Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1.B «Натурал сандардың бөлінгіштігі» |
Мектеп: №7 Е.Халықов атындағы жалпы білім беретін мектеп |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Карабаева Инкар Жаксылыковна |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Құрама сандарды жай көбейткiштерге жiктеу |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.7 Құрама сандарды жай көбейткiштерге жiктеуге үйрену. |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуге үйрену; Басым көпшілігі: Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей алу және жай көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде жаза алу; Кейбіреуі: Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуді мәтін есептерді шешуде қолдану. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей алады; |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: бөлінгіштік белгілерін қолданып, құрама санды жай көбейткіштерге жіктеу алгоритмін талдайды; - санның бөлгіші; - санның еселігі; - жай сандар; - құрама сандар; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: -кез келген құрама санды бір санынан басқа екі көбейткішке жіктеуге болады; - егер сан ... цифрымен аяқталса, онда ол ... бөлінеді; - егер натурал санның цифрларының қосындысы ... бөлінсе, онда сан ...бөлінеді; - кез келген натурал санды жай көбейткіштерге жіктеуге болады; |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сыни ойлауға, шығармашылыққа, өздігінен шешім қабылдауға, өзгелердің пікірін құрметтеуге, жауапкершілікке |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия (№269, №267), физика (№267-3) |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жай және құрама сандарды, натурал сандардың 2-ге, 3-ке, 5-ке, бөлінгіштік белгілерді, дәрежені біледі. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу Ширату (оқушыларды қағаз қиындылары арқылы топқа біріктіремін, қағаз қиындыларында сұрақтар мен жауаптар жазылады) Топтың аттары: «Құрама сандар», «Жай сандар», «санның 3-ке бөлінгіштік белгілері», «санның 5-ке бөлінгіштік белгілері» |
Қағаз қиындылары (сұрақтар, жауаптар, есептер) |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
«Джигсо» әдісі. Жаңа тақырыпты ашу үшін әр топқа бірдей тапсырмалар беріледі. 1 тапсырма: Құрама санды жай көбейткiштерге қалай жіктеледі? 2 тапсырма: 1-тәсіл бойынша 54, 32, 48, 96 сандарын көбейткіштерге жіктеңдер. 3 тапсырма: 2-тәсіл бойынша 24, 32, 48, 96 сандарын көбейткіштерге жіктеңдер. 4 тапсырма: Құрама санды жай көбейткiштерге жiктеп, көбейткiштерді дәрежемен алмастыр: 24, 32, 48, 96. «Ашық микрофон» әдісі арқылы өзара бағалау. |
Т.А. Алдамұратова, Қ. С. Байшоланова, Е.С. Байшоланов Математика 5 сынып Алматы. Атамұра, 2017 Постер, маркер,
микрофон, |
|||||||||||||||||
|
2 минут
15 минут |
«Зымыран сұрақтар» әдісі. (Ауызша есептеу) 1) 1 2 · 1 0 2) 16 · 10 3) 46 · 10 4) 64 · 10 12 · 15 16 · 15 46 · 15 64 · 15 12 · 101 16 · 101 46 · 101 64 · 101 Жеке жұмыс: Сараланған тапсырмалар Барлық оқушыларға: №264. Құрама сандарды жай көбейткiштерге жiктеңдер: 1) 14, 26, 35, 38, 52, 87; 2) 88, 136, 222, 246, 385, 435, 530, 555; 3) 396, 456, 504, 700, 594, 1170, 2310, 3100. Көпшілік оқушыларға: №268. 1) 105 = 3 · 5 · 7 теңдігін пайдаланып, 1, 3, 4, 5, 7, 12, 15, 20, 21 және 35 сандарынан 105-тің бөлгіштерін теріп жазыңдар. 2) 130 = 2 · 5 · 13 теңдігін пайдаланып, 1, 2, 5, 10, 13, 24, 26,31, 65 сандарынан 130-дың бөлгіштерін теріп жазыңдар. Кейбір оқушыларға: №272. Тiк бұрышты параллелепипедтiң өлшемдерi жай сандармен өрнектеледi. Көлемi: 1) 66 см3; 2) 195 см3; 3) 255 см3 параллелепипедтiң өлшемдерi неше сантиметр?
|
№263 есеп
Т.А.Алдамұратова, Қ. С.Байшоланова, Е.С. Байшоланов Математика 5 сынып Алматы. Атамұра, 2017
|
|||||||||||||||||
|
5 минут 3 минут |
Жұппен жұмыс: «Үш қадамдық сұхбат» жаңа тақырып бойынша жұптар диалог құрады (А оқушы В оқушыға сұрақ қояды, В оқушы жауап береді. В оқушы А оқушыға сұрақ қояды, А оқушы жауап береді. Жұптасып басқа жұппен диалог құрады) Жұптар «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бірін-бірі бағалайды |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Кері байланыс Сабақ соңында «Блоб ағашы» әдісі арқылы рефлексия жүргізіледі.
|
|
|||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||||||||
|
Оқушылардың танымдық қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында саралау тапсырмалары берілді, қолдау көрсетілді, оқушылардан күтілетін нәтижені, оқушыларға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстары оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірленді Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. |
«Джигсо» әдісі. «Ашық микрофон» әдісі «Зымыран сұрақтар» әдісі «Үш қадамдық сұхбат» әдісі Өзін-өзі бағалау Өзара бағалау |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
|||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Натцрал сандардың бөлінгіштігію 5 сынып
Ашық сабақ. Натцрал сандардың бөлінгіштігію 5 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1.B «Натурал сандардың бөлінгіштігі» |
Мектеп: №7 Е.Халықов атындағы жалпы білім беретін мектеп |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Карабаева Инкар Жаксылыковна |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Құрама сандарды жай көбейткiштерге жiктеу |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.7 Құрама сандарды жай көбейткiштерге жiктеуге үйрену. |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуге үйрену; Басым көпшілігі: Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей алу және жай көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде жаза алу; Кейбіреуі: Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуді мәтін есептерді шешуде қолдану. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей алады; |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: бөлінгіштік белгілерін қолданып, құрама санды жай көбейткіштерге жіктеу алгоритмін талдайды; - санның бөлгіші; - санның еселігі; - жай сандар; - құрама сандар; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: -кез келген құрама санды бір санынан басқа екі көбейткішке жіктеуге болады; - егер сан ... цифрымен аяқталса, онда ол ... бөлінеді; - егер натурал санның цифрларының қосындысы ... бөлінсе, онда сан ...бөлінеді; - кез келген натурал санды жай көбейткіштерге жіктеуге болады; |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сыни ойлауға, шығармашылыққа, өздігінен шешім қабылдауға, өзгелердің пікірін құрметтеуге, жауапкершілікке |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия (№269, №267), физика (№267-3) |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жай және құрама сандарды, натурал сандардың 2-ге, 3-ке, 5-ке, бөлінгіштік белгілерді, дәрежені біледі. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу Ширату (оқушыларды қағаз қиындылары арқылы топқа біріктіремін, қағаз қиындыларында сұрақтар мен жауаптар жазылады) Топтың аттары: «Құрама сандар», «Жай сандар», «санның 3-ке бөлінгіштік белгілері», «санның 5-ке бөлінгіштік белгілері» |
Қағаз қиындылары (сұрақтар, жауаптар, есептер) |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
«Джигсо» әдісі. Жаңа тақырыпты ашу үшін әр топқа бірдей тапсырмалар беріледі. 1 тапсырма: Құрама санды жай көбейткiштерге қалай жіктеледі? 2 тапсырма: 1-тәсіл бойынша 54, 32, 48, 96 сандарын көбейткіштерге жіктеңдер. 3 тапсырма: 2-тәсіл бойынша 24, 32, 48, 96 сандарын көбейткіштерге жіктеңдер. 4 тапсырма: Құрама санды жай көбейткiштерге жiктеп, көбейткiштерді дәрежемен алмастыр: 24, 32, 48, 96. «Ашық микрофон» әдісі арқылы өзара бағалау. |
Т.А. Алдамұратова, Қ. С. Байшоланова, Е.С. Байшоланов Математика 5 сынып Алматы. Атамұра, 2017 Постер, маркер,
микрофон, |
|||||||||||||||||
|
2 минут
15 минут |
«Зымыран сұрақтар» әдісі. (Ауызша есептеу) 1) 1 2 · 1 0 2) 16 · 10 3) 46 · 10 4) 64 · 10 12 · 15 16 · 15 46 · 15 64 · 15 12 · 101 16 · 101 46 · 101 64 · 101 Жеке жұмыс: Сараланған тапсырмалар Барлық оқушыларға: №264. Құрама сандарды жай көбейткiштерге жiктеңдер: 1) 14, 26, 35, 38, 52, 87; 2) 88, 136, 222, 246, 385, 435, 530, 555; 3) 396, 456, 504, 700, 594, 1170, 2310, 3100. Көпшілік оқушыларға: №268. 1) 105 = 3 · 5 · 7 теңдігін пайдаланып, 1, 3, 4, 5, 7, 12, 15, 20, 21 және 35 сандарынан 105-тің бөлгіштерін теріп жазыңдар. 2) 130 = 2 · 5 · 13 теңдігін пайдаланып, 1, 2, 5, 10, 13, 24, 26,31, 65 сандарынан 130-дың бөлгіштерін теріп жазыңдар. Кейбір оқушыларға: №272. Тiк бұрышты параллелепипедтiң өлшемдерi жай сандармен өрнектеледi. Көлемi: 1) 66 см3; 2) 195 см3; 3) 255 см3 параллелепипедтiң өлшемдерi неше сантиметр?
|
№263 есеп
Т.А.Алдамұратова, Қ. С.Байшоланова, Е.С. Байшоланов Математика 5 сынып Алматы. Атамұра, 2017
|
|||||||||||||||||
|
5 минут 3 минут |
Жұппен жұмыс: «Үш қадамдық сұхбат» жаңа тақырып бойынша жұптар диалог құрады (А оқушы В оқушыға сұрақ қояды, В оқушы жауап береді. В оқушы А оқушыға сұрақ қояды, А оқушы жауап береді. Жұптасып басқа жұппен диалог құрады) Жұптар «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бірін-бірі бағалайды |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Кері байланыс Сабақ соңында «Блоб ағашы» әдісі арқылы рефлексия жүргізіледі.
|
|
|||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||||||||
|
Оқушылардың танымдық қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында саралау тапсырмалары берілді, қолдау көрсетілді, оқушылардан күтілетін нәтижені, оқушыларға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстары оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірленді Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. |
«Джигсо» әдісі. «Ашық микрофон» әдісі «Зымыран сұрақтар» әдісі «Үш қадамдық сұхбат» әдісі Өзін-өзі бағалау Өзара бағалау |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
|||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















