Тексерілді: __________ ДОІЖО
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:6.2А бөлімі Х ғасыр –ХІІІ ғасыр басындағы Қазақстан Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Пәні: Қазақстан тарихы Сынып: 6 Қатысқандар саны: |
|||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы |
Не себепті Еуразия даласы «Дешті Қыпшақ» деп аталды ? |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.3.1.3 Х ғасыр-ХІІІ ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау; 6.3.2.4ыпшақтардың Еуразия тарихындағы орнын анықтау; |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
*Х ғасыр-ХІІІ ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды; *Қыпшақтардың Еуразия тарихындағы орнын анықтайды. Барлық оқушылар орындайды: Х ғасыр-ХІІІ ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп анықтайды. Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды; Қыпшақтардың Еуразия тарихындағы орнын анықтайды. (білу, түсіну) Оқушылардың басым бөлігі:Қыпшақ хандығының құрылуын талдайды. Қыпшақтардың Еуразия тарихында алатын орны және кешенді тас мүсінөнерінің негізгі айырмашылығын сипаттайды(талдау, қолдану) Кейбір оқушылар:Қыпшақтардың өзге мемлекеттермен (Оғыз мемлекеті, Хорезмшахтар мемлекеті, орыс князьдіктерімен) өзара қарым-қатынасын зерттейді, баға береді. (қолдану, бағалау) |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ • Ұлттық және мәдени бірегейлікті сезіну • Халық пен мемлекеттің тарихи жетістіктеріне мақтаныш сезімін ояту және мәдени мұрасын, дәстүрлерін әрі қарай ілгерілету |
||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Сәлемдесу, түгелдеу (сабаққа психологиялық көңіл-күй) 2.Үй жұмысын тексеру (барлық оқушылар шеңбер бойына тұрады ,білім алушыларға интервью әдісімен сұрақтар қоямын) Оқушыларды (қызыл, жасыл, сары түсті) кәмпиттермен 3 топқа бөліп аламын. Оқушылармен бірлесіп сабақтың/оқу мақсатын анықтаймын. |
Амандасады. Үй тапсырмасына жауап береді. Топқа бөлінеді. Жаңа тықырыпты жазып, мақсатымен танысады. |
Тамаша! Жарайсың! Керемет! |
Интерактв тік тақта, флипчарт, таблица
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Хорезмшахтар |
Барлық оқушылар орындайды: «Көршіңе әңімелеп бер» әдісі арқылы топта оқып,талқылайды. 1-тапсырма: 1-топ: Х ғ -ХІІІ ғасырдың басындағы мемлекетдің даму ерекшелігін кластерге салып,анықтаңдар.
2-топ:. Мемлекеттердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын «ВЕН диараммасымен анықтаңдар
Оғыздар
Қыпшақта р
3
Неліктен қыпшақтардың ықпалы күшті болды?
Оқушылардың басым бөлігі орындайды:«Суреттер cөйлейді» әдісі бойынша жұп болып талқылайды 2-тапсырма:Қыпшақ хандығының құрылуын, қыпшақтардың Еуразия тарихында алатын орнын сипаттаңдар. Суретке қарап, қыпшақтардың кешенді тас мүсін өнері туралы не білетініңді жаз. ● Қыпшақ мәдениетінің қандайаспектілері оларды қуатты етті және қыпшақтардың күшті болу себептерін түсіндір.
Кейбір оқушылар орындайды: Картамен жұмыс жасай отырып, постерге түсіреді. 3-тапсырма: Картамен жұмыс жасай отырып, қыпшақтардың өзге мемлекеттермен қарым-қатынасын зерттейді.
Орыс князьдіктерімен ------------ Хорезмшахтар мемлекетімен ------------- Оғыз мемлекетімен ----------- ЕБҚО тапсырмасы: Тақырып соңындағы ашық және жабық тест тапсырмасын орында. |
Дескриптор: -Х-ХІІІ ғасырдың басынағы мемлекеттердің даму ерекшелігін постерге түсіріпанықтайды, сынып алдында қорғайды. -Мемлекеттердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын «ВЕНН диараммасы» мен анықтайды; -Қыпшақтардың Еуразия тарихындағы орнын постерге «Кластер» әдісімен топтастырып, сынып алдында қорғайды. Дескриптор: - Қыпшақ хандығының құрылуын және Еуразия тарихында алатын орнын сипаттайды; - Суреттерде көрсетілген қыпшақтардың кешенді тас мүсінінің негізгі айырмашылығына сипаттама береді; - Қыпшақ мәдениеті және қыпшақ тілінің құдіреттілігін анықтайды; -Өзара топтық бағалау жүреді. Дескриптор: -Қыпшақтардың орыс князьдіктерімен қарым-қатынасын зертейді; - Қыпшақтардың Хорезмшахтар мемлекетімен қарым-қатынасын түсіндіреді; - Қыпшақтардың Оғыз мемлекетімен қарым қатынасын талқылайды; -постермен жұмыс жасап, сынып алдында өз пікірлерімен бөліседі. Дескриптор: *Ашық тест тапсырмасын орындайды. *Жабық тест тапсырмасын орындайды. |
Мадақтау 1-4 балл аралығы Мадақтау 1-4 балл аралығы Мадақтау 1-2 балл аралығы Мадақтау 5,6,7 балл аралығы |
Оқулық, үлестірме материалдар, жетондар, постер қағаздары, маркерлер, магниттер, тақта, бор, суреттер
|
|||||||||||
|
Сабақ соңы
|
Кері байланыс. «Борт журналын» толтырту.
Үйге: тақырыптық тест жаттау
Бағалау: 10 балдық жүйемен |
Сабақ бойынша түсінгеніне «Борт» журналы арқылы рефлексия жазады. Үйге тапсырма алады. Критерий бойынша жинаған балын ұстазына хабарлайды. |
Тамаша! Жарайсың! Керемет! |
Бағалау парақтары, кері байланыс парақтары |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ Қыпшақтар 6 сынып
ашық сабақ Қыпшақтар 6 сынып
Тексерілді: __________ ДОІЖО
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:6.2А бөлімі Х ғасыр –ХІІІ ғасыр басындағы Қазақстан Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Пәні: Қазақстан тарихы Сынып: 6 Қатысқандар саны: |
|||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы |
Не себепті Еуразия даласы «Дешті Қыпшақ» деп аталды ? |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.3.1.3 Х ғасыр-ХІІІ ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау; 6.3.2.4ыпшақтардың Еуразия тарихындағы орнын анықтау; |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
*Х ғасыр-ХІІІ ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды; *Қыпшақтардың Еуразия тарихындағы орнын анықтайды. Барлық оқушылар орындайды: Х ғасыр-ХІІІ ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп анықтайды. Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды; Қыпшақтардың Еуразия тарихындағы орнын анықтайды. (білу, түсіну) Оқушылардың басым бөлігі:Қыпшақ хандығының құрылуын талдайды. Қыпшақтардың Еуразия тарихында алатын орны және кешенді тас мүсінөнерінің негізгі айырмашылығын сипаттайды(талдау, қолдану) Кейбір оқушылар:Қыпшақтардың өзге мемлекеттермен (Оғыз мемлекеті, Хорезмшахтар мемлекеті, орыс князьдіктерімен) өзара қарым-қатынасын зерттейді, баға береді. (қолдану, бағалау) |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ • Ұлттық және мәдени бірегейлікті сезіну • Халық пен мемлекеттің тарихи жетістіктеріне мақтаныш сезімін ояту және мәдени мұрасын, дәстүрлерін әрі қарай ілгерілету |
||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Сәлемдесу, түгелдеу (сабаққа психологиялық көңіл-күй) 2.Үй жұмысын тексеру (барлық оқушылар шеңбер бойына тұрады ,білім алушыларға интервью әдісімен сұрақтар қоямын) Оқушыларды (қызыл, жасыл, сары түсті) кәмпиттермен 3 топқа бөліп аламын. Оқушылармен бірлесіп сабақтың/оқу мақсатын анықтаймын. |
Амандасады. Үй тапсырмасына жауап береді. Топқа бөлінеді. Жаңа тықырыпты жазып, мақсатымен танысады. |
Тамаша! Жарайсың! Керемет! |
Интерактв тік тақта, флипчарт, таблица
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Хорезмшахтар |
Барлық оқушылар орындайды: «Көршіңе әңімелеп бер» әдісі арқылы топта оқып,талқылайды. 1-тапсырма: 1-топ: Х ғ -ХІІІ ғасырдың басындағы мемлекетдің даму ерекшелігін кластерге салып,анықтаңдар.
2-топ:. Мемлекеттердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын «ВЕН диараммасымен анықтаңдар
Оғыздар
Қыпшақта р
3
Неліктен қыпшақтардың ықпалы күшті болды?
Оқушылардың басым бөлігі орындайды:«Суреттер cөйлейді» әдісі бойынша жұп болып талқылайды 2-тапсырма:Қыпшақ хандығының құрылуын, қыпшақтардың Еуразия тарихында алатын орнын сипаттаңдар. Суретке қарап, қыпшақтардың кешенді тас мүсін өнері туралы не білетініңді жаз. ● Қыпшақ мәдениетінің қандайаспектілері оларды қуатты етті және қыпшақтардың күшті болу себептерін түсіндір.
Кейбір оқушылар орындайды: Картамен жұмыс жасай отырып, постерге түсіреді. 3-тапсырма: Картамен жұмыс жасай отырып, қыпшақтардың өзге мемлекеттермен қарым-қатынасын зерттейді.
Орыс князьдіктерімен ------------ Хорезмшахтар мемлекетімен ------------- Оғыз мемлекетімен ----------- ЕБҚО тапсырмасы: Тақырып соңындағы ашық және жабық тест тапсырмасын орында. |
Дескриптор: -Х-ХІІІ ғасырдың басынағы мемлекеттердің даму ерекшелігін постерге түсіріпанықтайды, сынып алдында қорғайды. -Мемлекеттердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын «ВЕНН диараммасы» мен анықтайды; -Қыпшақтардың Еуразия тарихындағы орнын постерге «Кластер» әдісімен топтастырып, сынып алдында қорғайды. Дескриптор: - Қыпшақ хандығының құрылуын және Еуразия тарихында алатын орнын сипаттайды; - Суреттерде көрсетілген қыпшақтардың кешенді тас мүсінінің негізгі айырмашылығына сипаттама береді; - Қыпшақ мәдениеті және қыпшақ тілінің құдіреттілігін анықтайды; -Өзара топтық бағалау жүреді. Дескриптор: -Қыпшақтардың орыс князьдіктерімен қарым-қатынасын зертейді; - Қыпшақтардың Хорезмшахтар мемлекетімен қарым-қатынасын түсіндіреді; - Қыпшақтардың Оғыз мемлекетімен қарым қатынасын талқылайды; -постермен жұмыс жасап, сынып алдында өз пікірлерімен бөліседі. Дескриптор: *Ашық тест тапсырмасын орындайды. *Жабық тест тапсырмасын орындайды. |
Мадақтау 1-4 балл аралығы Мадақтау 1-4 балл аралығы Мадақтау 1-2 балл аралығы Мадақтау 5,6,7 балл аралығы |
Оқулық, үлестірме материалдар, жетондар, постер қағаздары, маркерлер, магниттер, тақта, бор, суреттер
|
|||||||||||
|
Сабақ соңы
|
Кері байланыс. «Борт журналын» толтырту.
Үйге: тақырыптық тест жаттау
Бағалау: 10 балдық жүйемен |
Сабақ бойынша түсінгеніне «Борт» журналы арқылы рефлексия жазады. Үйге тапсырма алады. Критерий бойынша жинаған балын ұстазына хабарлайды. |
Тамаша! Жарайсың! Керемет! |
Бағалау парақтары, кері байланыс парақтары |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















