Материалдар / Ашық сабақ Портрет түрлері

Ашық сабақ Портрет түрлері

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ портрет түрлері. Портрет дегеніміз не?автопортрет дегеніміз не? Портрет салу. Адамның бейнесін сслу жанры. Тағы қандай жанр түрлерін білеміз
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қырқүйек 2021
702
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақ тақырыбы:

Г.Баймахан

Өзім туралы
Сенің айналаңдағы
әсемдік

Күні :
СЫНЫП: 1-сынып
Сабақтың мақсаты

Мектеп:

Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар
саны:

Қатыспағандар саны:

Нені үйренулері керек

Қоршаған ортадағы алуан түрлі пішіндерді көрсету. Бейнелеу
өнерінің ісерлегіш құралдарымен танысу. Эстетикалық
дүниетанымын қалыптастыру.
Мұғалім үшін: суретшінің кім екенін айтады. Оқушыларға
қоршаған ортадан суретшінің еңбегін көрсетеді. Өнер
туындыларындағы белгілі бір әсерлегіш құралдарды байқай
білуге үйретеді.
Оқушылар үшін: әсерлегіш құралдарға жататын
терминдерді атап, оларды дұрыс қолданады. Қолданған
әсерлегіш құралдарына назар аудара отырып, өз жұмыстары
туралы айтады. Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді.
Суретші деген кім,оның еңбегі қай жерден
көрінеді?Бейнелеу өнеріндегі әсерлегіш құралдарың
атаулары.
Қоршаған ортадағы заттардың әсемдігін байқай біледі.

Жұмысқа қажетті
материалдар

Диаметрі 20 см-ден аспайтын дөңгелек қағаздар, қабырғалары 20
см болатын шаршы қағаздар.

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар
Материалды түсіндіру

Оқулық, әдемі стақан, ерекше безендірілген кітап,ойыншық ашық
хаттар.

Сабақтың міндеттері

Нені білулері керек

Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс

Тілдік құзіреттілік
Сабақтың қорытындысы

Оқушыларға суретші мамандығы туралы әңгімелеу.
Көркем еңбек сабағына қажеті материалдар туралы айту.
Кішкентай шеберлердің құпиялары туралы айту.
Әртүрлі суретшілердің еңбектерімен танысады.
Оқушыларды қалауы бойынша тақтаға шығару.
Тақтада ілінген суретші құралдарын көрстіп, жұмыс істеу
тәсілдерімен таныстырады.
Сурет салуға тапсырма:
Қағаздан жасалған тәрелке мен жастыққа өздеріне ұнайтын
өрнектер салып безендіреді.
СУРЕТІ*ХУДОЖНИК*PAINTER
Өмір суретшілерсіз көңілсіз болар еді. Суретшінің заттар мен
өнер туындыларына еңбегі сіңеді. Олар үшін алуан түрлі
әсерлегіш құралдарды пайдаланады.

Оқу ісінің меңгерушісі:

Г.Баймахан

Кері байланыс
Бүгінгі сабақта болған көңіл –
күйді бас бармақ саалынған
суреттер арқылы бағалау.

1-сыныпқа «Көркем еңбек» пәні бойынша орта мерзімді жоспарлау
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 1 сағат, оқу жылында
33 сағатты құрайды.
Оқу ісінің меңгеруісі:

Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы:
Күні :
СЫНЫП: 1-сынып

Адамның бет әлпеті. Мектеп:
Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар
саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты

Әлемді суретшілердің көзімен көре білу. Адамдардың бет
әлпеттеріндегі ұқсастықтар мен айырмашылықтарды табу.

Сабақтың міндеттері

Мұғалім үшін: адамның бет-әлпетін талдап, оның ортақ
және жеке белгілерін анықтауға, өзін басқа адамдармен
салыстыруға үйрету.
Оқушылар үшін:Оқулықтағы тапсырмаларды орындап, 15беттегі сұрақтарға жауап беру.
Адам келбетнің жалпы және өзіне тән ерекшеліктерін тани
білулері керек.

Нені білулері керек
Нені үйренулері керек

Адамның бет-әлпетіне қрап көңіл-күйді анықтай алулары
керек.

Жұмысқа қажетті
материалдар

Ватман қағазының 2 парағы, жуан фломастерлер.

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар
Материалды түсіндіру

Оқулық, әртүрлі эмоциядағы түрді көрсететін фотолар мен
суреттер.

Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс

Балалар бір-бірлеріне қарап бет-әлпеттеріндегі ұқсастықтар мен
өзгеелктерді атап өтеді. Сонымен қатар түрі, жынысы,ұлты, жасы
әртүрлі адамдардың суреттерімен жұмыс істейді.
Тақтаға 2 ватман парағын ілемін,5-6 баладан тұратын 2 топты
шақырамын. Оларға екі түрлі портрет салуды
тапсырамын.Мысалы дөңгелек жүзді, көзі үлкен шашы бұйра

Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақтың қорытындысы
Кері байланыс

Г.Баймахан

таңқы мұрынды бала және осыған мүлде ұқсамайтын, яғни беті
қушиған көңілсіз, көзі қысық мұрны ұзын, шашы тік егде адамның
суретін салдыру.
Балалар бет-әлпетінің әртүрлілігінің арқасында адамдардың бірбірінен дараланатынын түсінеді.
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді
суреттерді таңдау.
Түсінбедім

Сұрағым бар

бет – әлпеті салынған

Түсіндім

Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы:

Нүкте,сызық және
пішін. Адам бет
әлпетіндегі пішін
мен түстің маңызы.

Күні :
СЫНЫП: 1-сынып
Сабақтың мақсаты

Сабақтың міндеттері

Нені білулері керек

Нені үйренулері керек

Мектеп:

Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар
саны:

Қатыспағандар саны:

Көру арқылы есте сақтау қабілеті мен байқампаздығын, түрлі
түстік қатынастарды тану білігін дамыту және оларды
адамның бет-әлпетімен салыстыру
Мұғалім үшін: негізгі пішіндер-үшбұрыш, дөңгелек,сопақша
және тіктөртбұрышпен таныстыру.
Оқушылар үшін:адамның бет әлпетінің оның жүзінің
пішіні мен түстік қатынасына ұарай отырып суреттеу.
Негізгі пішіндер қандай жіне олар қалай аталатынын,
адамның пет пішіні қандай және қандай түстік ерекшеліктер
болатынын біледі.
Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады.

Жұмысқа қажетті
материалдар

Түрлі-түсті фломастерлер мен қарындаштар.

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар

Түрлі бет-әлпетті сипаттайтын суреттер, оқулық пен жұмыс
дәптері.

Оқу ісінің меңгерушісі:

Г.Баймахан

Материалды түсіндіру

Балаларға пішін ұғымын түсіндіру. Адамдардың тері,
көз,шашының түрлерінің әртүрлілігін айтып беру.

Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс

Дәптермен жүмыс.
Фотосуреттерге назар аудар.
Балалардың бет-пішінін, сондай-ақ көзін, мұрны мен аузын
суретте.
Пішін мен түс адамның бет-әлпетін сипаттауға болатын басты
элементтер екенін түсінеді.

Сабақтың қорытындысы
Кері байланыс

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол
жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз?

Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы:
Күні :
СЫНЫП: 1-сынып

Портрет.
Автопортрет салу.

Мектеп:
Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар
саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты

Портрет және автопортрет ұғымдарымен таныстыру.

Сабақтың міндеттері

Мұғалім үшін: өнер туындыларының ішінен портретті
тануды үйрету.
Оқушылар үшін:өз бет-әлпеттерін талдай алады.
Түстерді араластырып, әсерлегіш құралдарды пайдалана
алуды.

Нені білулері керек
Нені үйренулері керек

Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады.

Жұмысқа қажетті
материалдар

Түрлі-түсті қатырма қағаз, сазбалшық,қол сүртетін орамал.

Оқу ісінің меңгерушісі:

Г.Баймахан

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар
Материалды түсіндіру

Оқулық пен жұмыс дәптері, әйгілі суретшілердің туындылары.

Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс

А3 парағын үлестіру.
Балаларға бейнені дәл ортаға салу керек екенін ескерту.
Адамның ең ірі бөлшектерін: беті,мойны мен денесінің бір
бөлігін мүсіндейді. Одан кейін үсақ бөлшектеріне көшеді.
Балалар автопортретті бірінші рет жасап отырған. Жаңа
тәсілдермен және жаңа материалмен танысты.

Сабақтың қорытындысы
Кері байланыс

Портрет-адамдар бейнеленген туынды.
Автопортрет-суретші өзін бейнелеген туынды.

Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз. Көңіл-күй
смайликтерін жабыстыру.

Оқу ісінің меңгерушісі:

Г.Баймахан

Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы:

Жұмысты қорғау
және талдау. «Өзім
туралы»
тақырыбын
қорытындылау

Күні :Б.Қасымова
СЫНЫП: 1-а,ә,б,всынып

Ж.Жолдас
Мектеп: Жамбыл атындағы мектеп-литцейі

Мұғалімнің есімі: Б.Қасымова
Қатысқандар
Қатыспағандар саны:
саны:

Сабақтың мақсаты

Талдай білу қабілеттерін, ерекшеліктерін назар аудара
отырып, туындыны түсіне білуді дамыту.

Сабақтың міндеттері

Мұғалім үшін: жұмысты таныстыра білуге үйрету.
Оқушылар үшін:Ойын түсіндіре алу, терминдерді
пайдаланып өзінің және достарының жұмыстарын талдау.
Өткен сабақта алған білімдіерін қорытындылай алуы.

Нені білулері керек
Нені үйренулері керек
Жұмысқа қажетті
материалдар
Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар
Материалды түсіндіру

Өзінің және достарының жұмысын талдауды, жұмыстарындағы
жетістіктерді көрсетіп, кемшіліктерін талдауды сондай ақ оларды
түзету жолдарын үйренулері керек.
Оқулық пен жұмыс дәптері, балалар салған портреттер мен
автопортреттер.
Балалрдың жұмыстарынан жинақталған көрме.
Мұғалім сабақтың басында оқушыларға жұмысын қалай
көрстетуді және оны қалай талдауды түсіндіреді. Қай жерге ұзақ
тоқталу керектігін нақтылайды.

Оқу ісінің меңгерушісі:

Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс

Сабақтың қорытындысы
Кері байланыс

Г.Баймахан

Оқушылар өз жұмыстарын көрсете отырып, жеткізейін деген
ойларын айтады,жұмысының нәтижесін бағалайды. Оқулықтағы
және мұғалім мен оқушылардың сұрақтарына жауап береді.
❖ Адамның бет-әлпеті туралы не білдің?
❖ Адамдар бір-бірлеріне ұқсайды ма?
❖ Достарыңның салған портреттері саған ұнады ма?
❖ Қандай пішіндерді білесіңЮ
Оқушылар алғашқы портреттерін салып қана қоймай, оны
бағалауды үйренді.
Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз.

Оқу ісінің меңгерушісі:

Г.Баймахан

Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы:

Сызықтар әріптер
және сандар

Күні :
СЫНЫП: 1-сынып

Мектеп:
Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар
саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты

Қоршаған әлемді эстетикалық тұрғыда қабылдауды үйрету.

Сабақтың міндеттері

Мұғалім үшін: қоршаған ортадағы суретшілер
туындыларындағы әртүрлі сызықтар мен белгілерді
пайдалана алу.
Оқушылар үшін:негізгі пішіндерді атап сипаттай алу.
Күрделі заттар қарапайым пішінді заттардан тұратынын
біледі..

Нені білулері керек
Нені үйренулері керек

Міндеттерге сәйкес әсерлі сызықтар мен пішіндерді
қолдануды үйренеді.

Жұмысқа қажетті
материалдар

Балауыз борлар жуан фломастерлер, жұмыс дәптері.

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар
Материалды түсіндіру

Оқулық, 28-31 беттер,таныстырылым.

Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс

Сабақтың барысында қандай сызықтар болатынын еске түсіреді.
Сызықтар әртүрлі болады.
Тік, көлденең,көлбеу,дөңгелектерден тұрады.
Әріптермен сандар да сызықтардан тұрады.
29-беттегі әріптер мен сандарды салыстыр.
Олардың қайсысы тік сызықты.
Дәптердегі тапсырманы орында.

Оқу ісінің меңгерушісі:

Тілдік құзыреттілік
Сабақтың қорытындысы
Кері байланыс

Г.Баймахан

СЫЗЫҚ ЛИНИЯ LINE
Түрлі-түсті фломастерлермен қазақ,орыс және ағылшын
әліпбиіндегі бірнеше әріпті жаз.
Оқушылар айналамыздағы сызықтар мен белгілер туралы білді.
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді
суреттерді таңдау.
Түсінбедім

Сұрағым бар

бет – әлпеті салынған

Түсіндім

Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы:

Күні :
СЫНЫП: 1-сынып

Табиғи
материалдарды
жинаймыз.
Аппликация жасау.

Мектеп:

Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар
саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты

Аппликация тәсілімен танысу.

Сабақтың міндеттері

Мұғалім үшін: оқушыларды әртүрлі аппликация
материалдарымен таныстыру.
Оқушылар үшін:идеясы,жасалу ерекшелігі туралы жауап
беру. Өзінің және достарының жұмыстарын талдай білуге
үйрету. Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді.
Әртүрлі табиғи материалдарды және оларды көркем еңбе
сабағында пайдалануды.

Нені білулері керек
Нені үйренулері керек

Табиғи материалдарды дайындап жұмысқа пайдалануды.

Жұмысқа қажетті
материалдар

Түсті қағаз, қайшы,желім,фломастерлер,қол сүртетін орамал.

Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар
Материалды түсіндіру
Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс

Сабақтың қорытындысы

Г.Баймахан

Оқулық 34-41 беттер.
Табиғи материалдар туралы түсінік.
Аппликация-пішіндерді түрлі материалдардан қиып алып, қағаз
бетіне желімдеу.
Оқушылар табиғи мтериалдары пайдаланып тапсырмаларды
орындайды. Аппликацияның түрлі үлгілеріне қарап жұмыстарын
аяқтайды.
 Қандай ағаш жапырақтарын жинадың?
 «Менің мектебім» аппликациясын жаса.
Оқушылар тақырып бойынша білгендері мен үйренгендерін
қорытындылайды.

Кері байланыс
Бүгінгі сабақта болған көңіл –
күйді бас бармақ саалынған
суреттер арқылы бағалау.

Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы:

Күні :
СЫНЫП: 1-сынып

Білім мен білік
дағдылары.
Отбасың мен
достарың.
Суретшілер
туындыларында
отбасының
бейнеленуі.

Мектеп:

Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар
саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты

Отбасы және достарын басты құндылық ретінде
таныстыруды қалыптастыру.

Сабақтың міндеттері

Мұғалім үшін: отбасы мен достарының маңызын түсінуді
сүйіспеншілік пен бірін-бірі сыйлау негізінде өзара қатынас
орнатуды үйрету.
Оқушылар үшін:отбасы мүшелерін атайды,өз отбасалары
туралы мәтін құрайды.
Отбасының кімдерден тұратынын, отбасында қандай қарымқатынас болу керектігін білулері керек.

Нені білулері керек

Оқу ісінің меңгерушісі:

Г.Баймахан

Нені үйренулері керек

Отбасы мүшелері мен жақын туыстарды анықтауды,
отбасындағы өзара қарым-қатынасты бағалай білуге
үйренеді.

Жұмысқа қажетті
материалдар

Ватман қағазының 2 парағы, жуан фломастерлер.

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар
Материалды түсіндіру

Оқулық, жұмыс дәптері.

Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс
ТІЛДІК ҚҰЗІРЕТТІЛІК
Сабақтың қорытындысы

Кері байланыс

Отбасы дегеніміз не?

Әрбір адамның отбасы бар. Отбасы үлкен не кіші болады. Отбасыадамның тірегі.
Отбасы туралы мақал-мәтелді оқы.
Не түсіндің?
Отбасыңдағы ең қызықты оқиғалар мен мерекелерді есіңе түсір.
Әңгімелеп бер.
Өз отбасыңды бейнелеп бер.
КОМПОЗИЦИЯ КОМПОЗИЦИЯ COMPOSITION
Отбасыңда неше адам бар?
Ата-әжең бар ма?
Аға-әкпе, іні-қарындастарың бар ма?
Шұғылданатын ортақ істерің бар ма?
Сенің отбасың несімен ерекшеленеді?
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған
суреттерді таңдау.
Түсінбедім

Сұрағым бар

Түсіндім

Оқу ісінің меңгерушісі:

Г.Баймахан

Оқу ісінің меңгерушісі:
Сабақ тақырыбы:

Композиция.
Бейненің өлшеммен
қатынасы.

Күні :11.11.2019ж
СЫНЫП: 1а,ә,б,в-сынып

Г.Баймахан
Мектеп:Жамбыл атындағы мектеп-литцейі
Мұғалімнің есімі: Б.Қасымова
Қатысқандар
Қатыспағандар саны:
саны:

Сабақтың мақсаты

Композицияны ойлана отырып құруды дамыту.

Сабақтың міндеттері

Мұғалім үшін: композиция,өлшем ұғымдарымен таныстыру.
Оқушылар үшін:бейненің таңдап алынған қағаз көлеміне
тәуелділігін түсіндіре білу.
Суретшілер нені композиция деп атайтынын түсінеді.

Нені білулері керек

Оқу ісінің меңгерушісі:

Г.Баймахан

Нені үйренулері керек

Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады.

Жұмысқа қажетті
материалдар

Түрлі-түсті фломастерлер мен қарындаштар.

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар
Материалды түсіндіру

Түрлі бет-әлпетті сипаттайтын суреттер, оқулық пен жұмыс
дәптері.

ТІЛДІК ҚҰЗІРЕТТІЛІК
Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс

Композиция-бейнені қағаз бетіне дұрыс орналастыру.
Сен суретті қағаз бетіне қалай орналастыруды ойласаң, деме
композициямен жұмыс істеудесің.
КОМПОЗИЦИЯ КОМПОЗИЦИЯ COMPOSITION
Дәптермен жүмыс.
48-49 беттердегі композицияларға назар аудар.
Қағаз парағы суреттің үйі сияқты дегенді қалай түсінесің?
Композиция-бейнені қағаз парағында дұрыс орналастыру
Үлкен
Өлшем

Кіші
Орташа

Суреттер бойынша әңгіме құрастыру қажет(үй,аула,отбасы)
Көріністі бейнелеу сурет бейнелеу.

Сабақтың қорытындысы
Кері байланыс

Өлшемі әртүрлі үш қағаз парағын дайында. Олардың
әрқайсысына алмалардың суретін әдемі көрінетіндей етіп
бейнеле. Суреттердегі алманың өлшемі қандай?
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол
жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз?

Оқу ісінің меңгерушісі:

Оқу ісінің меңгерушісі:

Г.Баймахан

Г.Баймахан

Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақ тақырыбы:

Г.Баймахан

«Менің Отбасым»
композициясын
жасаймыз.

Күні :18.2018ж
СЫНЫП: 1а,ә,б,в

Мектеп: Жамбыл атындағы мектеп*литцейі
Мұғалімнің есімі: Б.Қасымова
Қатысқандар
Қатыспағандар саны:
саны:

Сабақтың мақсаты

Отбасы және достарын басты құндылық ретінде
қалыптастыру.

Сабақтың міндеттері

Нені білулері керек

Мұғалім үшін: білім алу мен өмір сүрудің арасында тығыз
байланыс орнату.
Оқушылар үшін:Оқулықтың 52-53 бетіндегі сұрақтарға
жауап береді.
Қағаз көлеміне сәйкес копозиция құруды біледі.

Нені үйренулері керек

Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады.

Жұмысқа қажетті
материалдар

Түрлі-түсті қатырма қағаз, сазбалшық,қол сүртетін орамал.

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар
Материалды түсіндіру

Оқулық пен жұмыс дәптері, әйгілі суретшілердің туындылары.

Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс

Өз отбасы мүшелеріңнің суретін сал немесе дайын суреттерден
коллаж жаса.
Отбасылық портретке жақтау жасаймыз.

Үйде отбасылық альбомды мұқият қарап шық. Онда отбасы
мүшелері немен шұғылданып жатыр. Бет әлпеттері, көңіл-күйлері
қандай? Отбасы мүшелерінен кімді бейнелейсің? Ойлан.

Үй

Отбасы

Қоршаған отбасы
Ағаш

Күн

Компазиция құрастыру

СУ

Тау

Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақтың қорытындысы

Г.Баймахан

Бейне мен өлшемнің байланысуын сезінуі, композиция арқылы
бейнелеу өнерінің әсерлегіш құралдарын пайдаланып, ойы мен
сезімін жеткізуді үйренеді.
Суретте нетуралы айтылады?
Өз отбасыңды қалай салар едің?

Кері байланыс

Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз. Көңіл-күй
смайликтерін жабыстыру.

Оқу ісінің меңгерушісі:

Г.Баймахан

Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы:

Сенің айналаңдағы
түстер. Негізгі және
құрама түстер.

Күні :
СЫНЫП: 1-сынып

Мектеп:
Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар
саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты

Қоршаған ортаны эстетикалық тұрғыда қабылдауға үйрету.

Сабақтың міндеттері

Нені білулері керек

Мұғалім үшін: білім алу мен өмір сүрудің арасында тығыз
байланыс орнату.
Оқушылар үшін: Оқулықтың 56-57 бетіндегі сұрақтарға
жауап береді.
Өткен сабақта алған білімдерін қорытындылай алуы.

Нені үйренулері керек

Кемпірқосақтағы түстердің атаулары мен орналасуын меңгереді.

Жұмысқа қажетті
материалдар

Акварель және гуашь.

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар
Тілдік құзіреттілік

Оқулық, фотосуреттер альбомы.

Материалды түсіндіру

Сені түрлі түсті әлем қоршап тұр. Әрбір заттың өзіне тән түсі бар.
Жаңбырдан соң аспанда кемпірқосақ пайда болады.
Кемпірқосақтың түстерін есте сақтау қиын емес.

Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс
Сабақтың қорытындысы

ТҮС ЦВЕТ COLOUR

 Кемпірқосақтағы түстерді ата.
 Тағы қандай түстерді білесіңдер?
Суретті өз қалауыңмен бояп көр.

Оқу ісінің меңгерушісі:

Г.Баймахан

Бояуларды бір-бірімен палитрада араластырады. Палитра –
бояуларды аластыруға арналған тақтайша.
Кері байланыс

Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз.

Оқу ісінің меңгерушісі:

Г.Баймахан

Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақ тақырыбы:

Г.Баймахан

Жылы және суық
түстер. Түс және
жыл мезгілдері.

Күні :03.12.2019ж
СЫНЫП: 1а,ә,б,в-сынып

Мектеп: Жамбыл мектеп -лицейі
Мұғалімнің есімі: Б.Қасымова
Қатысқандар
Қатыспағандар саны:
саны:

Сабақтың мақсаты

Жылы және суық түстер. Түс және жыл мезгілдері туралы
түсінік. Түстерді тани білу сезімін дамыту.

Сабақтың міндеттері

Мұғалім үшін: Жылы және суық түстерді ажырата алады.
Оқушылар үшін: оқулықтың 60-63 беттеріндегі сұрақтарға
жауап береді.
Қандай түстер жылы, суық деп аталатынын жылы және суық
түстер қандай әсер қалдыратынын біледі.

Нені білулері керек
Нені үйренулері керек

Қоршаған ортадағы және суретшілердің туындыларындағы
жылы және суық түстерді танып жұмыстарында қолдануына
үйренеді.

Жұмысқа қажетті
материалдар

Акварель немес гуашь жұмыс дәптері, қол сүртетін орамал.

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар, интернет
ресурстар
Материалды түсіндіру

Оқулық, 28-31 беттер,таныстырылым.

Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс

Суретшілер қызыл,жасыл,қызғылт сары түстерді жылы түстер деп
атайды.
Көк,ашық көк және көгілдір түстерді суық түстер дейді.
Суық түстердің астындағы суреттерге қара. Неліктен олай
аталады деп ойлайсың?
61-беттегі сұрақтарға жауап беріңдер.
Түс жыл мезгілдері туралы сыр шерте алады.
№1 жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орында.
Жылы түстер
Сары түс
Суық түстер
Ашық көк

Қызыл
Қызыл сары
Көк

Көгілдір

Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақтың қорытындысы

Г.Баймахан

 Түрлі тәулік мезгілі мен ауа райындағы табиғатты бақыла.
 Таңғы ерте салқын мен жылы кешіне сәйкес түстер
үйлесімдігін тап.
Қандай жылы түтер жыл мерзім

Кері байланыс

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді
суреттерді таңдау.
Түсінбедім

Оқу ісінің меңгеруісі:

Оқу ісінің меңгеруісі:

Сұрағым бар

Түсіндім

бет – әлпеті салынған

Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақ тақырыбы:

Г.Баймахан

Пейзаж. Пейзаж
салу.
Жұмысты
таныстыру.

Күні :9.12.2019ж
СЫНЫП: 1а,ә,б,в-сынып

Мектеп: Жамбыл атындағы-мектеп лицейі

Мұғалімнің есімі: Б.Қасымова
Қатысқаны:
Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты

Аппликация тәсілімен танысу.

Сабақтың міндеттері

Нені білулері керек

Мұғалім үшін: қоршаған ортаны эстетикалық тұрғыда
қабылдауды қалыптастыру.
Оқушылар үшін: идеясынегізігі ерекшелігі туралы жауап
беру. Өзінің және достарының жұмыстарын талдай білуге
үйрету. Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді.
Пейзаж дегеннің не екеннін біледі.

Нені үйренулері керек

Табиғи материалдарды дайындап жұмысқа пайдалануды.

Жұмысқа қажетті
материалдар

Өнер туындыларының ішінен пейзажды таба алады.

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар
Материалды түсіндіру

Оқулық 64-71 беттер.
Пейзаж-табиғат кқрінісі. Сен дала,өзен,тау немесе қала көшелерін
бейнелесең , олар да пейзаж деп аталады.

Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс

Сабақтың қорытындысы


 Мына фотосуреттен не көріп тұрсыңдар?
 Осыған ұқсас жерлерінде болдың ба?
 Бұл пейзаждар сен тұрған жерге ұқсайды ма?
Суретшілер туындыларындағы пейзажбен танысыңдар. 66-67
беттерде.
Өзің тұратын жер туралы айтып бер.
Ол жер саған несімен ұнайды?
Басқа жерлерден несімен ерекшеленеді?
Өзің болған жерлер туралы әңгімеле.
Олар несімен есіңде қалды.

Оқу ісінің меңгерушісі:

Г.Баймахан

Кері байланыс
Бүгінгі сабақта болған көңіл –
күйді бас бармақ саалынған
суреттер арқылы бағалау.

Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы:

Пейзаж. Пейзаж
салу жолдары.
Бедерлі панно
жасаймыз.

Мектеп:

Күні :23.12.2019ж
СЫНЫП: 1-сынып

Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар
саны:

Сабақтың мақсаты

Пейзаж. Пейзаж салу жолдары.
Бедерлі панно жасауды үйрену.

Сабақтың міндеттері

Нені білулері керек

Мұғалім үшін: қоршаған ортаны эстетикалық тұрғыда
қабылдауды қалыптастыру.
Оқушылар үшін: идеясынегізігі ерекшелігі туралы жауап
беру. Өзінің және достарының жұмыстарын талдай білуге
үйрету. Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді.
Пейзаж дегеннің не екеннін біледі.

Нені үйренулері керек

Табиғи материалдарды дайындап жұмысқа пайдалануды.

Жұмысқа қажетті
материалдар

Өнер туындыларының ішінен пейзажды таба алады.

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар
Материалды түсіндіру

Оқулық 68-69 беттер.

Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс

Пейзаждар әртүрлі болады. Сондай-ақ пезаж салудың жолдары да
әртүрлі. Пейзажды түсті қарындашпен немесе қара фломастермен
салуға болады.
Бедерлі пано жаса.
Пейзажға түсті қатырма қағаз таңдап ал. Қағазға жай
қарындашпен табиғат көрінісін сал. Жаңа түстерді шығару үшін
ермексазбен бейнені жабыстыр.

Қатыспағандар саны:

Пейзаж-табиғат кқрінісі. Сен дала,өзен,тау немесе қала көшелерін
бейнелесең , олар да пейзаж деп аталады.

Оқу ісінің меңгерушісі:

Г.Баймахан

Сабақтың қорытындысы
Кері байланыс

Суретші пейзажда нені бейнелейді?
Пейзаждағы түс не туралы сыр шертеді?
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған
суреттерді таңдау.
Түсінбедім
Сұрағым бар
Түсіндім

Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы:

Таныстыу талдау
және бағалау.

Күні :
СЫНЫП: 1-сынып

Мектеп:
Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар
саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты

Өткен сабақта алған білімдерін бағалау, қорытындылау.

Сабақтың міндеттері

Пейзаж. Пейзаж салу жолдарын үйрену.

Нені білулері керек

Мұғалім үшін: қоршаған ортаны эстетикалық тұрғыда
қабылдауды қалыптастыру.
Оқушылар үшін: идеясынегізігі ерекшелігі туралы жауап
беру. Өзінің және достарының жұмыстарын талдай білуге
үйрету. Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді.
Пейзаж дегеннің не екеннін біледі.

Нені үйренулері керек
Жұмысқа қажетті
материалдар

Оқулық, сұрақ ұиындылары.

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар
Материалды түсіндіру

Оқулық 70-71 беттер.

Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс

Пейзажда не бейнеледің?
Сен пейзажды өзің ойлап таптың ба?
Қандай тәсілмен орындадың?
Неліктен дәл осы тәсілді таңдадың?
Топтарға тапсырма
A. Негізгі түстер туралы айт.

Оқу ісінің меңгерушісі:

Г.Баймахан

B. Жылы түстерге мысал келтір.
C. Суық түстерді пайдаланып сурет сал.
Сабақтың қорытындысы

Суретті бояңдар.

Кері байланыс

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол
жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз?

Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақ тақырыбы:

Г.Баймахан

Саяхат-білімге
бастар жол.
Көрікті орындар.
Композициядағы
пішім.

Күні :13-20.2020ж
СЫНЫП: 1а,ә,б,в-сынып

Мектеп: Жамбыл мектеп-лицейі

Мұғалімнің есімі:Б.Қасымова
Қатысқандар
Қатыспағандар саны:
саны:

Сабақтың мақсаты

Композиция туралы ойлану, білім алу мен өмір сүрудің
арасында тығыз байланыс орнату.

Сабақтың міндеттері

Мұғалім үшін: саяхат түрлерімен танысады.
Оқушылар үшін:саяхатқа шыққанда не көруге болатынын
әңгімелейді.
Саяхаттың түрлерін, немен және қалай саяхаттауға
болатынын біледі.

Нені білулері керек
Нені үйренулері керек

Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады.

Жұмысқа қажетті
материалдар

Жұмыс дәптері,жай қарындаш,фломастерлер.

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар
Материалды түсіндіру

Оқулық пен жұмыс дәптері, әйгілі суретшілердің туындылары.

Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс

Топтарға тапсырма:
I.
Бәйтерекке саяхатқа шыққтың ба? әсеріңмен бөліс.
II.
Мешіттің ішінде кім болды? Суретін сал.
III.
Қаладағы көп қабатты үйлер туралы аппликация жаса.

Ерте заманнан бері адамдар саяхатқа аттанған. Олар дүниежүзі
туралы көбірек білгісі келген. Адам саяхат арқылы басқа
адамдардың өмірі,мәдениетімен танысады. Кез келген саяхат түрі
адамның білімі мен танымын арттырады.

Көрікті орын
Әсем қала

Сабақтың қорытындысы
Кері байланыс

Табиғат аясы
Биік тау,су,орман

 Мына ғимараттар саған таныс па?
 Олар қай қалада орналасқан?
 Өзің тұратын жерде қандай көрікті орындар бар?
Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз. Көңіл-күй
смайликтерін жабыстыру.

Оқу ісінің меңгерушісі:

Г.Баймахан

Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақ тақырыбы:

Г.Баймахан

Композициядағы
пішім.
Бейненің пішіммен
байланысы.

Күні :
СЫНЫП: 1-сынып

Мектеп:

Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар
саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты

Ой-өрісті кеңейту. Білім алу мен өмір сүрудің арасында
байланыс орнату.

Сабақтың міндеттері

Мұғалім үшін: саяхат түрлерімен таныстыру.
Оқушылар үшін: Оқулықтың 74-77 бетіндегі сұрақтарға
жауап береді.
Өткен сабақта алған білімдерін қорытындылай алуы.

Нені білулері керек
Нені үйренулері керек

Қоршаған әлемге көңіл бөлуді, беймәлім нәрсеге қызығушылық
танытып, жаңа нәрсе туралы ақпрат іздеуді үйренулері керек.

Жұмысқа қажетті
материалдар

Жұмыс дәптері, фломастер.

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар
Тілдік құзіреттілік

Оқулық, 74-77 беттер, альбомдар.

Материалды түсіндіру

Композиция әсерлі шығуы үшін дұрыс пішім таңдаудың маңызы
зор.

Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс

Бірі тік, екіншісі көлденең пішімді екі қағаз парағын дайында.
Оған қоса түсті қағаздан екі сопақша пішін қиып ал. Оның бірін
тік, екіншісін көлденең пішімге әдемі көрінетіндей етіп
орналаастыр.
1. Қай композицияны (А немесе Ә) сәтті шыққан деп айтуға
болады? Жауабыңды түсіндір.
2. Биік мұнараны немесе ұзын көшені бейнелеу үшін қандай
қағаз пішімі керек?
Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз.

Сабақтың қорытындысы

Кері байланыс

ПІШІМ ФОРМАТ FORMAT

Оқу ісінің меңгерушісі:

Оқу ісінің меңгеруісі:

Г.Баймахан

Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақ тақырыбы:

Г.Баймахан

Табиғи
материалдардан
бейне жасаймыз

Күні :10.02.2020ж
СЫНЫП: 1а,ә,б,в-сынып

Мектеп: Жамбыл атындағы мектеп-лицейі
Мұғалімнің есімі: Б.Қасымова
Қатысқандар
Қатыспағандар саны:
саны:

Сабақтың мақсаты

Табиғи материалдардан бейне жасауды үйренеміз

Сабақтың міндеттері
Нені білулері керек

Табиғи материалдарды сабақта қолдануды үйрену.
Мұғалім үшін: көзбен көріп,есте сақтағандарын пайдалануға
үйрету.
Оқушылар үшін: композиция жасау. Өзінің және
достарының жұмыстарын талдай білуге үйрету. Оқулықтағы
сұрақтарға жауап береді.

Нені үйренулері керек

Өздерінің қиялындағы бейнелерді пайдалануды үйренеді.

Жұмысқа қажетті
материалдар

Оқулық, сұрақ қиындылары,қылқалам.

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар
Материалды түсіндіру

Оқулық 78-79 беттер.
Бүгін күзде жинаған жапырақтар және басқа да табиғи
материалдармен жұмыс істейміз.
Жапырақ түрлері
Орман ағаш жапырақтары

Жеміс жапырақ

Түрлі бейне жасау

Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс

Жұмыстың орындалу реті:
Қағаз бетіне жапырақтарды орналастыр.
Жасайтын композицияны көз алдыңа келтір.
Жапырақты ұқыптап желімде.
Тағы да зейін қойып қара. Ағаш бұтақтары,шөп,құс
бейнесі т.б бөлшектермен толықтыр.

Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақтың қорытындысы

Г.Баймахан

Табиғи материалдар мен сызықтардан ерекше композиция ойлап
тап. №2 жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орында.
1.Жапырақ қай кзде жинауға болды?
2.Қандай тақырып түрін таңдай алдыңдар?

Кері байланыс

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол
жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз?

Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақ тақырыбы:

Г.Баймахан

Саяхатқа
аттанамыз!
Коллаж. Ұжымдық
композиция жасау.

Мектеп: Жамбыл атындағы мектеп-лицейі

Күні :17-24.02.2020ж
СЫНЫП: 1а,ә,б,в-сынып

Мұғалімнің есімі: Б.Қасымова
Қатысқандар
Қатыспағандар саны:
саны:

Сабақтың мақсаты

Өз бетінше шығармашылық жұмыс жасауды үйрету.

Сабақтың міндеттері

Мұғалім үшін: әр түрлі пішімдермен жұмыс жасауға
үйренеді.
Оқушылар үшін:композиция жасау үшін міндеттерін білу.
Өз жұмысын жоспарлаудығ композицияға пішімді қалай
таңдау керектігін біледі.

Нені білулері керек
Нені үйренулері керек

Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады.

Жұмысқа қажетті
материалдар

Жұмыс дәптері,жай қарындаш,фломастерлер.

Сабақты өткізуге қажетті
материалдар,интернет
ресурстар
Материалды түсіндіру

Оқулық пен жұмыс 80-81 беттер, жұмыс дәптері, әйгілі
суретшілердің туындылары.

Тақта алдында жұмыс,
Өздік жұмыс

Сен қай жерлерде болдың?
Айтып бер. Тағы қандай жерлерге барғың келеді?
Коллаж-қағаз бетіне табиғи және жасанды материалдарды
жабыстыру.
Бейнелейтін жеріңді көз алдыңа елестет.
Суретіңде қандай жыл мезгілін бейнелегң келеді?
Түс үйлесімі туралы ойлан.
Керек өлшем мен пішімді қағаз парағын таңда.
Саяхатқа аттанамыз-компзициядағы пішіндер туралы түсінік беру
Коллаж-қағаз бетіне табиғи және жасанды материалдардан жасау.
Ұжымдық сайяхат
Өлкені бейнелеу

Қиялыңдағы өлке

Достарыңмен тамаша саяхаттау

Өз ойыңды суреттеу ,бейнелеу

Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақтың қорытындысы

Г.Баймахан

 83-беттегі тапсырма.
 Қағаздан мынадай бөлшектерді қиып алып, коллаж жаса.
Суретте

бойынша жалпы түсінік беру

Ұжымды компазиция туралы түсінік беру
Қайшымен жұмыс жасау ережелері туралы түсінік беру

Кері байланыс

Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз. Көңіл-күй
смайликтерін жабыстыру.

Оқу ісінің меңгерушісі:

Г.Баймахан

Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақ тақырыбы:

Г.Баймахан

Салт-дәстүр және
ауыз әдебиеті.
Қазақ халқының
салт-дәстүрі мен
әдебиеті.

Күні :02.03.2020ж
СЫНЫП: 1а,ә,б,в-сынып

Мектеп:Жамбыл атындағы мкетеп-лицейі

Мұғалімнің есімі: Б.Қасымова
Қатысқандар
Қатыспағандар саны:
саны:

Сабақтың мақсаты

Қазақ халқының салт-дәстүрі мен әдебиетімен танысу.

Сабақтың міндеттері

Мұғалім үшін: өз халқының салт-дәстүрімен танысуға
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ