Пән: МатематикаҰзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.4А ПайызКүні:20.05.2017ж.Сынып: 5А | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Пайыз |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгеру;5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру; |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Пайыз ұғымын және пайыз белгісін біледі.Көптеген оқушылар:. Бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыра алады.Кейбір оқушылар:. Санның пайызын таба алады. |
Бағалау критерийлері | Пайызды жай және ондық бөлшекпен жазады, түсіндіреді.Берілген бөлшектің % табады.Берілген өлшем бірліктерінің % табады.Заттың бөлігі бойынша % табады.
|
Тілдік мақсаттар
| «%» пайыз белгісін айтады. Жай және ондық бөлшектерді жазады, айтады.Санды пайызбен айтады. |
Құндылықтарға баулу.
| Экономкалық өсу- бұл біздің ең маңызыды міндетіміз, Қазақстан өңірлік және жаһандық бәскеге қабілеттілігі осыған тікелей байланысты.Біздің басты міндетіміз- өндірісті, білім мен ғылымды біріктіру, иновациялық индустриялық кластерлерді дамыту. |
Пәнаралық байланыстар | География, химия, физика |
Алдыңғы білім
| Сандардың арифметикалық ортасын, модасын, өзгеріс ауқымын, медианасын таба біледі. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар |
Сабақтың басы5 мин
| Сабақ басында:Оқушылардың зейінін шоғырландыруға: Ертеңгілік шеңберіҚол алысып, қәне біз,Достасайық бәріміз,Айтарым бар сендерге,Тез тұрыңдар шеңбергеҚандай жақсы бір тұруҚандай жақсы дос болу.Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтап алуға:Топтарға сұрақ.Ой қозғау.1. Жай және ондық бөлшектер дегеніміз не?2. Сандардың арифметикалық ортасын қалай түсінесіңдер?3. Шаманың модасы дегеніміз не?4. Өзгеріс ауқымын қалай есептейміз?5. Медиана дегеніміз не?6. % мына белгі қандай ұғымның белгісі? |
Интербелсендітақта |
Сабақтың ортасы25 мин
| Пайыз ұғымын білу.Пайызды бөлшекпен натурал санмен жазуды түсінеді.Бөлшекті, натурал сандарды пайызбен жазуды түсінеді бөлігін қолдана алу.«Ойлан бөліс» топтық жұмыс.1-топ № 1546 пайыздарды ондық бөлшекпен жазыңдар. 1% ; 6% ; 10% ; 25%; 50%; 75%; 120%; 170%;Дискриптор 1) Санды пайызбен жазады. 1 2) Пайызды жай бөлшекпен жазады. 1 3) Пайызды ондық бөлшекпен жаза алады. 1№ 1554 1) Пайыздарды жай бөлшекпен жазыңдар.15%; 6,4%; 35%; 116%; 105%; 220%.2) Бөлшектерді процентпен жазыңдар.; ; 0,05; 0,74; 1; 1; 2 Дискриптор 1) Пайызды жай бөлшекпен жазады. 1 2) Бөлшектерді пайзбен жаза алады. 12- топ №1547 Бөлшектерді пайызбен жазыңдар.1); ; ; ; ; 3) 0,1; 0,01; 0,08; 1,6.
2) ; ; ; ; ; 4) 0,91; 1,5; 2; 2,7; 3,2 Дискриптор1) Жай бөлшетерді пайызбен жазады. 1 2) Ондық бөлшктерді пайызбен жпзады. 1№ 1555 1) Шеңбердің радиусы оның диаметрінің неше пайызын құрайды? 2) Квадраттың қабырғасының ұзындығы оның периметрінің неше пайызын құрайды? Дискриптор 1) Шеңбер сызады радиуысын, диаметрін табады. 1 2) Бөлшекпен жазады. 1 3) Бөлшекті пайызбен жазады. 1 3- топ № 15481) 1 метрдің 1%-ы, 7%-ы, 40%-ы неше сантиметр?2) 1 центнердің 1%-ы, 15%-ы, 75%-ы неше килограмм?3) 1килограмның 1%-ы, 3%-ы, 10%-ы неше грамм? Дискриптор 1) Өлшем бірліктерін түсінеді. 2 2) Пайызды бөлшекпен жаза алады. 2 3) Өлшем бірліктерімен жазады. 2 |
Интербелсендітақта,
ОқулықАлдамұратова Т.А
Үлестірмелі карточка
|
Сабақтың соңы5 мин | Бағдаршам әдісі.1) Пайыз белгісін білдік пе?2) Бір пайыз жүзден бір бөлік екенін түсіндік па?3) Пайызды бөлшекпен натурал санмен жаза аламыз ба?4) Бөлшекті, натуал сандарды пайызбен жаза аламыз ба? | Бағдаршам көзі |
Қарқын.
Қабілеті орта оқушыларға есеп.Бір бүтіннің 1) -і; 2) -і; 3) -і неше пайыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға есеп.Ормандағы 800 ағаштың 25%-шырша, 45% -ы қарағай ағаштары. Орманда неше қарағай, неше шырша ағашы бар. | Дискрипторлар.Бағдаршам көзі | Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы ережелері мен тазалыұ-гигеналық талаптарды сақтайды. Оқу құралдарын тек қажетті жағдайда ғана пайдаланады. |
Келесі сабаққа тапсырма
| № 1549
|
|
Сабақ бойынша рефлексияСабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|