Материалдар / ашық сабақ "Қарлұқ, Оғыз мемлекеті"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ашық сабақ "Қарлұқ, Оғыз мемлекеті"

Материал туралы қысқаша түсінік
қазақстан тарихынан сабақ беретін мектеп мұғалімдеріне сабақ жоспары ретінде пайдалануға болады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Желтоқсан 2018
781
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҰМЖ тарауы:

VI – IX ғасырлардағы Қазақстан

Тексерілді:

Пәні

Қазақстан тарихы

Күні: 05.12.2018

Мұғалімнің аты-жөні:Абдиманапова Ж.Ы.

Сынып: 10 «Ә»

Қатысқандар -

Қатыспағандар -

Сабақтың тақырыбы

Қарлұқ ,Оғыз мемлекеті


Оқу мақсаттары

VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың құрылымдары мен жер аумақтарын анықтау

Сабақ мақсаты

Барлығы: Қарлұқтар мен Оғыздардың саяси тарихын біледі;

Көбісі:Қарлұқтар мен Оғыз мемлекетінің қоғамдық құрлысын сипаттайды;

Кейбірі:Қарлұқ, Оғыздартуралы деректерді анықтайды;

Ойлау деңгейі

Білу және түсіну

Бағалау критерийі

Қарлұқ,Оғыз мемлекетінің қоғамдық құрлымын ,саяси жағдайын сипаттайды

Қарлұқ,Оғыз мемлекетінің ескерткіштерін анықтайды

Тілдік мақсаттар

Тыңдалым,оқылым,жазылым,

Құндылықтарға баулу

Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы,қазақ әдебиеті

Алдыңғы білім

Қарлұқ, оғыз қағанаты туралы біледі

Сабақтың барысы

Жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Басталуы


2минут








5 минут



6 минут




10 минут










Сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру

Топтастыру:

«Түсті қағаз қиындылары»

4- топқа төрт Термин сөздер жазылған түсті қағаздар беріледі. Оқушылар берілген қағаздардағы жазулар арқылы топтарға бөлінеді.

1-топ: Жабғу

2-топ:Инал

3-топ:Атабек

4-топ:Сюбашы

Үй тапсырмасын сұрау;

«Жабық тест» арқылы аламын


Жаңа сабақ кезеңі:

«Миға шабуыл » Бейнебаян көрсетіледі және оқушыларға осы бейнебаяннан не көрдің?, не естідің?, не білдің? Деген сұрақтар қою арқылы тақырыпты ашамын


1-тапсырма;«Ойлан, жұптас, бөліс»әдісі бойынша 4 топ мәтінмен танысып оның ішінде 2- топ картамен жұмыс жасайды;

1 - топқа. Қарлұқ мемлекетінің құрылуы мен жер аумағын кескін картаға түсір
2-топқа; Оғыз мемлекетінің құрылуы мен жер аумағын кескін картаға түсір

3-топ;Қарлұқ мемлекетінің қоғамдық құрлысы мен саяси жағдайына сипаттама беріңіз

4-топ; Оғыз мемлекетінің қоғамдық құрлысы мен саяси жағдайына сипаттама беріңіз




Ортасы


8 минут













5 минут





Аяқталуы

3 минут



1 минут


2- тапсырма;

1-топ; Оқулықтағы мәтінде Атлах-талас шайқасында Қарлұқ тайпалары туралы қандай деректер келтірілген ?

2-топ; Мәтіннен Оғыздардың тайпалық құрамын сипаттап жазған ғалымдарды анықта

3-топ; Қарлұқ және оғыз тайпаларының ішкі-саяси жағдайын «Венн диаграммасына» түсір А-3 форматта

4-топ;«Ұлы даланың жеті қыры» мақаласына сүйене отырып Қағанаттар ескерткіштерін анықтау ( слайдта көрсетіледі)

1) Оғыздардан қандай естеліктер қалды? (Оғызнама дастаны)

2) Қарлұқтардан қазіргі кезде қандай қалалар қалды? (Тараз)


Бағалау– бағдаршам арқылы әр топ бір-бірін бағалайды


3- тапсырма;« Өзіңді тексер» әдісі арқылы слайдта берілген тапсырманың «ақиқат» немесе «жалғандығын» анықтайды(ауызша)


ҚБ Шапалақ



«ҚҚҚ»- Кері байланыс

Қызықты

Құнды

Қиын






Үйге тапсырмаКілт сөздерді кіріктіріп 50-60 сөзден тұратын эссе жазу

Сабақты қорыту




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы









Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




















































Тест сұрақтары Оқушының аты-жөні:_____________________________

  1. «Теле» сөзінің мағынасы.

А )Ұйғыр В) ҚарлұқС) ТүрікД) ОғызЕ) Қимақ

  1. «Түрік» этнонимі бірінші рет деректерде қашан кездесті

А) 542 ж. В) 545 ж.С) 546ж. Д )547ж.Е) 548ж.

  1. Түрік қағанатының екіге бөлінген уақыты.

А) 603ж.В) 604ж.С )605ж.Д) 606ж.Е) 607ж.

  1. Батыс Түрік қағанатында яғбу, шад, елтебер атағы кімдерге берілген

А) Қағанатты басқарушыға В) Қаған руынан шыққандарғаС) Қарапайым халыққа

Д) Салық жинаушыларға Е) Сот ісін басқарушыларға

  1. Түргеш қағанаты бөлінген аймақ саны

А )10 В) 20С) 30Д) 40Е )45

  1. Атлах шайқасынан кейін

А) Арабтар Жетісудан кетті В) Қытайлар Жетісуды басып алдыС )Қытайлар Жетісудан бір жолата кетті

Д) Арабтар Жетісуды басып алды Е ) Қытайлар жеңді

  1. 756 жылы Түргеш қағандығын құлатып , билікті өз қолына алған тайпа

А) Қимақ В) ҚарлұқС) ҚараханД) ҚыпшақЕ) Оғыз

  1. Түргеш мемлекетінің негізін қалаған қаған

А) Сұлу В) ҚұтшарС) КүлишорД )жыпырЕ) Үшелік

  1. Сұлық қаған қайтыс болған жыл

А) 744ж. В) 737ж.С) 739ж.Д )740ж.Е) 741ж.

  1. Түргештер шаңырақ көтерген жыл

А) ҮІІ ғас.соңы В )ҮІ ғас. СоңыС) Ү ғас.Д) ҮІІ ғас басыЕ) ҮІІІ ғас соңы













Тест сұрақтары Оқушының аты-жөні:_____________________________

1. «Теле» сөзінің мағынасы.

А )Ұйғыр В) Қарлұқ С) Түрік Д) Оғыз Е) Қимақ

2. «Түрік» этнонимі бірінші рет деректерде қашан кездесті

А) 542 ж. В) 545 ж. С) 546ж. Д )547ж. Е) 548ж.

3. Түрік қағанатының екіге бөлінген уақыты.

А) 603ж. В) 604ж. С )605ж. Д) 606ж. Е) 607ж.

4. Батыс Түрік қағанатында яғбу, шад, елтебер атағы кімдерге берілген

А) Қағанатты басқарушыға В) Қаған руынан шыққандарға С) Қарапайым халыққа

Д) Салық жинаушыларға Е) Сот ісін басқарушыларға

5. Түргеш қағанаты бөлінген аймақ саны

А )10 В) 20 С) 30 Д) 40 Е )45

6. Атлах шайқасынан кейін

А) Арабтар Жетісудан кетті В) Қытайлар Жетісуды басып алды С )Қытайлар Жетісудан бір жолата кетті

Д) Арабтар Жетісуды басып алды Е ) Қытайлар жеңді

7. 756 жылы Түргеш қағандығын құлатып , билікті өз қолына алған тайпа

А) Қимақ В) Қарлұқ С) Қарахан Д) Қыпшақ Е) Оғыз

8. Түргеш мемлекетінің негізін қалаған қаған

А) Сұлу В) Құтшар С) Күлишор Д )жыпыр Е) Үшелік

9. Сұлық қаған қайтыс болған жыл

А) 744ж. В) 737ж. С) 739ж. Д )740ж. Е) 741ж.

10. Түргештер шаңырақ көтерген жыл

А) ҮІІ ғас.соңы В )ҮІ ғас. Соңы С) Ү ғас. Д) ҮІІ ғас басы Е) ҮІІІ ғас соңы













Жауаптары :



  1. С, 2. А, 3. А, 4. В, 5. В, 6. С, 7. В, 8. Е, 9. В, 10. А





















































































































Махмұд Қашқари



Әл-Масуди



Ибн әл- Асир



Құрбанғали Халид



Аль-Марвази



Әл-Идриси



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!