Сабақ: Әдебиеттік
оқу
Сабақтың
тақырыбы:
Ж.Әлмашев Қауын мен
Қарбыз
|
Мектеп: «№1Жаңа Бұқтырма орта
мектебі»КММ
Сынып:4
|
Күні:
|
Мұғалімнің
есімі: Жаңылханова
Н.Т
|
Сынып:
4
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
-
|
Сабақ негізделген
оқу
мақсаттары
|
Оқушыларға ертегінің мазмұнын
меңгерту. Ертегі мазмұнымен таныстыра отырып негізгі ойды, идеяны
ұғындыру. Өз ойларын, пікірлерін еркін айтуға машықтандыру.
Оқушыларды достыққа, бірлікке, туған елін сүюге
тәрбиелеу.Ертегідегі кездесетін оралымды сөз мағынасын ұғындыру
арқылы ойлау қабілеттерін, байқағыштығын
жетілдіру
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады: Мәтіннің мазмұнын айта алады, сұрақтар
қояды.
|
Оқушылардың басым бөлігі
орындай алады: Шығарманы талдайды, сұрақтарға
жауап береді.
|
Кейбір оқушылар орындай
алады: бес жолды өлең жазу арқылы
шығармашылыққа дағдыланады. Достық туралы
әңгімелейді.
|
Табыс
критерийлері:
|
Ертегідегі
кейіпкерлерге сипаттама
береді.
Мәтіннің мазмұны
бойынша түсінгенін айтады.
Талдау
жасайды.Салыстырады
Мәтінді бөліктерге
бөліп, ат қояды
бес жолды өлең жазу
арқылы шығармашылыққа
дағдыланады
|
Күтілетін
нәтижелер:
|
Қауын мен
қарбызды салыстырады.
|
Тілдік
мақсат
|
Пәнге негізгі сөздер мен
тіркестер:.түйнек, түз тағылары,
пәлек
|
Сыныптағы диалог құруға\
жазылымға арналған пайдалы тілдік
бірліктер: оқыту барысында диологты
атқару арқылы сөйлеу мәнерін жетілдіреді. Бір-бірін тыңдап, ой
бөлісе алады
|
Талқылауға арналған
тармақтар: талдау
жасау
|
Сіз ... неліктен екенін
айта аласыз
ба?
|
Әдіс-тәсілдер: «Миға
шабуыл», "Кубизм" әдісі,
«Бес жолды өлең»әдісі, «БББ»
кестесі
|
Алдыңғы оқу
(Бірнеше
сөйлеммен:
оқушылардың
осы тақырып
туралы
білгендерін еске
түсіріп
жинақтау)
|
Халық ауыз әдебиеті дегеніміз
не?
Халық арасында ауызша шығарылып, ұрпақтан ұрпаққа жеткен шығармалар
халық ауыз әдебиеті деп аталады.
Ертегі, аңыз, батырлар жыры, бесік жыры, жаңылтпаш, айтыс
Соның ішінде біз бүгін ертегімен танысамыз.
Кейбір ертегінің шығарушы авторы белгілі болғандықтан, оны әдеби
ертегі деп атайды.
|
Жоспар:
ДТ балаларға арналған
тапсырмалар,барлық оқушыларды қамту кумуллятивтік және зерттеушілік
әңгімеге түрткі болу мақсатында топтық жұмысты пайдалану, СТО
үйрету, АКТ - ны пайдалану
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Мұғалім
әрекеті
|
Оқушы
әрекеті
|
Топтарға
бөлу
Үй
тапсырмасы
Басы
/білу,/
|
«Көкөністер» арқылы 3 топқа
бөлу.
«Топтастыру»
|
Көкөністер аттары ақылы топқа
бөлу
|
Оқушылар үш топқа
бөлінеді
Оқушылар топқа бөлініп, өз
топбасшыларын
сайлайды.
|
Үш топқа тапсырмалар беріп
өткен сабақты еске
түсіру
АУКЦИОН ойыны фишка ұту
1. Мысал дегеніміз не?
2. Халық ауыз әдебиеті дегеніміз не?
3. Айтыс дегеніміз не?
4. Ертегі дегеніміз не?
5. Әсірелеу дегеніміз не?
6. Шешендік сөздер дегеніміз не?
|
|
Топтағы оқушылар ақылдасып
жауап береді
Ойын шарты бойынша
тапсырмаларды
орындайды
|
Қ
Жармағамбетовтың
Ормандағы оқиға ертегісін
сахналау
|
Бақылау,бағалау
|
Ертегіні
сахналайды
Өз құрбыларын
бағалайды
|
Ертегіні қорытындылап, үй
тапсырмасын бағалау
|
Халық ауыз әдебиетінің бір
түрі ертегілер болғандық тан біз әдеби ертегілерді
жалғастырамыз
Әдеби ертегінің авторы жайлы
таныстыру
Жолтай Әлмашұлы жайлы қысқаша
түсінік
|
Топтар ертегіні іштей
оқиды.
|
|
Рөлге бөліп
оқиды
|
Ортасы /түсіну,
қолдану, талдау, жинақтау
/
|
"Ойлан, жұптас, талқыла"
әдісі арқылы бір біріне
түсіндіру
«Кубизм»
1. Ертегіні кім жазған? Ж. Әлмашев
2. Ертегіде неше кейіпкер бар? Қауын, қарбыз, ата, бала, автор.
3. Қауын кіммен кездесті? Баламен, атамен.
4. Не үшін кездесті? Ен далада өлмеу үшін.
5. Қауынның шыққан мекені? Египет.
6. Достық туралы мақал мәтел айт
|
Топтар бөлімге бөліп оқу
арқылы әңгіменің ішкі мазмұнымен
танысу.
Жоспар
құру. «Синквейн»
әдісі
Ой
толғаныс 1. Не? Қарбыз Қауын
2. Қандай? Тәтті, дәмді Пайдалы, шырынды
3. Не істейді? Өседі, өнеді, шіриді Көбейеді, піседі
4. Сөйлем Біз бақшада қарбыз жинадық Қауын шөлді басады
5. Синоним Көкөніс
|
Жеке оқиды, жұппен талқылайды,
топпен талдайды, топтар жұмысын
қорғайды
Сұрақтарға жауап береді, бес
жолды өлең жазады
|
Аяқталуы
/Бағалау/
Кері
байланыс
|
«Бағдаршам арқылы»
бағалау
Үйге
тапсырмасы
Кері
байланыс
«БББ» кестесін
оқиды
|
Бүгінгі сабаққа баға
беріңдер
Не ұнады? Несімен
ұнады?
«Бағдаршам арқылы» бағалауды
түсіндіреді.
Мәтін мазмұнын оқып келу.
(Бәріне)
.(Мүмкіндіктеріне
қарай)
Кері байланыс
алу
|
Түстер арқылы көрсетеді,
пікірін ауызша
жеткізеді
Күнделіктеріне жазып
алады.
Таратылғын қима қағаздарға
кері байланыс жазады
Екі ұнаған әдісін, бір тілек
жазады
|
Саралау – Сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
қалай
күрделендіруді
жоспарлайсыз?
|
Сұрақтар арқылы
жетелеу.
С- Мәтін мазмұнын
айтады.
В- Мәтін бойынша сұрақтар
құрастырады.
А- ерте гі ойлап
жазады
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
1. «Бағдаршам» өзін –өзі
бағалау
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері Құндылықтардағы
байланыс
Дүниетану
|
|
|
|
|
Рефлексия 1.
Сабақтың оқу мақсаттары қолжетімді болды
ма?
2. Бүгін оқушылар
не үйренді?
3. Оқыту ортасы
қандай болды?
4.Менің бөліп
оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты
ма?
5. Мен өз
уақытымды тиімді пайдалана алдым
ба?
6.Мен жоспарыма қандай
өзгерістер енгіздім және
неліктен?
|
Оқу мақсаттары
орындалды.
Оқушылар бүгінгі сабақта
ертегіге байланысты талдау
жасады,
салыстырды,мәтінді
бөліктерге бөліп, ат қойды.
Ортаңғы бөлігі әртүрлі
әдістерді қолдану арқыл өз нәтижесіне
жетті.
Оқыту мақсаты бойынша барлығы
жүзеге асты
Сабақтың басы, ортасы және
соңында жоспар бойынша уақытымды тиімді
пайдаландым
Жоспар бойынша барлығы
орындалды
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе
табысты болды?
Жаңа әдістер «Ойлан,
жұптас, талқыла», «Кубизм», «Синквейн» әдістерін қолдану тиімді
болды
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1. Оқушылар өз
беттерімен оқып, мазмұндай
алуы
2. Жаңа
әдіс-тәсілдер, бағалау
түрлері
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы және менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін нені білдім? Деңгейлік тапсырмалар
беру
|