Материалдар / Ашық сабақ Шәкәрім Құдайбердіұлының «Еңлік-Кебек» дастаны. Тарихи оқиғалар 8-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Шәкәрім Құдайбердіұлының «Еңлік-Кебек» дастаны. Тарихи оқиғалар 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ Шәкәрім Құдайбердіұлының «Еңлік-Кебек» дастаны. Тарихи оқиғалар 8-сынып
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: «Еңлік-Кебек» дастаны

40-сабақ.

Бөлім:

2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Педагогтің аты-жөні:

Нугумарова Балжан Нурнагымкызы

Күні:


Сыныбы: 8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Шәкәрім Құдайбердіұлының «Еңлік-Кебек» дастаны. Тарихи оқиғалар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

Т/Ж3 8.2.3.3. Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу.

Б/С1. 8.3.1.1 шығарманың идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып,тарихи және көркемдік құндылығын бағалау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді.

Шығарманың идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып,тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

7 мин































































































Жаңа сабаққа кіріспе


І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.


Сыныпқа жағымды ахуал туғызу.

Оқушыларға ақ парақтар таратылып, ортасынан екіге бөлу тапсырылады. Бір бөлігіне өздерінің жақсы қасиеттерін,екінші бөлігіне жағымсыз қылықтарын жазады.Өзінің жақсы азамат болып өсуіңізге көмектесетін бөлігін жыртып,өзіне алып қалады,екінші бөлікті (жағымсыз қылықтарды) умаждап, жанып жатқан отқа салдыру арқылы «Сенімділік» жаттығуын жүргіземін.












Үй тапсырмасы

«Электрокардиограмма» органайзері

1 оқушы

1.Шәкәрім 1988жылы жендеттер қолынан қаза тапты.(жоқ)

2.Кебек жастайынан батыр болған.(ия)

3.Нысан абыз Кебекке бал ашып беру үшін іздеп келеді.(жоқ)

4.Нысан абыз Кебекке ажалы- биік қабақ, сұрлау

қыздан екенін айтты.(ия)

5.Жаз мезгілі кезінде Еңлікті әдейі іздеп табады.(жоқ)


2 оқушы

1..Ш.Құдайбердіұлы 1858ж жылы, Абай ауданы дүниеге келді? (ия)


2. Поэманың басты тақырыбы Кебек батырдың ерлігі туралы.(жоқ)


3.Поэма оқиғасы 1780ж Шыңғыстауда болды? (ия)


4.Шәкәрім 1906 жылы қажылық сапар шегеді? (жоқ)


5. Шәкәрімнің әкесі 1866ж 37жас жасында дүние салады? (ия)


3 оқушы

1. Шәкәрім орыс,қазақ тілдерді жетік меңгерді? (жоқ)


2.Еңліктің көз жұмар алдында үш тілегі Кебекпен соңғы рет сөйлесу, бірге жерлеу, баласын Кеңгірбайға тапсыру сұраған? (ия)


3.Поэмада аманат,қыз ұзату салт-дәстүрлер кездеседі. (жоқ)


4.Еңлік пен Кебектің өліміне Ру басылары кінәлі? (ия)


5..Ш.Құдайбердіұлы 1858ж жылы, Абай ауданы дүниеге келді? (ия)


4 оқушы

1.Еңлік пен Кебектің өліміне Ру басылары кінәлі? (ия)


2..Ш.Құдайбердіұлы 1858ж жылы, Катонқарағай ауданы дүниеге келді? (жоқ)


3.«Еңлік-Кебек»  дастаны.1891 жылы жазылған. (ия)


4.Ақын 1931жылы  2  қазанда  73  жасында  қастандық   құрбаны  болды. (ия)

5.Адал  махаббатқа, сүйіспеншілікке  тәрбиелемейді (жоқ)


" Бір сөйлемде барлығын айтып беру". Оқушылардан оқытылған тақырып бойынша «Кім? Не? Қайда? Қашан? Неге? Қалай?» деген сұрақтарға жауап беретін бір-ақ сөйлем құруларын ұсынады.

Дискриптор.

Шығарманың мазмұнын біледі

Кейіпкерлерге сипаттама жасайды.

Бағалау. Смайликтер арқылы

Нысан Абыз бен Кебектің диалогі. Драмалық шығармадан үзінді көрсету.



(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. "Кинеметафора" Драмалық шығармадан үзінді көрсету.

Біз бүгін кімнің шығармасын талдаймыз?


Өз ойымен бөліседі.



Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.



























Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Сұрақтарға жауап береді


















































Оқушылар көрініс көрсетеді

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.




Дескриптор: Жалпы – 5 балл.

1 оқушы


сұрақ

жауап

балл

1

жоқ

1

2

ия

1

3

жок

1

4

ия

1

5

жоқ

1









2 оқушы

сұрақ

жауап

балл

Материалды жүктеу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!