Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ. Қазақ хандығы: мемлекеттің саяси институттары. 10 сынып.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
№5 мектеп-лицей
Тақырыбы: Қазақ хандығы: мемлекеттің саяси институттары
Өткізген: Тажибаева С.М
Сыныбы: 10 В
2021-2022 оқу жылы
Бөлім: Қазақ хандығы - Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет |
Күні:10.02.2022 |
10 сынып |
||||
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Мектеп:№5 мектеп-лицей |
Мұғалімнің аты-жөні: Тажибаева С.М |
||||
Сабақ тақырыбы |
Қазақ хандығы: мемлекеттің саяси институттары Зерттеу сұрағы: Қазақ хандары қазақ жерлерін біріктіру мақсатында қандай саясат ұстанды? |
|||||
Оқу мақсаты |
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру; 10.3.3.2 Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдау; 10.3.3.3 Қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау |
|||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Хандардың қазақ хандығын нығайтудағы рөлін сипаттайды. Басым көпшілігі орындай алады: Қазақ хандарының сыртқы саясаттағы ұстанған бағыттарын анықтайды. Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
|
|||||
Пәнге тән лексикамен терминология |
Сабақта қолданылатын терминдер
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
Отан тарихын ардақтау, патриотизм, рухани тәрбиелеу, отансүйгіш, намысшыл сезімін тәрбиелеу, шындыққа ұмтылу, талапты қалыптастыру. |
|||||
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер |
|||||
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ әдебиеті, құқық негіздері |
|||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет ресурстарынан қажетті ақпаратты ала білу, арнайы сайттармен қолдана алу |
|||||
Бастапқы білім |
Ақ Орда хандығы, Алтын Орда, Монғол империясыӘбілқайыр хандығы Қазақ хандығы құрылуының негізгі алғышарттарын біледі, Керей мен Жәнібектің Қазақ хандығы тарихындағы рөлі мен орнын анықтай алады, |
|||||
Сабақбарысы |
||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут |
Сәлемдесу, Оқушыларды түгендеу.Оқушылардың көңіл-күйлерін сұрау, жағымды ахуал қалыптастыру «Амансыңба досым?» тренингі Бүгінгі сабақ тақырыбы немен байланысты болуы туралы пікірлерін білу. |
|
||||
Сабақтың басы 3 минут
3минут
2 минут |
Үй тапсырмасын сұрау: «Ұлы дала тарихына саяхат»
Тақтадан берілген сұрақтарға жауап береді «Байланысқан сұрақтар » 1.Қазақтың халық болып қалыптасу үрдісін 150-200 жылға кешеуілдетті? 2. Моңғол шапқыншылығы қай ғасырда болды? 3. ХІІІ ғасырға дейін бостандық сүйгіш “ еркін адамдар” деген мағынада қолданылып келген сөз? 4. Қазақ атауының орнына кейбір шежірелерде қолданылған атау? 5. Алаш сөзін жиі кездестіретін аңыз қалай аталады? 6. Алаша хан аңызындағы Қотанбайдың үш ұлы Алашаны хан көтеріп, өздеріне алған енші ? 7. Үш жүзден құралған хандық қалай аталады? Дескриптор:
Қалыптастыру бағалау: «Қол шапалақтау» «Байланысқан сұрақтар »әдісін алған себебім, бұл әдісте оқушылар өткен тақырыпты қайтадан еске түсіре отырып,бүгінгі сабақ тақырыбын ашады. Бұл сабақтастықты дамытуға үлкен көмек деп түсінемін Бастапқы білімді естеріңізге түсіріңіздер және төмендегі сұрақтарға жауап беріңіздер Сұрақ қою арқылы
тақтаға көрнекіліктерді ілу және топ аттарын
белгілеу Қазақ хандығының қалыптасуы қай мемлекеттердегі тарихи оқиғаларға байланысты болды? Жәнібек ханның баласы? Қазақ хандығында ұзақ билікте отырған хан? Хақназардың кегін қайтарған Шығай ханның баласы? Бұқар хандығымен күрес жүргізген хан? |
1 қосымша Слайд
Презентация № 5
Суреттер |
||||
Сабақтың ортасы
7 минут
5 минут
3минут
6минут
6минут |
Сыныптағы топ аттарын белгілеу 1 топ Қасым хан 2 топ Хақназар хан 3 топ Тәуекел хан 4 топ Есім хан
«Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі Дескриптор 1. Хандар хронологиясын жасайды 2.Қазақ хандарының ішкі саясатының ерекшеліктерін түсінеді. 3.Қазақ хандарының сыртқы саясатының басты бағыттарын біледі. 4. Хандардың негізгі мақсатын анықтайды 5.Хандардың қазақ тарихындағы роліне баға беріп, ой түйін жасайды
Қалыптастырушы бағалау: Қай топтың түсіндірмесі ұнады? Неліктен? М.кері байланыс Топтық жұмыс: learningapps.org сайты «Ұшқыр жауап » Дескриптор: Оқиғаның қай тұлғаға сәйкестігін анықтайды ҚБ. Алақан арқылы бағалау
Картамен жұмыс
2. Сығанақ қай елдердің астанасы? 3. Ұлы дала Жеті қырларының бірімен аталатын Моғолстанның орталығы 4.Керей мен Жәнібек қайда көшті? 5.Ұлы дала жеті қырына жататын Ұлы Жібек Жолы бойында орналасқан Оғыз мемлекетінің астанасы? 6. Әбілқайыр хан Сырдария бойындағы қандай қалаларды басып алады?
Дескриптор: 1.Сұраққа жауап береді
Жұптық жұмыс: «Сіз кімсіз?» Дескриптор: білімдерін пайдалана отырып, тұлғалар туралы тың деректер, болжамдарын ұсынады. Оқушылар сол тұлға кім екенін айтады
Қалыптастырушы бағалау Қай жұптың түсіндірмесі ұнады? Жеке жұмыс: zipgrade Тест жұмысы Тест
сұрақтары 1.ХҮІ ғ. Қазақ
хандығында ең ұзақ уақыт билікте отырған хан: А)Бұйдаш в) Қасым С)
Бұрындық д) Хақназар е) Шығай 2. Керей мен Жәнібек хандардың қазақ
тарихындағы орны: А) Қазақ хандығының негізін салушы в) қазақ жерін
ойраттардан қорғаушы с) Алғашқы қазақ заңдар жинағын жасаушы д)
өзбек хандығын күйретті е) Ақ Орданың негізін салушы
3. Баба сұлтанның астыртын жіберген адамдары
Хақназар ханды, оның туыстарын өлтірген
жыл: |
Постер
Қима қағаздар
Карта, қима қағаздар
тапсырмалар
Қалыптастырушы бағалау парағы |
||||
Сабақтың соңы 3 минут
Үйге тапсырма: |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: « Мұғалімге жедел хат» - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет
«Тарихи тұлғаға хат жазу». Тақырыпқа сай оқушылар бір тарихи кейіпкерді таңдап, оған хат жазады. Хаттың мазмұны әр түрлі болуы мүмкін. Ханға арналған сұрақтар, алғыс білдіру, кеңес беру, бүгінгі өмірді сипаттау. |
|
||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||
Оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу, топқа бөлу |
Топта жұмыс жасағаны мен пікір таласта өз ойын тұжырымдағаны бағаланады |
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын ескеріліп отырылады |
Қалыптастырушы бағалау: « раушан гүлі»
Раушан таяғы – ұнады
Раушан гүлі жапырағы – қиындықтар кездесті
Раушан гүлі басы- сынып пен мұғалім көмегіне жүгіндім
« Картаны жандандыру» әдісі