Сынып 6
|
күні
|
Сағат саны
|
Тексерілді
|
Мұғалім
|
Сарсенбекова А.А
|
Пәні
|
Қазақ тілі
|
Сабақтың тақырыбы
|
Одағай сөздердің түрлері
|
Түрі
|
Жаңа сабақты меңгерту
|
Әдісі
|
Топпен
жұмыс
Диалогті
әдіс
Автор
орындығы әдісі
Рафт
әдісі
Галереяны шарлау әдісі
|
Мақсаты
|
Оқушылар одағай сөздердің түрлері
туралы түсінікпен танысып.жасалу жолын меңгерту.
|
Міндеті
|
Жаттығу
жұмыстары арқылы одағай сөздердің түрлерін анықтау.
Оқушылардың білімдерін
тереңдету,көру, есту,ойлау қабілеттерінің дамуына ықпал ету.
|
Күтілетін нәтиже
|
Жаттығу және шығармашылық жұмыстар
арқылы одағай сөздердің түрлерін табады. Олардың басқа сөз
таптарынан айырмашылығын ажыратады, ерекшелігін таниды.
|
Ресурстар
|
Топқа бөлу парақшасы, кері байланыс
парағы, оқулық, слайд
|
Сабақтың барысы
|
1.Ұйымдастыру Топқа бөлу 2 мин
2.
Қызығушылықты ояту ( білу, түсіну ) 15 мин
3.
Мағынаны ашу (қолдану, талдау) 15 мин
4. Ой
толғаныс (жинақтау, талдау) 10 мин
5. Бағалау 3 мин
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Одағайдың түрлеріне қарай көңіл күй
одағайлары, жекіру одағайлары,шақыру одағайлары деп үш топқа
бөлу.
|
Көңіл күй одағайлары, жекіру
одағайлары, шақыру одағайлары бойынша үш топқа бөлінеді.
|
|
Үй тапсырмасы бойынша
«Автор орындығы» әдісі арқылы одағай сөздерді қатыстырып құраған
сөйлемдерін оқу.
|
Одағай сөздерді қатыстырып
құраған сөйлемдерін автор орындығына келіп оқиды.
|
Қызығушылығын ояту
|
Оқушылардың қызығушылығын ояту
мақсатында, жаңа сабаққа бастама ретінде «Рафт» әдісі бойынша әр
топқа түрлі суреттер беріледі. Сол суреттер бойынша оқушылар одағай
сөздердің түрлерін қатыстырып, шығармашылық жұмыс жасауға тапсырма
беру.
|
«Рафт»
әдісі бойынша тапсырманы орындайды.
1-топ
Табиғат
2-топ
Жан-жануар
3-топ
Адамдар
1-топ 2-топ
3-топ
|
|
Мағынаны тану
|
Слайд
арқылы одағай түрлеріне түсінік беріледі.
«Галереяны шарлау» әдісін пайдаланып,оқулықпен жұмыс жасату.
1-топ:316-жаттығу
2-топ:317-жаттығу
3-топ:318-жаттығу
|
Одағай
сөздердің түрлерімен танысады. Слайд бойынша көрсетілген ережелерді
оқып, мысалдарды талдап, мәліметтерді дәптерлеріне жазады.
1-топ:316-жаттығу бойынша одағайларды тауып, түрлеріне қарай
ажыратады.
2-топ:317-жаттығу бойынша көркем әдебиеттен
одағайдың түріне мысалдар келтіріп, тыныс белгісін
түсіндіріңдер.
3-топ: 318-жаттығу бойынша
одағайларды тауып,түріне ажыратып, жоқ жеріне тиісті тыныс белгісін
қойып көшіріңдер.
|
|
Ой толғаныс
|
Одағайларды пайдалана
отырып,«Пай, пай, әжелер-ай!» тақырыбында шағын әңгіме жазу.
|
Оқушылар ой толғаныс
кезінде жаңа тақырып бойынша мысалдарды қатыстыра отырып, «Пай,
пай, әжелер-ай!» деген тақырыпта ой толғап шағын әңгіме жазады.
|
Үйге тапсырма.
|
Көркем шығармадан одағайдың
әр түріне 5-6 сөйлемнен мысал көшіріп жазыңдар.
|
Кері байланыс парағымен
жұмыс
|
Білемін Білгім келеді
Үйрендім
|