Материалдар / Ашық сабақ Құм,саз,тұз .Дүниетану
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Құм,саз,тұз .Дүниетану

Материал туралы қысқаша түсінік
Аудандық семинарда өткізілген ашық сабақ.Зерттеу жұмыстары енгізілген
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Тамыз 2018
793
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәннің аты: дүниетану

Уақыты:13.02.2018

Кабинет:11

Мұғалім: Тукенова А.К.

Сабақтың атауы

Құм,саз,тұз.

Мақсаты

Күтілетін нәтиже

Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар:құм,саз,тұзды ажырату.

Құм,саз,тұздың қасиеттерін атайды,түрлерін ажыратады,түзілу жолдарын айтады.Пайдалы қазбаларды зерттейді.Қолдану аясын көрсете алады.



АКТ,Дұрыс –қате тұжырымдамасы,тәжірибелік жұмыс,Кір жаятын жіп,Аялдама стратегиясы.Гранит,әктас,мәрмәр.Құм,саз,тұз материалдары.

Презентация,видео,тәжірибеге қажетті заттар







Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер:




Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

ресурстар

Психологиялық ахуал

1 мин

Ширату жаттығуы:

-Салем досым!(амандасады)

Сен қалайсың?(иықтарынан қағады)

Қайда болдың?(құлақтарынан тартады)

Мен сені сағындым!(қолдарын жүректеріне қояды)

Сенің болғаның қандай жақсы (қолдарын жаяды)

Өте қатты қуанып тұрмын!(бірін-бірі құшақтайды,үш тілділік)


Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бір бірімен үш тілде амандасады.

Үш тілділік

Үй жұмысы

5 мин

Гранит.Әктас. Мәрмәр.Сұрақ-жауап.


Ыстық орындыққа отырып оқиды,сұрақтарға жауап береді

Бірін бірі бағалайды

Ыстық орындық,гранит,мәрмәр,әктас

Қызығушылықты ояту

5 мин

3жұпқа «Сөзжұмбақ шешу» тапсырылады.





Жауаптары: Құм.Саз.Тұз салынған ыдыстар ұсынылады,оқушылар қайсысы қай зат екенін ажыратып,атауын іледі.



Құм-песок-sand/сәнд / Саз-глина-глей



Тұз-соль- salt /солт/



Үш тілде айтқызу.

Ендеше бүгінгі жаңа тақырыбымыз Құм,саз,тұз

Бүгінгі сабақта не білгіміз келеді? БББкестесі жазу

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

Сөзжұмбақты кір жаятын жіпке іліп,өз материалдарын табады.









Сөзжұмбақты кір жаятын жіпке іледі.



















Үш тілде айтады,



БББкестесін толтырады.



Сөзжұмбақ, кір жаятын жіп,Құм.Саз.Тұз салынған ыдыстар,атаулары жазылған нұсқаулар,үш тілде

































БББ кестесі

Мағынаны тану

5 мин

Бүгін біз сабақта жас ғалымдар ретінде жұмыс жасайтын боламыз..Әр жұп оқулықтан өзіне берілген бөлімді оқып,сол бойынша сараптама жасап,түйін шығарасыңдар.

Топ ережесін еске түсірейік.

1-жұп Құмды оқиды

2-жұп Саз

3-жұп Тұз

Кестені толтырғанда қасиетін,түсін,қайда пайдаланатынын көрсету керексіңдер.Тақта алдына шығып оқып береді.







Топпен жұмыс ережесін еске түсіреді

Оқулықтан әр жұп өз бөлімін оқып,кестені толтырады



Қорғайды







ереже



Кесте






Сегіту сәті

1 мин

Шахтер келді шахтаға

Көмір қазып халқына

Дайын болған көмірді

Ұсынады халқына.


Интербелсенді тақтадан оқып,қимылдар жасайды



Жұптар ауысып топ құрады




Ой сергітеді, шаршағандары

басылады

Зерттеу жұмысы

15 мин






































Өзімізді ғылыми зертханада жұмыс істейтін адамдай сезінейік.Әр топ өзіне берілген табиғи материалмен тәжірибе жүргізеді.

1топ Құм

2 топ Саз

3-Тұзбен(өзім көрсетемін)

1- тәжірибе

табиғи материалды анықтап қарап,бастапқы түсін ,неден тұратынын анықтау,кестеге түсіру.

2-тәжірибе.

Алдарындағы ыдыстағы затқа (құм,саз,тұзға)су құяды да,мұқият араластырады.Не байқадың? Зерттеп жаз.

3-тәжірибе.

Су өткізгіштік қасиетін зерттеу.

Бос стаканға үстіне сетка воронка ұстап тұрып зерттеу материалын саламыз.Үстінен су құяды,астына бос стакан қойылады.

-Қай ыдысқа су тамшылары тез ағады.

-Қай ыдысқа су тез жиналады

-Не байқадың?Қорытындылап жаз.

3.Тұзбен осы тәжірибені жасап көрсетемін.
















Оқушылар топпен отырады

Тәжірибені орындайды

Зерттеп,кестеге жазады



















Оқушылар тәжірибеге қарап отырып 1-тұздың бастапқы қалпын,2-су құйып араластырғандағы өзгерісін бақылап кестеге қорытындысын жазады

















Құм

Саз

Тұз стакандар,су,сетка, кесте

АКТ

2 мин

Слайдтан пайдалы қазбаларды өндіру жолдарын көру.

Слайдты тамашалайды

Слайд 4-10

Ой толғаныс

2 мин

Аялдама стратегиясы : Есте сақта!

  • Пайдалы қазбалар-жер қойнауынан немесе жер бетінен қазып алынатын тау жыныстары.Бұл табиғат байлықтары адамның қажетіне жаратылады.Пайдалы қазбаларды сақтау қажет! Пайдалы қазбалардың қоры шексіз емес.

  • Оны қорғауға өз үлесіңді қос.




Оқушылар оқиды

Слайд11

Үйге тапсырма

1 мин

68-71 бет мазмұндау

Ребус құрастырып келу,Тұз туралы тиым сөздер жазып келу.

Күнделіктеріне жазып алады


Бағалау

1 мин

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау




Кері байланыс

2мин

БББ кестесін толтырады

Білдім бөлімін оқып береді.

Бас бармақ арқылы сабақты бағалайды.



Бас бармақ















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!