Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
6 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Менің туған өлкем өлеңдер мен прозада Ғ. Қайырбеков «Жуалы» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6. 1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау; 6.2.2.1 эпикалық,поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау |
|
Сабақтың мақсаты |
- әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды; - эпикалық,поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтайды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал
Үй тапсырмасын сұрау |
Мұғалім тақтаға «Қарым-қатынас қандай болу керек?» деген сұрақты жазып қояды. Оқушылар кезекпен-кезек шығып бір сөзбен ойын жазып кетеді. Мысалы: - Сыйластықта - Жақсы - Бір-бірін қорғау керек - Жақсылық жасау керек - Дос болу керек - Қайырымды болу керек Жазғандарын сынып оқушылары оқып болғаннан кейін мұғалім қойған сұраққа жұпта сөйлеседі |
Тиімділігі:оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
«Ойқозғау» |
Жуалы ауданынан шыққан атақты тұлғалар туралы не білесіңдер? Қандай жазушылар шыққан? Жуалы атауының шығу тарихы туралы не білесіңдер? |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім
|
1-тапсырма Жұптық жұмыс
Сынып
2-тапсырма «Кезбе шолу»әдісі
Өлең мазмұнымен жұмыс |
Ғафу Қайырбековтың өмірі және шығармашылығымен танысу. Бейнеролик көрсетіледі. «Түртіп алу» әдісі бойынша ролик көре отырып маңызды ақпаратты түртіп алып отырады.
Жуалы туралды өлеңді мәнерлеп оқиды.ЖУАЛЫ
Бауыржан
«Кезбе шолу» әдісі арқылы бір-бірімен пікірлеседі. Пікірлесу барысында төмендегі кестені пайдаланады:
|
Жұптар бірін-бірі бағалайды
Үздік жауапқа ынталандырушы стикерлер беріледі
Дескриптор : - өлеңнің жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды; |
https://youtu.be/VdnglAomoew?si=e5tZPeGAWiWmfPrh
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
«Айнаға сурет салу» тәсілі
|
Балаға 3 жапырақша бересіз. Бұл – «айна». Артында жазылған сөздерге сай өзін салуы керек. Ол сөздер мыналар: «Мен ата-анамның көзімен», «Мен өзімді қалай көремін», «Мен достарымның көзімен».
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы .
|
3-Тапсырма Өлеңге сатылай-кешенді талдау жасау «Бірге қайталаймыз» Топтық жұмыс . . |
Төмендегі үлгіге қарап өлеңге сатылай-кешенді талдау жасаңдар
1.Жанр түрі: өлең. өлең дегеніміз - белгілі
бір өлшеммен қиыннан қиыстырып, үйлесімді ырғақпен ұйқасып келген
өрнекті сөз жүйесі.
«Жуалы» өлеңіне сатылай-кешенді талдау жасау. 1.Жанр түрі: Арнау өлең 2. Шумақ. Бұл өлең бес шумақтан тұрады. 3. Өлеңнің ар шумағы 4 тармақтан тұрады. Барлығы 20 тармақ. 4.Өлеңнің әр шумағы 2 бунақтан тұрады 5. Буын саны. Өлең 7-8 буынды. 6. Ұйқас түрі: (а-б-а-б) шалыс ұйқас (а-а-б-а) қара өлең ұйқасы 7.Әдеби-теориялық ұғымдар. а) Күнде өсіріп жатқан күш – метафора;
Мені-дағы сенімен, От алу – тұрақты тіркес. 8.Сөздікпен жұмыс. Аунап-қунап – рақаттана демалу; Құй түсінбе. Құй сөзі –не, немесе, я , яки: 9. Тәрбиелік мәні. Бір қария кісі Бауыржан Момышұлының жерлесімін деп айтқан жігітті оның жерлесі болғандықтан сыйлап, өз ауылына құрмет тұтып шақырады. «Баукеңдей мықты ерлер сияқты жігіттер әлі туады бұл Жуалыда»,- деп қарияның айтуы жуалылық жігіттің қанатын өсіріп, оның бойын мақтаныш сезімі кернейді. |
Дескриптор: - өлеңнің жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды; -өлеңге композициялық талдау жасайды
Топтық бірін-бірі бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Бекіту |
3-тапсырма. Жеке жұмыс
|
А) Зымыран сұрақтар
Ә) Кластер
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқамерзімді жоспар
Бөлім:
Мен балаң жарық
күнде сәуле қуған... Педагогтің
аты-жөні: Күні: Сыныбы: 6
Сабақтың
тақырыбы: Менің туған өлкем өлеңдер
мен прозада
Ғ. Қайырбеков
«Жуалы» Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 6. 1.1.1 әдеби шығарманың
жанрын, фабуласын, сюжетін
анықтау;
6.2.2.1
эпикалық,поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін
анықтау Сабақтың
мақсаты - әдеби шығарманың жанрын,
фабуласын, сюжетін
анықтайды;
- эпикалық,поэзиялық
шығармалардағы автор бейнесін
анықтайды Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Қызығушылықты
ояту
Ұйымдастыру
кезеңі:
Психологиялық
ахуал
Үй тапсырмасын
сұрау Мұғалім тақтаға «Қарым-қатынас
қандай болу керек?» деген сұрақты жазып қояды. Оқушылар
кезекпен-кезек шығып бір сөзбен ойын жазып
кетеді. Мысалы: -
Сыйластықта - Жақсы - Бір-бірін қорғау
керек - Жақсылық жасау
керек - Дос болу
керек - Қайырымды болу
керек Жазғандарын сынып оқушылары
оқып болғаннан кейін мұғалім қойған сұраққа жұпта
сөйлеседі Тиімділігі:оқушыны бір-біріне тілек айту
арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын
оятады
Сабақтың
басы
«Ойқозғау»
Жуалы ауданынан шыққан атақты
тұлғалар туралы не білесіңдер?
Қандай жазушылар
шыққан?
Жуалы атауының шығу тарихы туралы не
білесіңдер?
Жаңа
білім
1-тапсырма
Жұптық
жұмыс
Сынып
2-тапсырма
«Кезбе
шолу»әдісі
Өлең мазмұнымен
жұмыс Ғафу Қайырбековтың өмірі
және шығармашылығымен
танысу. Бейнеролик
көрсетіледі. «Түртіп алу» әдісі бойынша ролик көре отырып
маңызды ақпаратты түртіп алып
отырады.
Бауыржан
«Кезбе шолу»
әдісі арқылы бір-бірімен пікірлеседі. Пікірлесу барысында төмендегі
кестені пайдаланады: Тірек сөздерді
атайық Өлең мазмұнын
түсіндірейік Өз тарапымыздан ой түйіп,
шешім ойластырайық
Жұптар бірін-бірі
бағалайды
Үздік жауапқа
ынталандырушы стикерлер
беріледі
Дескриптор
:
-
өлеңнің жанрын, фабуласын, сюжетін
анықтайды;
https://youtu.be/VdnglAomoew?si=e5tZPeGAWiWmfPrh
Сергіту
сәті
«Айнаға сурет салу»
тәсілі
Балаға 3 жапырақша бересіз. Бұл –
«айна». Артында жазылған сөздерге сай өзін салуы керек. Ол сөздер
мыналар: «Мен ата-анамның көзімен», «Мен өзімді қалай көремін»,
«Мен достарымның көзімен».
Сабақтың
ортасы
.
3-Тапсырма
Өлеңге
сатылай-кешенді талдау
жасау
«Бірге
қайталаймыз»
Топтық
жұмыс
.
.
Төмендегі үлгіге
қарап өлеңге сатылай-кешенді талдау
жасаңдар
1.Жанр түрі: өлең. өлең дегеніміз - белгілі
бір өлшеммен қиыннан қиыстырып, үйлесімді ырғақпен ұйқасып келген
өрнекті сөз жүйесі.
«Жуалы» өлеңіне
сатылай-кешенді талдау
жасау.
1.Жанр түрі: Арнау
өлең
2. Шумақ. Бұл өлең
бес шумақтан тұрады.
3. Өлеңнің ар шумағы
4 тармақтан тұрады. Барлығы 20
тармақ.
4.Өлеңнің әр шумағы
2 бунақтан тұрады
5. Буын саны. Өлең
7-8 буынды.
6. Ұйқас түрі:
(а-б-а-б) шалыс ұйқас
(а-а-б-а) қара өлең
ұйқасы
7.Әдеби-теориялық
ұғымдар.
а)
Күнде өсіріп жатқан күш
– метафора;
Мені-дағы сенімен,
От алу – тұрақты
тіркес.
8.Сөздікпен жұмыс. Аунап-қунап – рақаттана
демалу;
Құй түсінбе. Құй сөзі –не, немесе, я ,
яки:
9. Тәрбиелік мәні. Бір қария кісі Бауыржан Момышұлының
жерлесімін деп айтқан жігітті оның жерлесі болғандықтан сыйлап, өз
ауылына құрмет тұтып шақырады. «Баукеңдей мықты ерлер сияқты
жігіттер әлі туады бұл Жуалыда»,- деп қарияның айтуы жуалылық
жігіттің қанатын өсіріп, оның бойын мақтаныш сезімі
кернейді.
Дескриптор:
- өлеңнің жанрын,
фабуласын, сюжетін
анықтайды;
-өлеңге
композициялық талдау жасайды
Топтық бірін-бірі
бағалау.
«Екі жұлдыз, бір
тілек»
Оқулық, жұмыс
дәптерлері
Сабақтың
соңы
Бекіту
3-тапсырма.
Жеке
жұмыс
А) Зымыран
сұрақтар
Өлең кімге
арналған?
Өлең диалогының кейіпкерлері
кімдер?
Б.Момышұлы туралы білетін мәліметтеріңді
айтыңдар?
Өлеңдегі диалогтан қандай ұлттық құндылық
байқадыңдар?
Автордың бойын қандай сезім кернеп тұр және
не үшін?
Ә)
Кластер
|














