Материалдар / Ашық сабақ Қазақ тілі 2 сынып Сын есім
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Қазақ тілі 2 сынып Сын есім

Материал туралы қысқаша түсінік
Тыңдалған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу,мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Қазан 2021
522
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Қазақ тілі

Мектеп: «Мортық орта мектебі» КММ

Күні

Мұғалімнің аты-жөні: Шәріп Фаризат Ислямбекқызы

Сынып: 2

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Саяхатқа шығамын. Сан есім

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

2.​1.​1.​1 Тыңдалған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу,мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру

2.​4.​2.​3 Сөз таптары зат есім/сын есім/сан есім/етістікті анықтау

2.3.7.1 Сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін(нүкте,сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану

2.3.1.1 Мұғалімнің көмегімен жеке сурет/сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттау/әңгімелеу мәтіндерін құрап жазу

Сабақ мақсаты

  • S Сөз таптары зат есім/сын есім/сан есім/етістікті біледі

  • M Мәтінді түсініп оқиды, негізгі ойын анықтайды, сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін қойып, маңызын түсінеді

  • A Сюжетті суреттер арқылы шағын әңгіме құрастыруда сан есімдерді қолданады

  • R Сан есімге байланысты мақалдар құрастырып, мағынасын ажыратады

  • T Сан есімге өздігінен мысалдар келтіреді.


Бағалау критерийлері


Мәтінді түсініп оқып сұрақтарға жауап берді. Сан есімді тауып, басқа сөз таптарынан ажырата алады. Сұраулы, лепті сөйлемдерді тауып, сәйкес тыныс белгілерін қойып, сөйлемдер құрастыра алады. Сюжетті суреттің көмегімен мәтін құрастырады. Сан есімдерді пайдаланып, мақал-мәтелдер құрайды. Сан есімдерді басқа сөз таптарынан ажыратып, мысалдар келтіреді.

Жетістік критерийлері

Мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.

Сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін(нүкте,сұрақ белгісі, леп белгісі) қолданады.

Мұғалімнің көмегімен жеке сурет/сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттау/әңгімелеу/пайымдау мәтіндерін құрап жазады.

Құндылықтарды дарыту

Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, сұрақтарға дұрыс жауап беруге тәрбиелеу, суреттерді қолдану арқылы тілдік қорларын дамыту.

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану (Туризм сөзіне анықтама беру),математика(Сөйлем ішіндегі сандардың қолданысы)

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта,кітап.жұмыс дәптері,үлестірме парағы арқылы танымдық қабілеттері қалыптасады.




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


Қызығушылықты ояту

«Ойыншықты қағып ал,жауабын тез тауып ал!» ойыны



б

е

с




т

о

қ

т

а

р




м

ә

н

ш

ү

к



м

е

к

т

е

п




е

т

і

с

т

і

к


к

і

р

п

і

к

ө

к

т

е

м





1.Оң қолда неше саусақ?

2.Тұңғыш қазақ ғарышкері

3.Қазақтың атақты пулеметші қызы

4.Білім ордасы

5.Іс қимылды білдіретін сөз табы?

6.Тікенекті аң

7.Жыл мезгілі


  • Берілген сөзжұмбақтан қандай сөз шықты?

  • Ендеше, бүгінгі тақырыбымыз «Сан есім» деп аталады.

  • Сабағымызды бастамас бұрын, топтарға бөлініп алайық.

«Тойбастар» әдісі арқылы топқа бөлу.

Оқушылар кезек-кезек келіп, қоржыннан кәмпиттер алып, түстеріне байланысты топтарға бөлінеді.






Интербелсенді тақта





















Сабақтың ортасы

30 мин

  • Ең алдымен сабағымызды бастамас бұрын, тақтаға назар аударайық.

  • Көрген бейнежазба не туралы?

  • Сан есім дегеніміз не?

  • Сан есім қандай сұрақтарға жауап береді?

1-тапсырма. Жеке жұмыс. Мәтінді түсініп оқу. «Ширинг» әдісі арқылы мәтін бойынша сұрақтар қою.

-Туризм дегенді қалай түсінесің?

-Саяхатшылар саяхатта жүргенде не істейді?

-Саяхатшыларды неліктен табиғаттың жанашыры дейді?

-Өзің саяхаттауды ұнатасың ба?

Мәтіннен неше?қанша? сұрақтарына жауап беретін сөздерді тап.

ҚБ. «Тақырыптық теннис»

Тақырыпқа сай бір сөзден айтып, әр топ сол сөздің мағынасын ашып отырады.


2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Суреттер сөйлейді» әдісі. Әр топқа сюжетті суреттер беріледі.

1 топ. Қанша?неше? сұрақтарына жауап беретін сөздерді пайдалана отырып , жай сөйлемдерді құрастырып сипаттау мәтінін жазады.

Дескриптор:

-сан есімдерді қолданады

-Жай сөйлемдер құрастырады

-сипаттау мәтін жазады


2топ. Қанша?неше? сұрақтарна жауап беретін сөздерді пайдалана отырып,жоспар құрастырып, әңгімелеу мәтінін жазады.




Дескриптор:

-сан есімдерді қолданады

-жоспар құрастырады

-әңгімелеу мәтінін жазады

3топ. Қанша?неше? сұрақтарна жауап беретін сөздерді пайдалана отырып,көркем сөздерді қолданып, пайымдау мәтінін жазады.



Дескриптор:

-сан есімдерді пайдаланады

-көркем сөздерді қолданады

-пайымдау мәтінін жазады


ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек»

Екі-оқушылар өздеріне ұнаған екі затты жазады

Бір- келесі жолға бір ұсыныс.


3-тапсырма. Топтық жұмыс «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі. Берілген сандарға байланысты мақал-мәтелдер құрастырады. Сан есімдерді ажыратады.

1 топ.

2 топ.


Дескриптор:

-сандармен мақал-мәтел құрастырады

-сан есімдерді ажыратады


ҚБ. «Сэндвич» әдісі.

Маған ұнады... себебі...Енді/келесі жолы...


Сергіту сәті

Көңіл күйді көтеруге арналған сергіту сәті.


4-тапсырма. Жеке жұмыс. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі.

Оқушылар тыныс белгілерін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады.


Саяхат адамды жақсы әдетке баулиды ол қиындықтарды жеңуге үйретеді саяхатқа шыққанда қандай заттар қажет тамаша ертен он күндік саяхатқа шығамыз


  • Сан есімнің астын сызыңдар.

Дескриптор:

-сөйлемдерді көшіріп жазады

-тыныс белгілерін қояды

-Сан есімнің астын сызады


ҚБ. «Парталас көршіне бір сөз таңда» әдісі.

* Сен жарайсың...

*Сабақтағы сенің жұмысына мен қанағаттанамын...

*Сенің мүмкіндігін одан да зор...



5-тапсырма.Топтық жұмыс. «Кім жылдам?» әдісі

Алмаға кеп күнара

Қонушы еді бір ара

Бүгін тоғыз туысын

Ертіп келді бұл ара

Сонда бүгін алмаға

Келіп қонды неше ара?

Жауабы:10ара

А.Сан есімді теріп жазу

В.Сан есімді табу ,қай сөзбен байланысып тұрғаның анықтау

С.Сан есімді табу, қай сөзбен байланысып тұрғаның анықтау,дара немесе күрделі екенін ажырату

Дескриптор:

-Сан есімді табады

-қай сөзбен байланысып тұрғаның анықтайды

-дара,күрделі сан есімді ажыратады

ҚБ. «Бас бармақ » әдісі.

Тамаша! Барлығы түсінікті

Жаман емес ,айтуы орташа

Нашар,тақырыпты айта алмады

https://youtu.be/uXmOpTMD0Ug







104бет 21 тапсырма














Сюжетті суреттер






































Сандар жазылған қима-қағаздар








https://youtu.be/fCIku0rmtx0




















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!