Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы:2 Мектеп: Т.Әубәкіров атындағы
жом
Күні: 21.04.17ж
Мұғалімнің аты жөні: Сейдалиев
А.Ж.
Сынып 5 қатысқандар
қатыспағандар
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Мұхиттарды
зерттеу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары
|
5.2.6.2. Мұхиттарды зерттеу
тарихын зерттейді
|
Сабақтың
мақсаты
|
1. Мұхиттардың
зерттелуі туралы жалпы түсінік
алады.
2. Мұхиттарды ерекшеліктерін
қарастыра алады. 3.Мұхиттарды салыстыра алады, білімін
қарастырады.
4.Эхолот туралы
біледі.
|
Бағалау
критерийі
|
1. Барлық оқушылар
мұхиттардың зерттелу тарихын
біледі.
2. Кейбір оқушылар
мұхитқа байланысты термин сөздердің мағынасын
түсінеді
3. Барлық оқушылар
мұхиттарды картадан анықтап, кескін картаға түсіре
алады
4. Жекелеген
оқушылар мұхиттардың нақты өлшемдерін біледі, өз бетімен сипаттап
бере алады.
|
Дискриптор
|
1. Мұхиттарды
зерттеген саяхатшыларды
біледі
2. Мұхиттарға
байланысты термин сөздерді
талдайды.
3. Кескін картамен
жұмыс жасай алады.
4. Мұхиттардың
ауданы, көлемі жағынан салыстыра
алады.
|
Құндылықтарға
баулу:
|
1. Жақсы
қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын
қалыптастыру.
2. Сыни тұрғыдан
ойлану, сындық қасиеттерді
қамтиды.
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Оқылым- жазылым.
Мәтінді оқи отырып бөліктерін зерделейді, зерттеу жолдарын
сипаттайды.
Оқылым-тыңдалым.
Мұхиттың зерттеу тарихин оқиды, ажырата
алады.
Оқылым айтылым.
Термин сөздерді шебер қолданады, ауызша алған ақпараттарды
баяндайды.
Тыңдалым-жазылым.
Мұхиттарды ажырата алады, өз ойларын, өзіндік пікірлерін жазбаша
сипаттайды.
|
Пәнаралық
байланыс.
|
География, химия,
физика
|
Алдыңғы
білім
|
Материктер мен
аралдарды бір бірінен ажырату және бір бірінен салыстыру жолдарын
біледі.
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Дереккөздер,
ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
мин
|
Оқушылардың назарын сабаққа
аудару мақсатында мұхиттар туралы бейнефильм
қою.
|
АКТ
|
10
мин
|
Кіріспе
Ұйымдастыру
кезеңі
Ынтымақтастық
атмосферасын орнату
Топтарға бөлу: «мұхит», «көл»,
«теңіз», «өзен» жазылған парақшалар
арқылы.
|
стикер
|
Сабақтың
ортасы
20
мин
|
Әр топқа: оқушыларға
ой түрткі ретінде сәйкестендіру тесті ұсынылады. Тоқыма әдісі
қолданады.
Термин сөздерге
байланысты топтарға үлестірмелер
беріледі.
Кескін картамен
жұмыс істеу жеке жеке
оқушылар.
Семантикалық карта бойынша
оқушылар мұхиттардың ауданы , ерекшелігі, зерттеушілер
туралы.
|
Үлестірмелер
Кескін
карта
Стикер
Семантикалық
карта
|
Сабақтың
соңы:
7
мин
|
Оқушылар мұхиттардың
зерттелуі туралы білді. Мұхиттарды
салыстырды.
Мұхиттардың
экологиялық мәселелері туралы білгісі
келеді.
|
|
Саралау – Сіз оқушыларға
қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз.
|
Пәнаралық байланыстар.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық –
коммуникациялық технологияларды
қолдану
|
Қосымша көмек
көрсету үшін оқушыларға дайын алгоритм беріледі, олар алгаритмге
сүйене отырып, тапсырманы біртіндеп орындайды. Қабілеті жоғары
оқушылар салыстыру, талдау жасау, қорытынды жасау, сондай-ақ
шығармашыл ойлауды талап ететін қиындығы жоғары тапсырмаларды шешу
кезінде берілген мәселені бірегей шешімдерін
табу
|
Сұрақ – жауап
арқылы; кескін карталардың толтыруын
бақылау:
Әрбір тапсырмалар
бойынша;
Бағалау
парағы;
Кері
байланыс
|
АКТ арқылы жұмыс
жасау
hht://ru.termwiki.com/ сайты
арқылы жұмыс жасау.
|
Сабақ бойынша
рефлекция
Сабақ мақсаттары
немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық
оқушылар мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу сабақ
мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдеріңде уақытты тиімді
пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағалау:
Топ мүшелерін
бағалау 3 мин
№
|
Оқушының
аты-жөні
|
Идеяларды
ұсыну
|
Сұрақ
қою
|
Белсен
ділік
|
Сұрақтарға
жауап
беру
|
Жалпы
ұпай
саны
|
1
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
7
|
|
|
|
|
|
|
8
|
|
|
|
|
|
|
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты).
-
Оқушылар бейнефильм
көріп, түсініп тақырыпты аша
білді.
-
Оқушылар мәтін
бойынша өздері білетін мәліметтерге сұрақтар
дайындады.
Сабақтың бұдан да
жақсы өтуіне не оң ықпал етер
еді.
-
Оқушыларға тақырыпты
өз бетімен игеретін тиімді әдістер арқылы және тиімді сұрақтар қою
арқылы.
-
Бірлесе жұмыс жасау,
дәлелдер келтіру, зерттеу жұмыстарын жүргізе білуге
дағдыландыру.
Осы сабақтың
барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері мен қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі
сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
-
Жаңартылған білім
жүйесін қолдана отырып, әдіс тәсілмен, бірлесе жұмыс жасаудың
маңыздылығын анықтадым.
-
Оқушылырды жекелеген
қабілеттеріне байланысты жұмыс жасауға назар аудару
керек.
|