Материалдар / Ашық сабақ Қазтуған жырау
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Қазтуған жырау

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл ашық сабақ қазақ әдебиетінен 7-сыныпқа сабақ беретін мұғалімдерге таптырмас көмек болып табылады. Бұл ашық сабақта жаңаша әдіс-тәсілдердің бірнеше түрі қолданылған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Ақпан 2024
76
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымдарының атауы

Қостанай облысы әкімдігінің білім басқармасының «Арқалық қаласы білім бөлімінің Ы.Алтынсарин атындағы гимназиясы» КММ

Педагогтің аты-жөні

Гиссинова А.Ш.

Пәні

Қазақ әдебиеті

Бөлім:

Көнеден жеткен жәдігерлер

Тақырып:

Қазтуған жырау "Қазтуғанның қонысымен қоштасуы"

Сынып:

7 «А» сыныбы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту

7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;

Сабақтың мақсаты

Толғаудағы кейіпкер бейнесін ашуда шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдап, үзіндіні жатқа айтады

Бағалау критерийі

Негізгі кейіпкер бейнесін ашады

Үзіндіні жаттайды.

Көркемдегіш құралдардың қолданысын талдай алады.

Ойлау дағдыларының

деңгейі

Талдау


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық жағымды ахуал туғызу.

«Мені таңғалдыр...» тренингіне қатысады.

Шарты: Шеңбер болып тұрады, әр оқушы өзі туралы таңқалдыратын мәлімет айтады, не тосын сырымен бөліседі т.т.)



Топқа бөлу. Оқушыларды «Wordwall» бағдарламасы арқылы 3 топқа бөледі.



Үй тапсырмасын сұрау. «Иә, жоқ» ойыны

«Wordwall» бағдарламасы арқылы берілген сұрақтарға «иә» немесе «жоқ» деп жауап беріңіз.



Қызығушылықты ояту.

«Кімнің портреті?» әдісі бойынша өткен сабақты қайталау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын болжаңыз.

Мақсаты: Оқушылардың жылдам ойлау дағдысы, зейіні және тіпті есте сақтаудың дамуын қалыптастыру.







https://learningapps.org/watch?v=ptt2fc0b322


(Жауабы) Қазтуған


Сабақтың тақырыбын жазады, сабақ мақсаты мен бағалау критерийімен танысады.


Берілген тренинг шарты бойынша өзі туралы таңқалдыратын мәлімет айтады, не тосын сырымен бөліседі.


Оқушылар 3 топқа бөлінеді.


Оқушылар берілген сұрақтарға «иә, жоқ» деп жауап береді.


Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді, өткен сабақты есіне түсіріп, алдағы оқуды пысықтайды.

Сұрақтарға жауап беріп пазлды құрастыру арқылы кімнің портреті екенін, бүгінгі сабағымыздың тақырыбын болжайды.





































Портретті табуда сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушыларды «Бас бармақ» әдісімен бағаланады.

























Глоссарий:

Жыр-бірнеше оқиға тізбектелетін жыр жолдары, поэзиялық шығармалардың жалпы атауы

Жыршы-жырды орындаушы, жырды айтушы, таратушы.

Толғау-музыкалық аспаптың сүймелдуімен орындалатын жанр.


https://learningapps.org/watch?v=ptt2fc0b322




Сабақтың ортасы


Жеке жұмыс 1-тапсырма

Жырды түсініп оқы. Сұрақтарға жауап бер.


  1. Жыр не туралы?

А) Қазтуғанның жаңа жерге қоныстанғаны

В) Қазтуғанның елімен қимай-қимай қоштасқаны

С) Қазтуған елінен қудалануы

D) Қазтуғанның Ноғайлыға қосылуы

  1. Толғаудағы негізгі кейіпкер кім

А) Кәпірлер

В) Қалмақтар

С) Қарғабойлы Қазтуған

D) Ноғайлылар


  1. Қазтуған нені уайымдайды?

А) Қазтуған өз ұрпағының кәпірлер мен қалмақтарға құл болады деп уайымдады.

В) Қазтуған өз ұрпақтарына білім керегі жоқ деп уайымдады

С) Қазтуған өз ұрпақтарына мұра қалдыра алмаймын деп уайымдады

D) Қазтуған өз ұрпағының білімсіз болады деп уайымдады


  1. Қазтуғанның Еділден көшуіне мәжбүр болуы себебін 2-3 сөйлеммен жазыңыз.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Толғаудан Қазтуған бейнесін танытатын

жолдардан 2-3 мысал жазыңыз.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


  1. «Қазтуғанның қонысымен қоштасуы» өлеңінің қазіргі таңдағы маңызын 3-4 сөйлеммен жазыңыз.

____________________________________________________________________________________________________________


Дескриптор:

  • Тест сұрақтарына жауап береді

  • Себебін түсіндіріп жазады

  • Кейіпкер бейнесін ашады

  • Өлеңнің қазіргі таңдағы маңызын табады


Топтық жұмыс.

2-тапсырма:

1-топ: «Перфокарта» әдісі арқылы жырдағы көркемдегіш құралдарды табыңыз


Жырдан үзінді

Риторикалық сұрақ

Ассонанс

Аллитерация

Мешітке жаққан шамдары-ай!

Менің бүйтіп қозғалақтап жүргенім




Еділді алса - елді алар,

Енді алмаған не қалар?




Жайықты алса - жанды алар,

Жанды алған соң не қалар?




Ойылды алса - ойды алар,

Ойлашы, сонда не қалар?




Арайна,билер,арайна,

Арайна десем, болғай ма?!






Дескриптор:

  1. Риторикалық сұрақтарды табады

  2. Ассонансты табады

  3. Аллитерацияны табады


2-топ. «Кесте толтыру» әдісі арқылы жырдағы риторикалық сұрақтардың мағынасын ашыңыз.


Риторикалық сұрақтар

Мағынасы

Арайна,билер,арайна,

Арайна десем, болғай ма?!

Арайнасыз әр қайда

Ердің ісі оңғай ма?!

Арайна болған Қазтуған,

Қайғыланып сонда толғай ма?!


Еділді алса - елді алар,

Енді алмаған не қалар?

Жайықты алса - жанды алар,

Жанды алған соң не қалар?

Ойылды алса - ойды алар,

Ойлашы, сонда не қалар?


Ел қияға қонғай ма?

Еділ, Жайық арасы

Кеңшілік қоныс болғай ма?!

Ебей басты құба үлек

Ернімен шырпы шалғай ма?!

Бұл қоныста отырып,

Біздің мұсылман баласы

Жағасы босап тынғай ма?!



Дескриптор:

  1. Риторикалық сұрақтарды ажыратады.

  2. Мағынасын ашып көрсетеді.

  3. Өз ойларын анық, нақты жеткізеді


3-топ. «Концептуалдық кесте» әдісі арқылы автордың көркемдегіш құралдарын қолдану мақсатын анықтаңыз


Көркемдегіш құралдар

Мысалдар

Қолданылу мақсаты

Анафора



Эпифора




Дескриптор:

  1. Анафораны табады.

  2. Эпифора табады.

  3. Қолдану мақсатын анықтайды.


Жырды түсініп оқиды. Жабық және ашық сұрақтарға жауап береді.















































Әрбір топ өзіне берілген тапсырманы орындайды.



1-топ: «Перфокарта» әдісі арқылы жырдағы көркемдегіш құралдарды табады



















2-топ. Жырдағы риторикалық сұрақтардың мағынасын ашады

































3-топ. Автордың көркемдегіш құралдарын қолдану мақсатын анықтайды

Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні: ____________



Тапсырма саны

Жауабы

Ұпай саны

1

В

1

2

С

1

3

А

1

4

Оқушы ықтимал жауабы ескеріледі

3

5

Оқушы ықтимал жауабы ескеріледі

3

6

Оқушы ықтимал жауабы ескеріледі

4

Жалпы ұпайы




Берілген бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалау.




















Дескрипторға сәйкес топтық бағалау.


«Галереяны шарлау» тәсілі бойынша топтарға барып оның төмен

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!