) Оқулық мәтіні, оқулық суреттері, қима қағаздар |
|||||||||||||||
|
|
Дескриптор
тән белгілерді ажырата алады;
Қалыптастырушы бағалау: бас бармақ 2 жұп: Берілген мәтін бойынша толқын өлшемдерін сызбаға түсіріңдер. Толқын қыры н\е жалы Толқын биіктігі Толқын табаны Толқын ұзындығы
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам әдісі 3- жұп: Кестені толтырыңыз.
Дескриптор: - Мұхит аумағынан өтетін ағыстарды жазады; Қалыптастырушы бағалау: қолпаштау 4- жұп: Сәйкестендіру. Терминдермен жұмыс (аудару) (интербелсенді тақтада орындау) Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: мадақтау ( жарайсың, жақсы, талпын) Сергіту: Мұхиттағы тіршілік (Нектон, планктон, бентос)(қалқыма, кезеген-жүзетін, тереңдік)
|
Интербелсенді тақта, териндр жазылған қима қағаздар |
|||||||||||||||
|
|
Тапсырма №3. (Ж) Атлас картаны қолданып, мұхит ағыстарының құрлықтың климатына тигізетін әсерін сипаттап, кескін картаға мұхит ағыстарын түсіру.
Д
Қалыптастырушы бағалау: қолпаштау Тапсырма №4 (Т) Bilimland.kz сайтынан топтық тапсырмалар орындау. 1 топ- толқындар; 2- топ ағыстар Дескриптор:
|
Атлас карта, кескін карта, оқулық Интербнлсенді тақта, Bilimland.kz сайты |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Сабақтың мақсатына жеттік пе? Үйге тапсырма беру: 1) тақырыпты оқу, мазмұндау, кескін картаға ағыстарды түсіру; 2) Тақырып бойынша негізгі ұғымдар мен терминдердің анықтамасын жазу, аудару; 3) Толысу мен қайту құбылысын игеру туралы мәліметтер. |
|
|||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||
|
Оқушылардың жеке қабілетіне қарай саралап тапсырмалар беру. Қабілеті жоғары оқушыларға салыстыру және ағыс пен толқынды пайдалануға тапсырмалар берілді. Карталарды салыстыру арқылы ағыстардың климатқа әсерін анықтайды. Үйге тапсырма оқушылардың деңгейіне байланысты беріледі. |
Қорытынды жасату; Кесте , сызба түрінде ұсыну; Анықтама терминмен жұмыс: Сұрақ жауап; Тест тапсырмалары Bilimland.kz сайтынан видеоматериалдар мен тапсырмалар Қалыптастырушы бағалаулар |
Сабақ жоспарын әзірлеу үшін физика және экология пән мұғалімінің кеңесі қажет болды.АКТ- мен жұмыс жасау. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану,оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігiне қатер төндірмейді |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
|
||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Мұхит суларының қозғалысы
Қысқа мерзімді жоспар
-
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Гидросфера Мектеп: «А.Орманбетов атындағы шағын жинақты негізгі орта мектебі» КММ
Күні:
Сынып: 7 сынып Мұғалімнің аты-жөні: Бахытбекова Н.Б.
Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Мұхит суларының қозғалысы.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес)
7.3.3.6.Мұхит суларының қозғалысын жіктеп, түсіндіреді.
Сабақтың мақсаты
Оқушылар дүниежүзілік мұхит суларының қозғалысы, түрлерін, қалыптасу себептерін, таралу аймақтарын біледі. Климатқа әсерін түсінеді.
Барлығы: Мұхит суының қозғалысын, ағыстарды біледі.
Басым бөлігі: Ағыстар мен толқындардың туындау себептерін біледі. Ағыстар мен толқындарды салыстырады.
Кейбір оқушылар: Ағыстардың маңызын және климатқа әсерін біледі. Қалқыма мұздардың дрейфі туралы айтады және картадан көрсетеді.
Күтілетін нәтижелер:
Мұхит суының қозғалысын түсінеді. Ағыстардың түрлерін, туындау себептерін біледі.
Ағыстар мен толқындарды салыстырады.Ағыстардың маңызын және құрлық климатына әсерін біледі.Толқын элементтері мен ағыс ерекшеліктерін сипаттай алады; негізгі ағыстардың таралу аймақтарын анықтайды, картадан көрсете алады.
Негізгі ұғымдар мен терминдер:
Толқын қыры, табаны, биіктігі, ұзындығы, жылы ағыс, суық ағыс, бейтарап ағыс, көтерілу толқындары, толқынның маңызы. Дрейф.
Бағалау критерийі
Түсіну: Судың қозғалу себебін түсіндіреді. Толқын элементтерін көрсетеді.
Қолдану: Дүниежүзілік мұхиттағы ағыстарды картадан табады.
Жинақтау: Ағыстар мен толқындарды салыстырады.Ағыстар маңызын, құрлық климатына әсерін біледі. Қалқыма мұздардың дрейфі туралы айтады және картадан көрсетеді.
Тілдік мақсаттар
Оқылым-айтылым: Мәтіндегі негізгі ойды бірлесе оқиды,тапсырмаларды орындау барысында оқушылар топтық талқылаулар арқылы бір бірімен пікір алмасады,пікірталас, диалогқа қатысады.
Тыңдалым-жазылым:Ойларын ортаға салады, дәлелдейді, картамен жұмыстарын жүргізеді.Дәптерге терминдерді жазып алады.
Құндылықтарға баулу
«Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы». Қазақстандық патриотизм азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақ-тастық,еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы оқып үйрену. Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарауға, тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығына баулу. Əрбір нағыз патриоттың парызы – мемлекеттік тілді білу жəне отандастарымызға оны меңгеруге көмектесу.Сонымен қатар, Қазақстандағы барлық ұлттың тілдерін дамыту үшін жағдай жасау, үштілділік қағидатын енгізу демаңызды.
Пəнаралық байланыс
Физика-конвекция ұғымын қалыптастыру. Экономика- шаруашылықта пайдалану.Экология – ағыстардың ластанудың таралуына әсер етуі.
Алдыңғы білім
Мұхиттардағы судың қозғалысын біледі.
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Cабаққа қажетті ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин
|
Қалыптастырушы бағалау: геометриялық фигуралар (өзін -өзі бағалау)
(Толқындар, жылы ағыстар, суық ағыстар, цунами) Бүгін сабаққа қандай мақсатпен келдіңдер? Сабақ мақсаты туралы пікірлерін айтады. Сабақтың тақырыбы және мақсаты анықталады. |
АКТ Электронды оқулық, Геометриялық фигуралар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 24 мин |
Тапсырма: №1. (С) 1. Визуальді көру арқылы есте сақтау мақсатында bilimland.kz сайтынан бейнеролик көрсету: «Толқындар, мұхиттық ағыстар» Дескриптор:
Дескриптор:
Тапсырма: №2 (ЖЖ) 1 жұп:Мәтінді мұқият оқып шығып, толқынға және ағысқа тән белгілер мен айырмашылықтарын , таралу аймақтарын , климатқа әсерін Венн диаграммасына толтырыңдар (топтық жұмыс): Толқын Ағыс
|
Бейнеролик (bilimland.kz) Оқулық мәтіні, оқулық суреттері, қима қағаздар |
|||||||||||||||
|
|
Дескриптор
тән белгілерді ажырата алады;
Қалыптастырушы бағалау: бас бармақ 2 жұп: Берілген мәтін бойынша толқын өлшемдерін сызбаға түсіріңдер. Толқын қыры н\е жалы Толқын биіктігі Толқын табаны Толқын ұзындығы
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам әдісі 3- жұп: Кестені толтырыңыз.
Дескриптор: - Мұхит аумағынан өтетін ағыстарды жазады; Қалыптастырушы бағалау: қолпаштау 4- жұп: Сәйкестендіру. Терминдермен жұмыс (аудару) (интербелсенді тақтада орындау) Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: мадақтау ( жарайсың, жақсы, талпын) Сергіту: Мұхиттағы тіршілік (Нектон, планктон, бентос)(қалқыма, кезеген-жүзетін, тереңдік)
|
Интербелсенді тақта, териндр жазылған қима қағаздар |
|||||||||||||||
|
|
Тапсырма №3. (Ж) Атлас картаны қолданып, мұхит ағыстарының құрлықтың климатына тигізетін әсерін сипаттап, кескін картаға мұхит ағыстарын түсіру.
Д
Қалыптастырушы бағалау: қолпаштау Тапсырма №4 (Т) Bilimland.kz сайтынан топтық тапсырмалар орындау. 1 топ- толқындар; 2- топ ағыстар Дескриптор:
|
Атлас карта, кескін карта, оқулық Интербнлсенді тақта, Bilimland.kz сайты |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Сабақтың мақсатына жеттік пе? Үйге тапсырма беру: 1) тақырыпты оқу, мазмұндау, кескін картаға ағыстарды түсіру; 2) Тақырып бойынша негізгі ұғымдар мен терминдердің анықтамасын жазу, аудару; 3) Толысу мен қайту құбылысын игеру туралы мәліметтер. |
|
|||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||
|
Оқушылардың жеке қабілетіне қарай саралап тапсырмалар беру. Қабілеті жоғары оқушыларға салыстыру және ағыс пен толқынды пайдалануға тапсырмалар берілді. Карталарды салыстыру арқылы ағыстардың климатқа әсерін анықтайды. Үйге тапсырма оқушылардың деңгейіне байланысты беріледі. |
Қорытынды жасату; Кесте , сызба түрінде ұсыну; Анықтама терминмен жұмыс: Сұрақ жауап; Тест тапсырмалары Bilimland.kz сайтынан видеоматериалдар мен тапсырмалар Қалыптастырушы бағалаулар |
Сабақ жоспарын әзірлеу үшін физика және экология пән мұғалімінің кеңесі қажет болды.АКТ- мен жұмыс жасау. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану,оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігiне қатер төндірмейді |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
|
||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


ескриптор:













