Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі:
Дені саудың -жаны
сау.
|
Мектеп: Боралдай
жалпы орта мектебі.
|
Пәні:әдебиеттік
оқу.
|
Мұғалімнің
аты-жөні: А. Орынбаева.
|
Күні:
|
Сынып:
2а
|
Барлық оқушылар
саны: 16
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Өрттің қаупі. Л.
Толстой. Өрттен құтқарушы
иттер.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
2.1.2.1*- шығарманың
мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау,
үзіндісін мазмұндау,сахналау
2.2.1.1 - мәтінді
дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу, рөлге бөліп, мәнерлеп
оқу;
2.1.1.1.-шығарманың мазмұны
блйынша сұрақтарға жауап беру.
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлығы:
Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды
орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.
Көбі: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды.
Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
Кейбірі:
Оқулықтан тыс берілген қосымша
тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады.
|
Жетістік
критерийлері
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын
өзіне аудара алады
|
Құндылықтарды
дарыту
|
|
Пәнаралық
байланыс
|
Бейнелеу,
дүниетану.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Слайдтар.
|
Алдыңғы
бөлім.
|
Қауіпсіздік
ережелерін біледі.
|
Тілдік
құзыреттілік
|
Өрт-пожар-
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
|
Б ағалау парақшасымен таныстыру
Топтарға бөлу.
Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын
сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп
отырады.
1-топ «Сары
кәмпиттер»
2-топ «Көк
кәмпиттер»
3-топ «Қызыл
кәмпиттер»
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
« Қызыл
гүлім-ай» би
Білу және
түсіну
1-тапсырма. Ребусты
шеш.
,
,,,,
,
,
, ,
,,,,
,,,
, Топтар ребусты шешеді.
Жауабы:Табиғат
апаты.
Оны қалай түсінесіңдер, нелер
жатады? Әр топ мүшелері өз ойларын айтып
береді.
Видео көрсету: «Табиғат
апаты»
Балалар табиғат апаттарымен
танысады.
|
Тапсырманы орындаған
әр балаға конфеттер беріп
отырамын
|
Сабақтың
ортасы
|
Лев Толстой туралы
қысқаша түсінік.
1-топ. Лев Николаевич Толстой
(28
тамыз (9 қыркүйек)
1828
жыл, Ресей империясы, Тула
губерниясы Ясная Поляна
— 7
қараша (20 қараша)
1910,
Астапово, Рязань
губерниясы, Ресей
империясы) - орыс әдебиетінің әлемге аты шыққан жазушысы, ағартушы,
публицист[1].1854—1855
жылдарғы Севастополь корғанысының қатысушысы. Үйінде оқып, тәрбие
алған. Ата-анасы қайтыс болғаннан кейін, 1837 жылы 4
бауырымен Қазан қаласындағы қорғаушысы П. Юшкованың үйіне көшіп барады. 16
жасында Қазан
университетіне түсіп,
алғашында араб-түрік танушы факультетіне түскеннен кейін заңгерлік
факультетке ауысады (1844-1847 жж). Алайда университетті
тәмәмдамай, әкесінен қалған Ясная Полянадағы үйге
көшеді.
2-топ. Шығармалары:«Анна
Каренина»,
«Соғыс және
бейбітшілік»,
«Арылу» «Декабристтер»
романдары;
«Балалық», «Жастық шақ» және «Балдәурен» трилогиялары ; «Помещик таңы», «Альберт», «Идиллия», «Казактар»,
«Иван Ильичтің өлімі», «Шеше», «Қажы-Мұрат» және т.б повесттері
бар. Сондай-ақ, басқа да шығармалардың авторы.Толстойдың "Царство
Божие внутри вас" сынды еңбектерінде көрсетілген басқыншылыққа
қарсы идеялары Үндістандағы ұлттық қозғалысты басқарып, 1947
жылдары Англиядан бейбіт бөлінуге қол жеткізген жас Махатма Гандиге
өте қатты әсер еткен.Жазушы тек қана "салмақты" шығармаларды емес,
«Әліппе», «Жаңа әліппе» сынды бірнеше буын оқып келе жатқан
балаларға арналған еңбектер жазды.Ең танымал үш шығармасы – "Соғыс
және Бейбітшілік" ("Война и Мир"), "Анна Каренина", "Жексенбі"
("Воскресенье").
3-топ. Толстой қартайған шағында әйелімен
айырылысып саяхатқа шығады да, сапарда қайтыс болады.
Ясная
Полянадан көшіп жүргенде Толстой қабынумен ауырып
қалады. 1910 жылдың 7 қарашасында Астапово станциясында (станция
бастығының үйінде) көз жұмады. Сүйегі Ясная
Полянада.
Мәтін: «Өрттен
құтқарушы иттер». Мәтінді оқып, түсіндіру. Қызық мәлімет Лондон
қаласында Боб атты ит 12 баланы өрттен құтқарып
қалыпты.
1-топ. Дәптермен
жұмыс. 5-тапсырма. Төмендегі суретке зер
сал.
-Суреттегі итке өз
бетіңше ат қой.
-Ол не істеп
жүр?
-Өртке оранған үй
туралы әңгімеле. Осы мәтін
мзмұнына
Өзің сурет салуыңа
болады.
Бағалау:
смайлик.
|
Дескриптор: Сурет бойынша
жұмыс жасайды.
|
2-топ. 6-тапсырма.
Өрт неден шығуы мүмкін.? «Өрт – тілсіз жау» дегенді қалай
түсінесің.? Өз ойыңды жаз.
Бағалау: смайлик арқылы
бағалайды.
|
Дескриптор: Балалар өз ойларын
жазады.
|
3-топ. 7-тапсырма.
Ойланып, үлгіге сәйкес ауызша ереже
құрастыр.
Өртті болдырмау
шаралары
|
Өрттен сақтану
шаралары
|
1Үйден шығарда
электр тогын, газды сөндіру
қажет.
|
1Өртсөндірушілерді шақыру керек.(телефон
номері-101)
|
|
|
Сабақтың
соңы
|
«От-су
ойыны»
Балалар біз бүгін от-су ойынын
ойнаймыз. Бұл ойынның бүгінгі ерекшелігі кімнің қолында от боллса ,
сол сұрақ қояды. Кімде су болса сол жауап береді. Жауап бере алмаса
жанып кетеді, яғни от жаққа
өтеді.
Әр топтың жинаған кәмпиттерін
санап , сол топты жеңімпаз деп бағалаймыз. Топ жетекшілер топ
мүшелерін бағалайды.
|
|
Дифференциация –
оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай
жоспарлайсыз
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сергіту сәттері мен
белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы
сабақта
Қауіпсіздік
техникасының ережелерінен
|
«Өрт тілсіз жау»
атты шығарма жаздырамын.
|
Смайликтер арқылы
бағалаймын.
|
Қауіпсіздік
ережелерін естеріне
салу.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ
мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ
қол жеткіздіме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта дифференциация дұрыс
жүргізілдіме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ
жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі
нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі
нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ
барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|