Материалдар / Ашық сабақ: "Қызықты грамматика "үйірмесі

Ашық сабақ: "Қызықты грамматика "үйірмесі

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі мен әдебиеті пән мұғалімдеріне керек сабақ жоспары деп ойлаймын
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Қаңтар 2018
2111
11 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

6-сынып. Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: «Қызықты грамматика» үйірмесі

Сабақтың мақсаты: Білімділік: жаңа тақырыпты жаттығулармен меңгерту; сөз таптары туралы түсінік беру; сөздік қорларын молайту; Дамытушылық: мәтін арқылы ауызекі тілде сөйлеуге дағдыландыру; сөз таптарын қолданыста пайдалануға жаттықтыру; Тәрбиелік: Отанға, туған жерге деген сүйіспеншіліктерін арттыру.
Көрнекілігі: оқулық, тақта
Сабақтың типі: білім беру, ауызекітілде сөйлету
Сабақтың формасы: ұжымдық жұмыс
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру (амандасу, түгендеу, сабақ жоспарымен таныстыру)
2.Жаңа сөздер беру

ІV. Сөздік жұмыс.

1. Сөздер мен сөз тіркестерінің мағыналарын түсіндіру, сөздік дәптерлерге жазу.

2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:

- мұғалім мәнерлеп оқиды;

- оқушылар дауыстап қайталайды;

- оқушылар тізбекпен оқиды.

3. Сөздерден сөз тіркестерін құрау.

4. Олардың синоним, антоним, омоним қатарын табу.

5. Сөйлемдер құрау.

ілім - учение сөйлеу мәнері - манера говорить

оңай - легкий пікір - мнение

ашуланбау - не злиться сабыр - терпение

ұрыспау-не ругать шыдамды-выносливый

II. Грамматикалық жаттығулар.

Морфология-сөз таптарын қарастыратын тіл білімінің бір саласы. (Морфология-раздел науки о языке, который изучает как часть речи.)

Сөз таптары (части речи) В казахском языке девять частей речи.

Сөз (слово) и его морфологические признаки.

Сөз табы

Етістік

Шылау

одағай

Еліктеу сөз

Үстеу

Зат есім

Сын есім

Есімдік

Сан есім


IІІ. Бекіту.

1-тапсырма. Мақалдың мағынасын түсіндіру. Сын есімдерді тауып, белгілеу. «Тіл неге ащы, неге тәтті, неге қатты, неге жұмсақ?» сұрағы бойынша ез ойларын ортаға салу.

Жазылым

Ең ащы да-тіл, ең тәтті де-тіл,

Ең қатты да - тіл, ең жұмсақ та -тіл.


2-тапсырма. Берілген әріптерді дұрыс орналастырып, сын есімдерді қатыстырып, жай сөйлемдер құрау.

Жауап үлгісі:

Кітап, білім, мұғалім, үйірме, оқушы. Сәуле кітапханадан қызықты кітап алды. Негізгі білім мектепте беріледі. Білімді мұғалім - мектептің абыройы. Биыл әдеби үйірме ашылды. Мен осы оқу жылында үздік оқушы атандым.


3-тапсырма. Кестені төменде берілген сын есімдермен толықтыру. Әрі қарай ездерінің мысалдарымен жалғастыру.

Заттың түсін

білдіретін сын есімдер

Заттың көлемін

білдіретін сын есімдер

Заттық сапасын

білдіретін сын есімдер

Заттың дәмін

білдіретін сын есімдер

ақ

қысқа,

дөңгелек,

жалпақ

қалың, таза, жуан, жұқа

дәмді, тәтті, тұщы


4-тапсырма. Екінші бағаннан мақалдың жалғасын тауып, мағынасын түсіндіру. Интерактивті тақтаға шығарып, арнайы қаламмен белгілеп көрсетуге болады.

V. Сабақты қорытындылау.

VT. Үй тапсырмасы. Мақалдарды жаттау.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ