Пән: ЖаратылыстануҰзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 Тірі табиғат («менің мектебім» ортақ тақырыбы аясында | Мектеп: «Бөлек батыр атындағы орта мектеп » коммуналдық мемлекетік мекемесі |
Күні:02.03.2018 | Мұғалімнің аты-жөні: Айтқұлова Д.Б |
Сынып:1 | Қатысқандар саны:27 | Қатыспағандар саны:0 |
Сабақ тақырыбы | Өсімдіктер -тірі ағзалар |
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме ) | 1.2.1.1.Өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың тіршілік формаларын анықтау |
Оқу мақсаты: | Барлық оқушылар: Өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың тіршілік көзін, қоршаған ортадағы құбылыстарды,үдерістердің маңызын білу.Көптеген оқушылар:Қоршаған ортадағы жанды және жансыз ағзаларды ажыратады түсінеді. Кейбір оқушылар: Өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын,нысандарын мысал келтіру формаларын анықтау.
|
Бағалау критерийлеріБілуТүсінуҚолдану | Өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың тіршілік көзін, қоршаған ортадағы құбылыстардың,үдерістердің маңызын біледі. Қоршаған ортадағы жанды және жансыз ағзаларды ажыратады түсінеді. Өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын,нысандарын мысал келтіру формаларын анықтады. |
Тілдік мақсат(тілдік емес пәнге) | Өсімдік-растение-plant
|
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне құрмет көрсетуіне, топта бір-біріне достық көмек көрсетуіне тәрбиелеу. |
Пән аралық байланыс | Дүниетану пәнінде Көркем еңбек пәнінде сурет салу арқылы |
АКТ ны қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтада көрсетілім |
Бастапқы білім | Көрсетілген экспериментті түсіндіру.
|
Сабақтың жоспарланған уақыт есебі 40 мин | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 3 мин | Психалогиялық ахуалШырылдайды қоңырауБіз сабақты бастаймыз.Партамызға отырып,Табыс тілеп көзбененЖаңа білім алуғаАлға қадам бастаймызТопқа бөлуӨсімдік бөліктері бейнеленген карточкалар ұсынуГүл , сабақ , тамырОқушылар сол суреттер бойынша 3 топқа бөлінеді
| Суреттер(гүл, сабақ, тамыр)
|
Сабақтың ортасы 15 мин
Түсіну 5 мин
| №1тапсырма «Сұрақ –жауап» әдісіОқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысадыОларды тіршілік көзіне қарай 2 топқа бөледі (жанды және жансыз). Суреттен нелерді көріп тұрсың?Олардың қайсысы жанды табиғатқа жатады? Қайсысы жансыз табиғатқа жатады?Жанды:ағаш,қоңыз,итЖансыз:су,тас,асықтар.ҚБ дұрыс жауапқа асық тарату
№2-тапсырма«Миға шабуыл» әдісі1-топ1.Айналаңа қара, қандай жанды, табиғатты көріп тұрсыңдар? Дәлел келтір.2-топ2.Айналаңа қара, жансыз табиғатты көріп тұрсыңдар? Дәлел келтір.3-топ3.Жанды және жансыз табиғаттың айырмашылығын тап.ҚБ. дұрыс жауапқа асық тарату.
Топтар бір- бірін бас бармақ әдісі арқылы бағалайды
№3-тапсырма «Тепе -теңдік дөңгелегі»әдісіТақырып бойынша ойларды түйіндейді.Өсімдіктердің қандай пайдасы бар?Өсімдіктер немен көректенеді?Сендердің үйлеріңде қандай өсімдіктер бар?
Бақбақ , ағаш ,ҚБ. Әр топ бір-бірін отшашу арқылы бағалайды
Дәптермен жұмысСуретке қарап жанды ағзаларды боя.Жансыз заттарды сыз.ҚБ бір-бірін бас бармақ арқылы бағалайды | «Жаратылыстану» оқулық
үлестірме |
2 мин | Сегіту сәті«Біз гүлдерше өсеміз»Жапырағы жайқалғанСабақтары салалыЖелге ырғалып шайқалған |
|
Қолдану 5 мин | Сарлау№4-тапсырма«Тез ойла!» ойыныБарлық оқушылар:.Өсімдіктерге қажетті заттарды айтады.
Көптеген оқушылар:Өсімдіктердің түрлерін ажырата алады .Кейбір оқушылар:Өсімдіктердің негізгі бөліктерін анықтайды.Суретін сала алады.ҚБ бір-бірін смайликтермен бағалайды.
Бағалау критерийлері:
|
|
Сабақтың соңы 10 мин | «Алма ағашы» әдісі
Сабақтың соңындаАлма ағашы бағалау әдісін қолдану арқылы кері байланыс .Мен түсіндім-жасыл түсМен сенімді емеспін-сары түсМен толық түсінбедім –қызыл түс |
|
Қосымша мәліметтер |
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетудіжоспарлайсыз?
|
|
|
РефлексияСабақтың мақсаты орындалды ма?Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті? | Жаңартылған оқу бағдарламасыныңаясында әдістемелік кешендерге сүйене отырып сабақ жоспарланған.Бүгін оқушылар өсімдіктердің тірі ағза екенін және оларды жансыз заттардан ажырата білуді үйренді. Сабақ барысында «тез ойла»ойыны,топтастыру әдіс –тәсілдерін пайдалана отырып сабақ тиімді өтті деп ойлаймын.Берілген уақытты тиімді пайдаландым.
|
|
Қорытынды бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)? | 1.Әдіс-тәсілдерді пайдаланылған.2.Сабақта интербелсенді тақтада көрсету табысты болды. |
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да оқуды да)? | 1.Ойын арқылы өткен тапсырмалар қызықты болды.2.
|