Қысқа мерзімді жоспардың тарауы:Тәрбие қайнар бұлағы | Мектеп: Т.Рысқұлов атындағы тірек мектебі (ресурстық орталық) |
Күні: 16.11.2017
| Мұғалімнің аты-жөні: Копбосынова Ж. |
Сынып:5 «ә» | Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесі |
Оқу мақсаттары | Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әректі арқылы образын ашу.Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу; |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады:Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әректі арқылы образын ашады. |
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Көркем шығармадағы кейіпкерлер образын талдайды. |
| Кейбір оқушылар орындай алады:Кейіпкерлер образына қатысты өз көзқарасын білдіріп өмірмен байланыстырады. |
Бағалау критерилері
| Көркем шығармадағы кейіпкерлер портретін ашады. |
| Іс-әрекеті арқылы образын талдайды. |
Тілдік мақсат
| Пәнге қатысты терминдер Фабрика, франк, приказичик, купец |
| Диалог құруға \ шығарма жазуға арналған тіркестер |
| Талқылауға арналған сұрақтар -Еңбек етуге ерінген адам қандай болады? -Еңбек етсең, бай боласың дегенді қалай түсінесіңдер? |
Құндылықтарға баулу
| Оқушылардың патриоттық сезімін оятып, адамгершілікке, мейірімділікке, еңбекқор болуға тәрбиелеу |
Пәнаралық байланыс | Тіл, тарих;
|
Алдыңғы оқу | Ы.Алтынсаринның өмірбаянымен |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Басы 3 минут
5 минут |
I.Ұйымдастыру кезеңі:Cәлемдесу. Оқушыларды мозайка арқылы топқа бөлу.
Ой шақыру. Топтық жұмыс.
Талқылау. Топтар ортаға шығып, жұмыстарын қорғайды.-Еңбек дегеніміз не?-Еңбек етуге ерінген адам қандай болады?-Еңбек етсең, бай боласың дегенді қалай түсінесіңдер? |
АКТ
Мәтін жазылған парақТопқа бөлінетін суреттер
|
Ортасы
6 минут
3 минут
5 минут
5 минут
5 минут
|
1 тапсырма. Ашық тестсұрақтарына жауапбереді.1.Ы.Алтынсаринның өмір сүрген жылдары__________________________2.Ы.Алтынсаринның туған жері___________________________________
3.. Алтынсаринның Орынборда қазақ балаларына арналған жеті жылдық мектепке барған жылы___1850ж_________4.1864 жылы болған ұлы оқиға- _қазақ балалары үшін мектеп ашты_________________________________5. Торғайда қазақ мектебінде орыс тілі мұғалімі болып қай жылы қызмет атқарды? --------- 1860 ж.6. Өзге елдердің мәдениетін үлгі ету мақсатында жазылған шығармасы.2 тапсырма. ТЖ.Әңгіме кейіпкерлерін топтастырыңдар.
Дескриптор: -топтастырады.
3 тапсырма. ТЖ."Венн диаграмма" әдісі бойынша салыстырады.
Дескриптор:Салыстырады.
4 тапсырма.Мәтіннен кейіпкерлер іс-әрекетін табыңдар.
Дескриптор:-іс-әрекетін табады.
5 тапсырма. ТЖ. Әңгіме кейіпкерлерінің портретін сипаттап жазыңыз. Кейіпкелер әрекетіне дәлелдер келтіріңіз.Әрекеті негізінде образын ашыңыз.
Дескриптор: -образын ашады.6 тапсырмаӘңгімедегі кейіпкерлердің іс-әрекетін талдаңыз. Өз пікіріңізді білдіре отырып, кейіпкердің іс-әректін шынайы өмірмен байланыстырыңыз.
Дескриптор: кейіпкердің іс-әректін шынайы өмірмен байланыстырады.Шығармашылық жұмыс. Көркем шығармадан алған әсерлері туралы авторға хат жазу
| Тапсырма жазылған парақтарКейіпкерлер суретіСілтемелер |
Соңы
6 минут |
| АКТКері байланыс парақтары |
Қосымша мәлімет |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз ? | АКТ-мен байланыс |
Барынша қолдау
Орташа қолдау
Қолдау аз
|
Мәтіннен кейіпкерлер іс-әрекетін сәйкестендір.
Мәтіннен кейіпкерлер іс-әрекетін жаз.Мәтіннен кейіпкер іс-әрекетін табыңдар.
|
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?Уақытты қалай пайдаландым?Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
| Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.Сабақтың мақсатына жеттім деп ойлаймын.Бүгінгі сабақтан оқушылар еңбекқор және жалқау адамдарды ажырата алды.Саралау тапсырмасы жақсы іске астыУақытты тиімді пайдаландым
|
|