Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы:6 Мектеп:
Т.Әубәкіров
Күні: Мұғалімнің аты жөні:
Сейдалиев А
Сынып 5
қатысқандар
қатыспағандар
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Қ.Р. Қызыл кітабының
маңыздылығы
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
5,6,3,3.Қ.Р. қызыл кітабының
маңыздылығын анықтайды.
|
Сабақтың
мақсаты
|
1. Қызыл кітап
маңыздылығын оқушылар
біледі.
2. Қызыл кітаптың
ерекшеліктерін қарастыра
алады.
3. Қызыл кітапқа енген
жануарлар мен өсімдіктерді ажырата
алады
|
Бағалау
критерийі
|
1. Барлық оқушылар
қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктерді
біледі.
2. Кейбір оқушылар
қызыл кітаптағы термин сөздерді қолдана
алады.
3. Барлық оқушылар
флора мен фаунаның жойылып бара жатқан түрлерін, себеп салдарын
анықтайды.
4. Оны болдырмау және қорғау
жолдарын ұсынады
|
Дискриптор
|
1. Жойылып бара
жатқан өсімдіктер мен жануарларды
біледі.
2. Қызыл кітаптағы
термин сөздерді ажырата
алады.
3. Кескін картамен
жұмыс жасай алады.
4. Жойылып бара
жатқан жануарлар мен өсімдіктерді қорғау жолдарын
біледі
|
Құндылықтарға
баулу:
|
1. Жақсы
қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын
қалыптастыру.
2. Сыни тұрғыдан
ойлану, сындық қасиеттерді
қамтиды.
3. Экологиялық
мәселелерді түсінеді
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Оқылым- жазылым.
Мәтінді оқи отырып бөліктерін зерделейді, табиғатты қорғау жолдарын
сипаттайды.
Оқылым-тыңдалым.
Қызыл кітап тарихы туралы оқиды, ажырата
алады.
Оқылым айтылым.
Термин сөздерді шебер қолданады, ауызша алған ақпараттарды
баяндайды.
Тыңдалым-жазылым.
Флора мен фаунаны ажырата алады, өз ойларын, өзіндік пікірлерін
жазбаша сипаттайды.
|
Пәнаралық
байланыс.
|
География, биология,
экология,
|
Алдыңғы
білім
|
Өз аймағының
экологиялық мәселелері туралы мәліметтерді
біледі
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Дереккөздер,
ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
мин
|
Оқушылардың назарын сабаққа
аудару мақсатында жойылып бара жатқан жануарлар мен өсімдіктер
туралы бейнефильм қою.
|
АКТ
|
10
мин
|
Кіріспе
Ұйымдастыру
кезеңі
Ынтымақтастық
атмосферасын орнату
Топтарға бөлу: «жануарлар»,
«өсімдіктер», «құстар», «дәрілік өсімдіктер» жазылған парақшалар
арқылы.
|
стикер
|
Сабақтың
ортасы
20
мин
|
Әр топқа: оқушыларға
ой түрткі ретінде сәйкестендіру тесті ұсынылады. Жұптық әдіс
қолданады.
Термин сөздерге
байланысты топтарға үлестірмелер
беріледі.
Кескін картамен
жұмыс істеу жеке жеке
оқушылар.
Ыстық орындық әдісі
арқылы сұрақтар қою.
Қарлы кесек әдісі бойынша
топтар бір біріне сұрақтар
қояды
|
Үлестірмелер
Кескін
карта
Стикер
|
Сабақтың
соңы:
7
мин
|
Оқушылар жануарлар
мен өсімдіктер маңыздылы туралы
білді..
Дәрілік
өсімдіктердің қандай қасиеттері бар екендігін білгісі
келеді.
|
|
Саралау – Сіз оқушыларға
қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз.
|
Пәнаралық байланыстар.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық –
коммуникациялық технологияларды
қолдану
|
Қосымша көмек
көрсету үшін оқушыларға дайын алгоритм беріледі, олар алгаритмге
сүйене отырып, тапсырманы біртіндеп орындайды. Қабілеті жоғары
оқушылар салыстыру, талдау жасау, қорытынды жасау, сондай-ақ
шығармашыл ойлауды талап ететін қиындығы жоғары тапсырмаларды шешу
кезінде берілген мәселені бірегей шешімдерін
табу
|
Сұрақ – жауап
арқылы; кескін карталардың толтыруын
бақылау:
Әрбір тапсырмалар
бойынша;
Бағалау
парағы;
Кері
байланыс
|
АКТ арқылы жұмыс
жасау
hht://ru.termwiki.com/ сайты
арқылы жұмыс жасау.
|
Сабақ бойынша
рефлекция
Сабақ мақсаттары
немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық
оқушылар мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу сабақ
мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдеріңде уақытты тиімді
пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағалау:
Өзін-өзі
бағалау
Аты-жөні __________________________
Өткізілген күні_________
Критерийлер
|
Әр критерийге сәйкес
болсаңыз 1 немес 2 баллдан қойыңыз. Жоқ
болса, 0 балл
қойыңыз.
|
Топтық талқылауға
белсенді
қатысамын
|
|
Басқалардың пікірін
тыңдаймын
|
|
Қызықты идеялар
ұсынамын
|
|
Өзімнің көзқарасымды айтамын
және
оны
шебер дәлелдеймін
|
|
Топ
алдында жұмыс нәтижесін қорғаймын
|
|
Барлығы
|
|
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты).
-
Оқушылар бейнефильм
көріп, түсініп тақырыпқа қызығушылығы
артты.
-
Оқушылар мәтін
бойынша өздері білетін мәліметтерге сұрақтар
дайындады.
Сабақтың бұдан да
жақсы өтуіне не оң ықпал етер
еді.
-
Оқушыларға тақырыпты
өз бетімен игеретін тиімдер әдістер арқылы және тиімді сұрақтар қою
арқылы.
-
Бірлесе жұмыс жасау,
саралау, зерттеу жұмыстарын жүргізе білуге
дағдыландыру.
Осы сабақтың
барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері мен қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі
сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
-
Жаңартылған білім
жүйесін қолдана отырып, әдіс тәсілмен, топтық жұмыс жасаудың
маңыздылығын анықтадым.
-
Жекелеген
оқушылармен жұмыс жасауға назар аудару
керек.
|