Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаты
|
10.2.2.1 – қазақтардың
этникалық құрылымын сипаттау үшін «ру», «тайпа», «жүз» , «ата -
жұрт», «ата - мекен», ұғымдарын
пайдалану
|
Сабақтың
мақсаты
|
* Қазақтардың этникалық
құрылымын сипаттау үшін «ру», «тайпа», «жүз» , «ата - жұрт», «ата -
мекен», ұғымдарын
пайдаланады.
Барлық
оқушылар: қазақтардың этникалық
құрылымын анықтап және қазақ қоғамындағы шежіренің маңызы туралы
әңгімелейді. Туыстық қатынастар қағидасының маңызы туралы түсінеді.
(білу,
түсіну)
Басым
бөлігі: Этникалық құрылымын
сипаттап, пікірлерін дәлелдей
алады.(қолдану)
Кейбір
оқушылар : «Ру», «тайпа», «жүз», «ата -
жұрт», «ата - мекен» ұғымдарына сипаттама береді талдайды және
мысал келтіреді. (қолдану,
талдау)
|
Сабақтың
басы
|
Ұйымдастыру:Оқушылармен
амандасу.Оқушыларды түгендеу. Оқушылардың назарын сабаққа
аудару.
Сыныпты топқа бөлу.
«Брелок» әдісімен оқушыларды үш топқа
бөлемін.
Сабақтың тақырыбын
айтып, сабақ мақсатымен
түсіндіру.
|
Амандасады, топқа
бөлінеді.
Жаңа сабақтың тақырыбын жазып,
мақсатымен танысады.
|
Тамаша!
Жарайсың!
|
Бағдаршам
Стикер
А3
формат
Маркер
Брелок үш түрлі түспен қызыл
жасыл және сары түспе
|
Сабақтың
ортасы
|
Барлық оқушылар
орындайды. Мәтінді оқып, «Джигсо» әдісімен «топтық жұмыс»
беру.
1-тапсырма: қазақтардың этникалық
құрылымын анықтап және қазақ қоғамындағы шежіренің маңызы туралы
әңгімелеңдер. Туыстық қатынастар қағидасының маңызы
анықтаңдар.
1 –
топ: қазақтардың этникалық
құрылымын кластерге
салу арқылы
анықтаңдар.
2 –
топ: қазақ қоғамындағы шежіренің
маңызын (50-60 сөзбен) «эссе»
арқылы түсіндіріңдер.
3 –
топ: туыстық қатынастар қағидасының
маңызын ауызша
дәлелдермен анықтаңдар
Басым бөлігі
орындайды: «Кестемен жұмыс» әдісі. Жұптық
жұмыс.
2-тапсырма:Сабақ барысында тақтаға
тақырып бойынша 3 негізгі атауларды (терминдерді) жазып,оқушыларға
оларды мынандай кестеге түрлендіруді
ұсынамын:
Патронимия
|
Экзогамия
|
Шежіре
|
|
|
|
Кейбір
оқушылар:«ТӨДК» әдісі.Жеке
жұмыс
«ТӨДК»
- әдісі арқылы берілген
тақырыпқа сай толықтырады өзгертеді дамытады және
күрделендіреді. «
3-тапсырма:Ру», «тайпа», «жүз», «ата -
жұрт», «ата - мекен» ұғымдарына сипаттама беріп,
талдаңдар.
|
Дескриптор:
-Қазақтардың
этникалық құрылымын
анықтайды;
-Қазақ қоғамындағы
шежіренің маңызын
түсіндіреді;
-Туыстық қатынастар
қағидасының маңызын
анықтайды;
-Постерді топпен
орындап қорғайды;
-Өзара топтық
бағалау жүреді;
Дескриптор:
-патронимия ұғымын
ашып жазады:
-экзогамия ұғымын
анықтайды:
-шежірені сипаттап
береді:
-кестемен жұмыс
жасайды:
-өзара бағалау
жүреді:
Дескриптор:
-Ру ұғымын
анықтайды;
-Тайпа ұғымын
анықтайды;
-Жүз ұғымын
анықтайды;
-Ата-жұрт ұғымын
анықтайды;
-Ата-мекен ұғымын
анықтайды;
-Т-оқушы
толықтырады;
-Ө-оқушы:
өзгертеді;
-Д-оқушы
дамытады;
-К-оқушы:
күрделендіреді;
-Өзара топтық
бағалау жүреді.
|
Мадақтау
1-4 балл
аралығы
Мадақтау
1-4 балл
аралығы
Мадақтау
1-2 балл
аралығы
|
10- сыныпи Қазақстан
тарихы, интербелсенді тақта, флипчарт қағаздары, маркерлер, тақта,
бор, бағалау парақтары
|
Сақтың
соңы
|
Кері байланыс БББ
кестесін толтыру. Білім алушыларға сабақ басында
БББ кестесін таратамын. Білім алушы сабақ барысында білемін,
білдім, білгім келеді тұстарына жазуды
ұсыну.
Үйге: тақырыптық
тест жаттау
Бағалау: 10 балдық
жүйемен «білім классқа» қою.
|
Рефлексия
жазады.
Білемін
|
Білдім
|
Білгім
келеді
|
|
|
|
Үйге тапсырма
алады.
10 балдық жүйеге сай
жинаған балын мұғалімге
хабарлайды.
|
Керемет!
|
Б.Б.Б кестесі,
бағалау парағы
|