Материалдар / Ашық сабақ .Қаратпа сөз .
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ .Қаратпа сөз .

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал 3 сыныпқа арналған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Қырқүйек 2024
122
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Оқу ұйымының атауы

« Ж. Жабаев атындағы №6 жалпы білім беретін орта мектеп » КММ

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлімі:

Жақсы мен жаманды айыра білемін

Педагогтің аты-жөні:

Озбекова Балауса

Күні:


Сыныбы: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қаратпа сөз

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

3.3.7.1 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату жəне тыныс белгілерін дұрыс қою;

3.2.4.1 өз бетінше мəтіннің тақырыбын жəне мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау;

Сабақтың мақсаты:

-Мәтіннің негізгі тақырыбын және негізгі ойын анықтайды;

-Қаратпа сөздерді ажыратып, тыныс белгілерін дұрыс қоя біледі.


Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылық ты ояту

14:20-14:23














14:23-14:25














14:25-14:27






























Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу

Мақсаты: Сабағымызға жағымды көңіл-күй қалыптастыру

Мұғалім:

-Бүгінгі күн тамаша!

-Мен керемет жанмын!

- Мен өте-өте керемет жанмын!

-Мен бәрімен доспын!

-Менің бүгінгі күнім өте керемет өтіп жатыр.

-Мен бақытты жанмын!

-Жарайсыңдар балалар, ендеше осындай көңіл-күймен бар ынтамызды сабаққа аударайық.



Топқа бөлу

«Қаңқыз» әдісі

Мақсаты: Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру


Шарты: Әр оқушы бір қаңқызды таңдап алып, сол қаңқызда жазылған бойынша топқа бөлініп отырады.

1-топ – Адам аттары

2-топ – Жан-жануарлар аттары

3- топ – Жер-су атаулары

4-топ – Туыстық атаулар



ҮТ

«Додокаэдр» тәсілі

Мақсаты: Оқушылардың өткен сабақта нені үйренгенін анықтау

Орындалу жолы: Интербелсенді тақта арқылы бингоны доптарын таңдап, сол допта берілген сұраққа жауап беру

  • Сипаттау мәтіні дегеніміз не?

  • Ащы тіл антонимі

  • Бір нәрсе жайында хабарлайтын мәтін қандай мәтін?

  • Пайымдау мәтінінің сұрақтары қандай?

  • Әңгімелеу мәтінін басқа мәтін түрлерінен қалай ажыратамыз?

  • Сипаттау мен пайымдау мәтінін қалай ажыратамыз?

  • Түр-түсі, ерекшелігі бойынша сипатталатын мәтін қалай аталады?

  • Сөйлеу не үшін қажет?

  • Дәлеледеу, түсіндіру бойынша жазылған мәтін қандай мәтін түріне жатады?

  • Сөйлеу неше түрге бөлінеді?

  • Ақбөкен қойға ұқсайды. Бірақ оның басы ұлкен. Тұмсығы жалпақтау. Қай мәтін түріне жатады?

  • Мен лашынды хайуанаттар бағында кездестірдім. Ол меннен қорыққан жоқ. Қандай мәтін?



Оқушылар іс-қимылмен көрсетеді.













Оқушылар бір қаңқызды таңдап алып, сол жерде жазылған топтар бойынша бөлініп отырады.








Оқушылар үйге берілген тапсырмасын қорғайды.


Дескриптор:

-өткен тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.
































«Машина» арқылы бағалау




Интербелсенді тақта.














Топтың аты, қаңқыз.











Интербелсенді тақта










Сабақтың басы

14:27-14:32



















14:32-14:37















Сабақтың ортасы













14:37-14:40








14:40-14:45



Сабақтың басы


Жаңа тақырыпты ашу

Оқылым, тыңдалым


Белсенді әдіс

Миға шабуыл «Жақсы мен жаман» тәсілі

Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген ынтасын арттыра отырып, жаңа тақырыпты ашу

Мұғалім:

-Бүгінгі сабағымыздың бөлім тақырыбы «Жақсы мен жаманды айыра білемін». Соған байланысты жаңа тақырыпты ашатын боламыз.

Орындалуы: берілген суреттерден жақсы қасиеттерді тере отырып, сол суреттегі сандарды өсу ретімен орналастырсақ, бүгінгі сабақтың тақырыбы шығады.


«Суретті әңгімеле» тәсілі

Орындалуы: Сурет бойынша әңгіме құрастыру.


-Бүгін біз сіздермен бірге дүкенге барып, сауда жасаймыз.


Сурет бойынша құралған әңгімені тыңдаңдар.

Айжан мен Айман дүкенге кірді. Айжан дүкеншіге:

-Кешіріңіз! Нан алайын деп едім,-деді.

Осы кезде қасындағы Айжан:

-Апай! Нан беріңізші, - деп саңқ ете қалды.

Бұл дауысқа жалт қараған дүкенші:

-Жарайды, балалар. Нанды ала қойыңдар-деді.


Сұрақ:

-Қыздардың қайсысы дүкеншінің назарын өзіне аудара алды? Неге?


-Жарайсыңдар, балалар! Мұндағы «Апай!» сөзі қаратпа сөз. Ендеше, қаратпа сөз дегеніміз не екенін білу үшін тақтаға назар аударамыз.

(видеоролик)


1-жаттығу

«Планшет» тәсілі


Шарты: Кестедегі сөйлемдерді салыстыр.

-Қаратпа сөздердің астын сыз.

-1 қаратпа сөзі бар сөйлемді көшіріп жаз.


Топтық жұмыс


Белсенді оқыту әдісі

«Google» тәсілі

Мақсаты: өз ойларына талдау жасайды, ойын ашық білдіруге дағдыланады.


2-жаттығу


Шарты: Әр топ Google-дан келген тапсырмаларды орындап, дәптерге көркем, қатесіз жазу керек.


1-топ: Мәтінді мазмұнда. Мәтінге ат қой? (Ағаш)

2-топ: Мәтіндегі негізгі ойды білдіретін сөйлемді тауып оқы. Өз ойыңды білдір.

3-топ: Мәтін мазмұны бойынша жоспар құр.

4топ: Қарамен жазылған сөздердің қандай сөз екенін тап.







Дескриптор:

-Жаңа тақырыпты аша алады;

-Жақсы мен жаманды ажырата біледі.










Дескриптор:

-Сурет бойынша әңгіме құрастыра алады;

-Қаратпа сөзді табады.






















Дескриптор:

-Қаратпа сөзді таба біледі;

-Көркем жазады.





Дескриптор:

-мәтінге ат қоя біледі;

-Мәтіндегі негізгі ойды анықтай алады;

-Қаратпа сөздерді тыныс белгісі арқылы таба біледі.








«Машина» арқылы бағалау















«Машина» арқылы бағалау

























«Машина» арқылы бағалау






«Машина» арқылы бағалау







Интербелсенді тақта, слайд















Интербелсенді тақта, слайд.

























Планшет, фломастер, дәптер.






«Google» карточка

сы








Сергіту сәті

14:45-14:47








14:47-14:53

«Күзгі жаңбыр»

Мақсаты: Оқушылардың көңіл-күйін қалыптастыру, дыбысты есту мүшелерін дамыту.

Мұғалім:

-Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?

-Ендеше, осы күз мезгіліне байланысты «Күзгі жаңбыр» деген сергіту сәтін жасаймыз.


3-жаттығу

Дәптермен жұмыс


Шарты: Мәтінді тиісті дауыс ырғағымен оқы. Мәтінді көшіріп жаз, қаратпа сөздердің астын сыз.



Оқушылар іс-қимыл арқылы көрсетеді.








Дескриптор:

-Көркем жазады;

-Қаратпа сөздерді тыныс белгісі арқылы табады;












«Машина» арқылы бағалау




Интербелсенді тақта, слайд.








Касета, карточка лар,




Сабақтың соңы

14:53-15:00




















15:00-15:03

Қорытындылау

Белсенді әдіс-тәсіл

«Суши» тәсілі

Мақсаты: Оқушылардың сабақта нені үйренгенін анықтап, білімдерін одан әрі толықтыру.

1-топ: Сөйлем басында кездесетін қаратпа сөзі бар сөйлемдерді табу керек.

2-топ: Сөйлем ортасында кездескен қаратпа сөзі бар сөйлемді іздеу керек.

3-топ: Сөйлем соңында кездескен қаратпа сөзі бар сөйлемді табу керек.

4-топ: Топ атауларына байланысты кездесетін қаратпа сөздерді табу керек.

  • Жарайсыңдар, балалар! Біз сабақты жақсы түсініп алған екенбіз. Енді қай оқушы қанша балл алғанын есептеп, бағаланайық.



Үйге тапсырма

4-жаттығу

Орындалу жолы: Орны ауысқан ашықхат бөліктерін қалпына келтір.

Дескриптор:

-1-ші топ сөйлем басында кедесетін қаратпа сөздерді тауып оқиды;

-2-ші топ сөйлем ортасында келген қаратпа сөздерді таба біледі;

-3-ші топ сөйлем соңында кездескен қаратпа сөздерді таба алады;

-4-ші топ, топ атауларына байланысты сөйлемдерді таба алады.


«Машина» бағалауы арқылы

Суши суреттері.

Сабақтың соңы

15:03-15:05


Кері байланыс

«Білімге ұмтыл»


 Кері байланыс жасайды.


«Білімге ұмтыл» көк аспаны, оқушылар суреті.





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!