Ұзақ мерзімді тараудың
тарауы: 5.4А
Пайыз
|
Мектеп: №56 орта
мектеп
Мұғалімнің
аты-жөні: Мәмбеталиева Ф.Қ
|
Күні:
Сынып: 5
|
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Пайыз
|
Осы сабақта
қол жеткізілетін
оқу мақсаттары
|
5.1.1.16 пайыз ұғымын
меңгеру;
5.1.2.33 бөлшекті пайызға және
пайызды бөлшекке айналдыру
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлықоқушылар:пайыз ұғымын меңгереді;
Оқушылардың басым
бөлігі: бөлшекті пайызға және пайызды
бөлшекке айналдыра алады.
Кейбір
оқушылар: бөлшекті пайызға және пайызды
бөлшекке айналдыруды қолдана отырып, мәтін есептерді шығара
алады.
|
Бағалау критерийі
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: бөлшекті пайызға және пайызды бөлшеккеайналдыру
ережесін айтаалады.
Пәнге қатысты сөздікқор мен
терминдер: пайыз, жүзден бір бөлік
Диалогтар мен жазу
үшін қолданылатын
терминдер: Пайызды
бөлшек түрінде жазу үшін...
Бөлшектерді пайызға айналдыру үшін...
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық
идеясының «Қоғамдағы
ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім»
құндылығы негізіндеоқушыларды
патриотизмге, ынтымақтастыққа,
азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазақ тілі, жаратылыстану
|
Алдыңғы білім
|
Пайыз ұғымы, санның бөлігі
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10мин
Оқушыларға проблемалық жағдай
тудыру.
|
Жағымды психологиялық ахуал
тудыру арқылы топқа
бөлу. «Ыммен
сөйлесеміз».
Барысы: Шеңбер бойында
дөңгелене тұрып, ұсынылған жануарлардың атауы жазылған қағаз
қиындыларын таңдайды. Атауын атамай ыммен, мимикамен бірдей
жануарлар бір-бірін іздеп табады да, топ
құрайды.
Үйтапсырмасынтексеру:
«Элективті тест»
тәсілі. А,В,С,Д
арқылыбелгілегентүстерісәйкесақ, сары, көк,
қызылстикерлертаратылады. Әрбірсұрақтықойғаннанкейін 20 секунд кідірісжасап
тест
жауабынасәйкесәріптікөтерулерінсұрайды.
Бағалау: Өзін-өзібағалаудыжүзегеасыруүшіндұрыснемеседұрысемесжауаптарды
диалог құруарқылыталқылайды.
Тақтаға «Пайыз» тақырыбын
жазып, күрделі жағдай тудыру. Оқушылардан берілген сөзді қашан және
қалай кездестіргенін сұралады. Тауар бағасына қатысты жеңілдіктер,
банктегі пайыздар, сүт өнімдерінің майлылық пайызы және т.б.
аналогиялар келтіріледі. Оқушыларды көрсетілген пайыздар бүтін
санның бөлігі болатынын түсінуіне
бағытталады.
|
Жануарлардың атауы жазылған
қағаз қиындылары.
Түрлі-түстістикерлер.
Смайликтер
|
Сабақтыңортасы
10 мин
Блум
таксономиясы
Білу.
Түсіну
Қолдану. Талдау.
Жинақтау.
10 мин
|
Тапсырма
№1. Жеке
жұмыс. Процентті ондық бөлшекпен және
жай бөлшекпен жазыңдар:
Жауабын тексеруде өзін-өзі
бағалаужүреді.
Берілген іс-әрекетті жүзеге
асыруда саралап оқытудың "Проблемалық оқыту" қағидасы қолданылады,
ол - оқушыларға жаңа білімді өз бетімен қалыптастыру дағдыларын
жетілдіруге және оны терең түсінуге мүмкіндік
береді.
Барлық оқушылардың
қатысуымен тапсырма орындалғаннан кейін процентті бөлшекпен немесе
натурал санмен жазу ережелері пысықталып
қорытылады.
Бір
процент – жүзден бір бөлік. Кез
келген шаманың (санның) жүзден бір бөлігін «бір процент» деп атау
қабылданған.
Процентті бөлшекпен
немесе натурал санмен жазу үшін, пайыз белгісі (%) алдындағы
процент санын 100-ге бөлу
керек.
Бөлшекті немесе натурал
санды процентпен жазу үшін, оны 100-көбейтіп, процент белгісін (%)
тіркеп жазу керек.
Есіндесақта!!!
Сергіту
сәті: «Ақ
бұлақ» оқушылар бір-біріне
кедергі жасамайтындай тұрып, видиодағы әнші биші қыздармен билеп,
ән салып сергіп алады.
Тапсырма
№2. Топпен жұмыс: процентке
берілген мәтін есептерді
шығарыңдар.
Барлық топқа бірдей 3 есеп
беріледі. Өзара бағалау.
1)
Алманың сі су. Алманың неше проценті
су?
-
Теңіз суының 5% -і тұз. Теңіз
суының неше бөлігі тұз?
-
Суреттегі фигура ауданының
неше проценті боялған?
Есептің шығарылу жолын
кезекпен түсіндіреді, қалған топ жауабын
бағалайды.
|
АКТ
АКТ
|
Сабақтың
соңы
5
мин
Бағалау
5 мин
|
Сабақ соңында оқушыларға
««Пайыз» ұғымының өмірдегі
маңызы қандай?» деген сұрақтар қойылады,
талқыланады.
Рефлексия: «Табыс
ағашы»
Үйге тапсырма: №1098-1100
есептер
|
-жасыл, сары, қызыл түсті
стикерлер.
|
Дифференциациялапоқыту –
Оқушыларғакөбірекқолдаукөрсетудіқалайжоспарлайсыз?
Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндеттерқоюдыжоспарлайсыз?
|
Бағалау –
Оқушылардыңбілімінқалайтексересіз?
|
Пәнаралықбайланыс
Қауіпсіздікережелері
АКТ-ніқолдану
Құндылықтарменбайланыс
(тәрбиеэлементі)
|
Талқылау мен өзбетіменоқуарқылы топ,
жұпішіндежұмысжасау
|
Бірбірініңжұмыстарынтексеру
Өз-өзінтексеру
|
|
|
Рефлексия
Сабақ мақсаты/оқу
мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту
ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты
ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай
өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген
бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз.
Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|