Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Мұхтар Әуезов "Көсерек" 7-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Пән: қазақ әдебиет Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Балалар мен үлкендер Күні: Сынып: 7 |
Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Қарғалы №2 арнаулы гимназиясы КММ Мұғалімнің аты-жөні Боранбаева Сандуғаш Нурлановна Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Мұхтар Әуезов «Көксерек» |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау. Т/Ж2 |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдап, өз пікірлерін өмірмен байланыстыра дәлелдейді. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Әдеби шығарманың сюжетін біледі. Шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдайды Шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдап, өз көзқарастарын өмірмен байланыстыра дәлелдейді. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Ереуілдеу – дүрлігу. Жүзіқара – ұятсыз, арсыз. Сам – кешкі шам жағылар кез, ымырт. Адыр – бір-біріне ұласып, тұтасып жатқан биік қырқа, дөңес жер. Тұрқы – қасқырдың дене бітімі айтылып отыр. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиет,биология, тарих |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
«Көңілді күн» www.youtube.com |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
«Көксерек» шығармасының мазмұнын біледі. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
10 мин |
Психологиялық ахуал тудыру Оқушылар шеңбер құра отырады. Ортада сиқырлы қобдиша тұрады. Қобдишадан әр қатысушы кезекпен бір сыйлықты таңдап алып,ішінде жазылған сөзді лайықты деп санаған адамға сыйлайды. Сыйлықтар үлестірілгеннен кейін шеңбер бойынша өзінің сыйлығын айтады. « Сыйлықтарыңыз құтты болсын» деп мұғалім қошемет айтады. Топқа бөлу. Берілген сыйлықта адамның бойындағы қасиеттер мен адамның бейнесін суреттейтін сөздер жазылған. «Портреттер» мен «Қасиеттер» деп екіге бөлінеді. Алдыңғы білімдерін «10 сұрақ- иә, жоқ деген жауап» әдісі арқылы еске түсіремін. Оқушылар көзін жұмып отырады. Сұраққа тек басын изеп немесе шайқап жауап беру керек. 1. «Көксерек» М.Әуезовтың шығармасы. 2. Ауыл иттері Көксеректі жақсы қабылдады. 3. Ауыл адамдары Көксеректі жазалады. 4. Құрмаш Көксеректі күшік кезінен асырады. 5. Көксерек алдына құйған тамақты ғана ішетін 6.Құрмашты ақ қасқыр өлтірді. 7. Арыстанбек жиренмен қасқырдың соңына түсті. 8.Көксеректі әжесі қасына алып жатты. 9. Көксерек пен ақ қасқыр ауыл малына шапты. 10. Ауыл иттері көксеректі талады. |
«Сиқырлы қобдиша» әдісі «Адасқан сөздерді тап» әдісі «10 сұрақ- иә, жоқ деген жауап» әдісі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут
10 минут
2 мин
10 мин
2 мин |
1-топқа 10 сурет беріледі. Оқиғалар желісімен қойып шығу керек.
2-топқа 10 сөйлем беріледі. Қараадыр табиғаты. Қасқырлар мекені .Адамдар шабуылы Көксеректі асырауы Көксеректің ауыл тірлігін
жатсынуы. Көксеректің жойқын күшке
айналуы Көксеректің жазасын тартуы Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау. Екі топ бір-бірінің жұмысын ауыстырып «Бас бармақ» әдісі арқылы кері байланыс береді. Екі топқа «семантикалық карта» беріледі. Кейіпкер сөзі арқылы кімнің сөзі екенін табу тапсырылады.
Дескриптор
Топтар жұмыстарын ауыстырады. Дұрыс жауабы ұсынылады. « Үш шапалақ» әдісі арқылы кері байланыс береді. Сергіту сәті «Көңілді күн»
1-топ «Қос құты» әдісімен дала тағылары мен адамдар іс-әрекетін салыстыру. 2-топ «Радиалды диаграмма» әдісімен «Көксерек адамдар арасына неге үйрене алмады?» деген тұжырымды дәлелдеу керек. Дескриптор
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы екі топ бірін –бірі бағалайды. |
«Оқиғалар картасы» әдісі
« Бас бармақ» әдісі
«Семантикалық карта»
«Үш шапалақ» әдісі
www.youtube.com
«Қос құты» әдісі
«Радиалды диаграмма» әдісі
«Екі жұлдыз, бір тілек»
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 4 мин
2 мин |
Шығарма мазмұны бойынша пікірлеріңді «ПОПС формуласы» арқылы білдіріңдер. Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, ...» Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін... Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын....» Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешіміне келдім...» Дескриптор
«Жарайсың!», «Сенің пікірің құнды!» деген мадақтаулар арқылы бағалаймын. Кері байланыс Қабырға газетін толтыру арқылы оқушылар не қызық болғанын, не қиын болғанын және қандай жаңа ақпарат алғанын стикерлергежазып қабырға газетіне жапсырады..
|
«ПОПС формуласы»
«Қабырға газеті» әдісі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Салыстыру және талдау жұмыстарын жүргізгенде А деңгейіндегі оқушыларға шығармаға байланысты мақал мәтелдер табуды тапсырамын, В деңгейіндегі оқушыларға «Қасқырды қанша бақсаңда, орманға қарап ұлиды» деген мақалдың мәнін ашуды, С деңгейіндегі оқушыларға Қасқырдың ойлағаны – арамдық. Қойдың ойлағаны – амандық. Қойшыны таяғы асырайды, Қасқырды аяғы асырайды деген мақалдарды қолдануға беремін. |
«Сиқырлы қобдиша» әдісі «Адасқан сөздерді тап» әдісі «10 сұрақ- иә, жоқ деген жауап» әдісі «Оқиғалар картасы» әдісі « Бас бармақ» әдісі «Семантикалық карта» «Қос құты» әдісі «Радиалды диаграмма » әдісі «Үш шапалақ» әдісі «ПОПС формуласы» «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі «Қабырға газеті» әдісі
|
Сергіту сәті кезінде партаның шетіне шығып тұруын, орындықтардың кедергі жасамауын қадағалаймын. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|