Сабақтың тақырыбы
|
Қазақстандағы экологиялық
проблемалар
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушылар бойында Қазақстандағы экологиялық
проблемалар тақырыбында білім, білік дағдыларын дамыту
|
Енгізілген модульдер
|
Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқуда
ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, оқыту мен
оқудағы жаңа тәсілдер
|
Күтілетін нәтижелер
|
Қазақстандағы экологиялық проблемалар
тақырыбындағы білімді меңгереді, «Болжамға алу стратегиясы» арқылы
білім, білік қабілеттері артады
|
Оқытуда қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
Дөңгелек үстел, болжамға алу стратегиясы, сергіту
сәті, топтық жұмыс, «Графити» әдісі, кері байланыс: екі жұлдыз, бір
тілек
|
Сабақ-тың барысы
|
Уақы-ты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іc-әрекеті
|
Ресурстар, көрнекі
құралдар
|
І. Кіріспе
Топқа бөлу
|
2 минут
2 минут
|
Психологиялық дайындық:
көздерін жұмғызып, сабақта отырғандарын сезіндіру, жақсы нәрсе
ойлау
Оқушыларға Балқаш, Арал, Демография, Экология
атты жазулары бар жасырын қағаздарды алуды ұсыну, сәйкес келген
жазулар негізінде 4 топқа бөлінуді айту
|
Бүгінгі күннің жағымды
сәттерін еске түсіреді
Қолдарындағы бірдей жазулар бойынша 4 топқа
бөлінеді
|
Глоссарий
Түрлі-түсті қағаздар
|
Үй тапсыр-масын
сұрау
|
7 минут
|
Болжамға алу стратегиясы:
болған оқиғаның басын жазып, оны ары қарай жалғастыруды сұрау
(термин сөздер және әдеби тұлғалар» тақырыбы негізінде)
-
Қазақстан Ғылым академиясының алғашқы президенті
.....
-
1950 жылға қарай республикада жалпы білім беретін
......
-
1951 жылы «бірқатар жат ұғымдарды баяндайтын
......» бұйрық берілді.
-
Интеллигенция өкілдерінің кейбіреулері ғана
ақталды. Олар:
-
1947 жылы М.Әуезов өзінің «Абай»
роман-
-
Ә.Нұрпейісовтың «Қан мен тер» трилогиясына
....
|
Болып өткен оқиғалардың
жалғасын А 3 парағына толықтырып орындайды
- 9088 мектептер жұмыс
істеп, оларда 1 млн 439 мың оқушы білім алды
- қазақ әдебиеті
оқулықтарының барлық басылымдарын алып тастауға
- І.Жансүгіров, С.Сейфуллин,
Б.Майлин, Т.Жүргенов, Ж.Аймауытов, С.Асфендияров
- эпопеясының екінші кітабын
аяқтады
- 1974 жылы Мемлекеттік сыйлық берілді
|
А 3 парағы
|
Сергіту сәті
|
2 минут
|
Би терапиясы: "Біз
билейміз" тақырыбындағы мультфильмдік бейнероликті интерактивті
тақтада қойылым ретінде
ұйымдастыру
|
Іс - қимылдарды
орындайды
|
Интербелсенді тақта
|
ІІ. Жаңа сабаққа кіріспе
|
5 минут
|
«Дөңгелек үстел» әдісін
пайдалана отырып «Апатты жерлер» сөзі туралы ойларын А 4 парағына
жаздыру
Апатты жерлер деп қирайын деп тұрған үйлер
немесе экологияға, құлдырауға ұшыраған жерлер, дамуы мен болашағы
жоқ аймақтарды айтады
|
А 4 парағына «Апатты жерлер»
сөзі туралы не ойлайтындарын жазады
Қазақстан аумағында апатты аймақтарға Арал
теңізі аймағы, Балқаш көлі, Семей сынақ алаңы, Капустин Яр сынақ
алаңы және т.б. жерлер жататындығын жазады
|
А 4 парағы
|
|
17
|
Топтағы оқушыларға
«Қазақстандағы экологиялық проблемалар» тақырыбы ішінен
тақырыпшаларды бөліп бере отырып, постерде жұмыс жасауын түсіндіру.
Жеңіл және күрделі тапсырмалар бойынша жұмыс жасауды
тапсыру
1 топ: Балқаш тобы.
Балқаштың жай-күйі туралы
жазып, география пәнімен байланыстырады
2 топ: Арал тобы.
Арал апаты атты тақырыпша
негізінде жұмыс жасайды
3 топ: Демография
тобы.
Демографиялық үдерістер тақырыпшасы негізінде жұмыс
жасауды
4 топ: Экология тобы. Экологиялық проблемалардың асқынуы атты
тақырыпша негізінде жұмыс жасайды.
|
«Қазақстандағы экологиялық
проблемалар» тақырыбы ішінен тақырыпшаларды бөліп ала отырып,
түсінгендерін флипчартқа жазады және оны қорғайды. Жас
ерекшеліктеріне қарай жұмыстар атқарады
-Балқаш алабын тиімсіз
игеруден 1970-1985 жылдары көлге құятын өзендер суының көлемі
азайды
- Соңғы 40 жылда суармалы
жер көлемінің ұлғаюы, суды қажет ететін кәсіпорындардың
көбеюі,жасанды су қоймаларының салынуы Арал апатын
қалыптастырды
- Ұлт-азаттық қозғалыс,
азамат соғысы, Екінші дүниежүзілік соғыс қазақ халқының азаюына
әкеліп соқты
- Семей, Капустин Яр, Сарышаған
полигондарындағы сынақтар экологиялық апаттарға алып
келді
|
Флипчарт, маркер,
|
ІІІ. Қорытынды
|
5 минут
|
«Графити» әдісі. Оқушыларға
«Экологиялық аймақтар» тақырыбында тапсырма орындадату.
|
Тапсырманы орындайды, постерлерін кейінгі
топтарға ұсынады, өз кезегінде басқа топтар қамтымай кеткен
мәселелерді жазады
|
Флипчарт, маркер
|
IV. Кері байланыс
|
2 минут
|
Екі жұлдыз, бір тілек жазуларын өтіну
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдері мен көңіл
күйлерін стикерге жазып, смайликті постерге іледі
|
Стикер, смайликті
постер
|
Үйге тапсырма
|
1 минут
|
Эссе туралы түсіндіру және эссе жазып келуді
тапсыру
|
Эссе туралы біліп, жазып
келу керектігін дәптерлеріне түртіп
алады
|
Глосссарий
|
Бағалау кезеңі
|
2 минут
|
Формативтік бағалау жүргізіп, жиынтық бағаны
қоямын
|
Өз білімін алған бағаларымен теңестіріп
отырады
|
Бағалау парағы
|